Thursday, 7 July , 2022
امروز : پنج شنبه, ۱۶ سرطان , ۱۴۰۱ - 8 ذو الحجة 1443
شناسه خبر : 21589
  پرینتخانه » اجتماعی, اخبار افغانستان تاریخ انتشار : 19 جولای 2020 - 17:00 |

ارگ: طالبان در روند صلح جز پذیرش جامعه باز چاره دیگری ندارند

ارگ: طالبان در روند صلح جز پذیرش جامعه باز چاره دیگری ندارند

ارگ ریاست جمهوری در واکنش به نگرانی کمیته مصوونیت خبرنگاران مبنی بر سرنوشت آزادی رسانه‌ها و آزادی بیان در گفتگوهای صلح می‌گوید که طالبان جز پذیرش جامعه باز چاره دیگر ندارند.

صدیقی صدیقی سخنگوی ارگ ریاست جمهوری امروز یک شنبه (۲۹ سرطان) در پاسخ به نگرانی کمیته مصوونیت خبرنگاران مبنی بر سرنوشت آزادی بیان و آزادی رسانه‌ها در روند صلح می‌گوید که حکومت افغانستان، از محور اصلی جمهوریت که همانا آزادی بیان و رسانه‌هااست، با تمام قوت در پروسه صلح دفاع خواهد کرد.

آقای صدیقی در صفحه تویترش افزوده که “موقف حکومت در پروسه‌ی صلح، موقف اصولی است. چهارچوب این اصول را ارزش های جامعه‌ی باز ما تشکیل می‌دهد. طالبان گزینه‌ای دیگری ندارند. بهتر است، تا این واقعیت را هضم کنند.”

این در حالی است که نجیب شریفی رییس کمیته مصوونیت خبرنگاران در یک نشست خبری در کابل گفت که این کمیته از احتمال کم اهمیت جلوه داده شدن آزادی بیان و آزادی رسانه‌ها به عنوان بزرگترین و مهمترین دستاورد ۲۰ سال گذشته در مذاکرات صلح با طالبان نگرانی است.

آقای شریفی گفت که با وجود درخواست‌های مکرر، جانب حکومت هیچ نماینده‌ای از نهادهای حامی رسانه‌ها را در هیات مذاکره کننده دولت با طالبان نه گنجانیده است و با توجه به اقدام ناکام اخیر حکومت مبنی بر تعدیل قانون رسانه‌ها نگرانی وجود دارد که هیات حکومت آنطوری که لازم است از آزادی بیان و رسانه‌ها حمایت نخواهد کرد.

نگرانی از عدم توجه به آزادی رسانه‌ها و آزادی بیان در حالی مطرح می‌شود که طالبان مسلح در چند سال اخیر رسانه و خبرنگاران را جز اهداف جنگی این گروه اعلام کرده و بارها مستقیماً مورد حملات هدفمند خود قرار داده است.

همچنین، کمیته مصوونیت خبرنگاران امروز اعلام کرد که بربنیاد یافته‌های این کمیته ۴۲ مورد خشونت در شش ماه اول سال ۲۰۲۰ در برابر خبرنگاران به ثبت رسیده که این رقم کاهش اندکی را نسبت به ۴۶ مورد خشونت در ۶ ماه اول سال ۲۰۱۹ نشان می‌دهد.

در گزارش این کمیته آمده که ۱۸ مورد این خشونت‌ها که بیشترین رقم آن است از سوی طالبان و داعش بر علیه خبرنگاران انجام شده که به مراتب نسبت به خشونت‌هایی که از سوی مسوولان حکومت متوجه خبرنگاران بوده و به ۱۳ مورد می‌رسند، شدید تر اند.

به گفته او، زون پایتخت هم با ثبت ۲۲ مورد خشونت در برابر خبرنگاران نامساعد ترین مکان برای کار خبرنگاری در شش ماه اول سال ۲۰۲۰ میلادی بوده است.

او از حکومت خواست که به موارد خشونت در برابر خبرنگاران رسیدگی کند و این نهاد از روند رسیدگی با دقت نظارت خواهد کرد.

به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : 0
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا دروغ باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.