Thursday, 7 July , 2022
امروز : پنج شنبه, ۱۶ سرطان , ۱۴۰۱ - 8 ذو الحجة 1443
شناسه خبر : 20486
  پرینتخانه » اجتماعی, فرهنگی تاریخ انتشار : 01 جولای 2020 - 16:34 |

زنان هرات نگران فردای صلح هستند

زنان هرات نگران فردای صلح هستند

برخی از زنان فعال در ولایت هرات از حضور سمبولیک شان در گفتگو های صلح بین افغانان و تصمیم گیری های بزرگ سیاسی کشور ابراز نگرانی می کنند.

آنان می گویند دولت مردان افغانستان با نادیده گرفتن دست آوردهای چندین ساله زنان، آنها را از پلان های بزرگ دولتی به حاشیه رانده اند.

مریم جامی الاحمدی رییس اتاق تجارت و صنایع زنان در زون غرب گفت: “نقش زنان در گفتمان های صلح با طالبان و تصمیم گیری های بزرگ کشوری اندک بوده که این کار نشان دهنده ارزش نگذاشتن به حقوق و دست آوردهای چندین ساله زنان کشوراست.”

او می گوید صدای زنان افغان برای مقابله با این بی عدالتی ها همیشه بلند بوده و هیچ گاه اجازه نخواهند داد شرایط زندگی شان به دوران سیاه گذشته برگردد.

وی ادامه می دهد زنان افغانستان همیشه قربانی تصمیم گیری های بزرگ سیاسی بوده اند و دولت مردان کشور از آنها در گفتمان های صلح و تفاهم نامه های بین المللی به صورت سمبولیک استفاده کرده اند.

خانم احمدی تاکید می کند بانوان کشور برای حفط دست آوردهای شان باید در تصمیم گیری های بزرگ سیاسی اشتراک داشته باشند و حضور خودشان را در آینده حکومت تضمین کنند.

در همین حال انیسه سروری رئیس امور زنان ولایت هرات می گوید: “با وجود مشکلاتی که فرا روی زنان و کم رنگ بودن اشتراک آنها در گفتگوهای قبلی که بین دولت و طالبان صورت گرفت، امید واری ها وجود دارد تا در گفتگوی پیشرو نقش کلیدی و حضور جدی داشته باشند”.

او می گوید ترس نادیده گرفتن دست آوردهای زنان در گفتگوهای بین افغانان وجود دارد اما امیدواریم  خانم هایی که به نمایندگی از زنان افغان در تیم گفتگو کننده دولت با طالبان حضور دارد با قاطعیت از دست آوردهای زنان دفاع کرده و آینده روشن را برای بعد از توافق حفظ کنند.

وی بیان می کند هنوز پیش بینی مشخصی از حضور و نقش زنان در روزهای پسا صلح جود ندارد و در خواست اصلی این است تا سازمان ملل و جامعه جهانی میکانیزم نظارتی بر روند گفتگوهای بین افغانان جهت بررسی و نقض نشدن توافقات و دست آوردهای زنان از سوی یکی از طرفین داشته باشند.

خانم سروری تاکید می کند در گفتگوهای صلح  باید کسانی از زنان نمایندگی کنند که توانایی حفظ دست آوردهای زنان را داشته باشند و از نقش سمبولیک برخوردار نباشند.

این دغدغه ها در حالی از سوی زنان ابراز می شود که رایزنی ها بر هرچه زودتر برگزار شدن گفتگو ها بین دولت و طالبان جریان دارد.

زنان کشور نگران نادیده گرفتن حقوق و دست آوردهای ۱۹ ساله شان هستند و می گویند در تمامی گفتمان هایی که بین دولت و طالبان صورت گرفته نقش نمادین داشته اند.

به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : 0
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا دروغ باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.