Monday, 15 August , 2022
امروز : دوشنبه, ۲۴ اسد , ۱۴۰۱ - 18 محرم 1444
شناسه خبر : 20906
  پرینتخانه » اجتماعی, اقتصادی تاریخ انتشار : 08 جولای 2020 - 17:00 |
استجواب شهردار کابل توسط نمایندگان مجلس؛

ساخت خودسر بلندمنزل‌ها توسط مافیا تاهنوز یک چالش جدی است

ساخت خودسر بلندمنزل‌ها توسط مافیا تاهنوز یک چالش جدی است

نمایندگان مجلس داود سلطان‌زوی شهردارکابل را در رابطه به مشکلات شهری از جمله ازدحام دستفروشان و ساخت بلندمنزل‌های خودسر مورد استجواب قرار دادند.

آقای سلطان که در نشست استجوابیه امروز چهارشنبه (۱۸ سرطان) مجلس نمایندگان صحبت می‌کرد گفت که در مدت دو تا سه هفته دیگر، مشکل استملاک جاده عرفانی در غرب کابل حل شده و هم اکنون شهرداری در حال پیدا کردن جای بدیل برای کسانی است که خانه‌های خود را در نتیجه ساخت این پروژه از دست می‌دهند.

او گفت: “هدف شهرداری کابل در توزیع نمرات این است که شهروندان از بسته‌های قومی که فعلاً وجود دارند بیرون شوند. شهر باید یک شهر واحد برای تمام همشهریان شود؛ قعلاً شهری داریم که در یک بخشش یک قوم افتاده و در یک بخش یک قوم دیگر مسکن گزین شده، در برخی موارد توجه انکشافی صورت نگرفته و در برخی جاها انکشاف زیاد صورت گرفته که متاسفانه این موضوع سبب رنجش اهالی برخی نقاط شهر شده است.”

شهردار کابل در مورد عرضه خدمات و همکاری مردم و نهادها با شهرداری نیز گفت که عرضه خدمات باید مدیریت مسلکی شود؛ در این مورد ایجاب می‌کند همکاری دوجانبه از سوی شهروندان و شهرداری صورت گیرد.

آقای سلطان زوی با اشاره به لغو قطعه نظامی که از سوی وزارت داخله به منظور جلوگیری از خودسری ها در سطح شهر به شهرداری سپرده شده بود و واگذاری دوباره این قطعه به پولیس کابل، گفت که “ما کار خود را می‌کنیم و پولس باید کار خود را بکند؛ در مورد تطبیق برخی اصول همکاری حوزه و ترافیک در تنظیم بازار ضروری است.

مافیای دست‌فروشی

او یاد آور شد که شهرداری برای ایجاد نظم در سطح شهر یک منطقه را برای دست فروشان انتخاب کرده‌است؛ اما دیده می‌شود که دست فروشی هم به یک مافیا تبدیل شده و آن این‌که “یک نفر هزار کراچی را در شهر ایلا می‌کنه و خودش در شهرداری می‌آید و می‌گوید که مه آمدیم که از کار تو نظارت کنم؛ اما خودش هزار کراچی در شهر دارد حالا بیاید از این نوده پیوند کنید.”

به گفته او، مافیای دست فروشی یک مافیای است که شهرداری برای جلوگیری آن از نمایندگان، پولیس، دادستانی و همه نهادهای دولتی کمک می‌خواهد؛ زیرا شهرداری یک کتابچه جریمه، یک قلم، مقررات و اصول دارد و پولیس باید به این نظم ادامه دهد؛ در این مورد باید یک فرهنگ جدید حکمفرما شود تا همکاری دوامدار صورت گیرد.

سلطان زوی افزود که برای حل معضل دست فروشی تمام نهادها باید تلاش کنند و هرکدام زمینه اشتغال دایمی و ثابت را برای دستفروشان ایجاد کنند؛ زیرا دست فروشی اشتغال نیست و مردم از مجبوریت دست فروشی می‌کنند؛ در عین حال یک تعداد مافیا کراچی‌های خود را فعال می‌سازند و دست فروش هر روز به مافیا، پولیس و ناحیه باج می‌دهند.

به گفته او، “ما باید این مردم را از این ظلم نجات دهیم و این کار وقتی انجام می‌شود که همه نهادها کار کنند و تنها شهرداری در هیچ شهر و هیچ مملکت این کار را کرده نمی‌تواند.”

مافیای بلند منزل‌ها

شهردار کابل می‎گوید که مشکل بلند منزل‌ها مشکل بسیار عمده است؛ حتی وقتی او به عنوان شهردار کابل گماشته شد، رییس جمهور غنی به او امر کرده که در این مورد کار جدی کند.

آقای سلطان زوی می‌گوید، دست‌های که در پشت ساخت بلند منزلها مافیای وجود دارد که هم “مه آنان را می‌شناسم و هم شما” (نمایندگان مجلس)؛ اما این موضوع هم تنها مربوط به شهرداری نمی‌شود.

به گفته او، “شهرداری فقط می‌گوید نساز! اما یک کسی دیگه می‌آید و ماشیندار خود را می‌کشد و می‌گوید که توچه کاره استی که مه ساختمان خود را نسازم؛ عملاً کارمندان شهرداری زخمی می‌شوند و یا حتی حیات خود را از دست می‌دهند؛ بناً یک شهرداری تمام بی قانونی‌ها در یک شهر را نمی‌تواند جلوگیری کند.”

با این وجود، آقای سلطان زوی گفت که “این بهانه شده نمی‌تواند که ما چیزی نمی‌توانیم؛ ما پیشنهادات بسیار خاص به حکومت داریم برای حل این مشکلات.”

او به عنوان مثال یادآور شد که برای حل مشکلات دست فروشی ایجاد چند کوریدور اقتصادی را در پایتخت روی دست دارد که طرح‌های آن در حال تکمیل شدن است. گرِه‌های ازدحام، فقر و اقتصاد راکد باید باز شود، شهر کابل قلب اقتصاد مملکت است و رگ‌هایش همه مسدود است.

به گفته او، “پلان‌های ما چند بعد دارد، اول شهرداری کوریدورهای معین اقتصادی را ایجاد می‌کند که این طرح نزدیک به تکمیل شدن است. در کوریدور اول دشت برچی با خوشحال خان مینه وصل می‌شود. کوریدور دوم از منطقه منار نجات و لوگر  که ۸ کیلو متر طول دارد.”

آقای سلطان زوی همچنین در مورد جمع آوری زباله‌ها از سطح شهر کابل گفت که تلاش می‌شود این بخش کار به سکتور خصوصی داده شود و نیز برای جمع آوری زباله های شهر کابل در چهارگوشه شهر جاهای مشخص پیدا شود تا زباله‌ها درهمانجا به شکل استندرد دفن شود.

این در حالی است که مشکلات شهرداری کابل از چندین سال به این طرف وجود دارد و با وجود تلاش‌های زیاد تا هنوز این مشکلات به شکل درست حل نشده‌است.

به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : 0
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا دروغ باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.