Friday, 19 April , 2024
امروز : جمعه, ۳۱ حمل , ۱۴۰۳ - 11 شوال 1445
شناسه خبر : 21462
  پرینتخانه » سیاسی تاریخ انتشار : 16 جولای 2020 - 18:04 |

صادرات مواد مخدر از افغانستان به تاجیکستان کاهش یافته است

صادرات مواد مخدر از افغانستان به تاجیکستان کاهش یافته است

مدیر کنترول مواد مخدر تاجیکستان گفته است که بازداشت مواد مخدر در این کشور بخاطر کاهش صادرات از افغانستان کم شده است.

شیرخان سلیم زاده، رئیس آژانس کنترل مواد مخدر تاجکستان گفته است ضبط و کشف مواد مخدر در این کشور کاهش یافته است چون صادرات از افغانستان به تاجیکستان کمتر شده است.
سلیم زاده گفت: “دلیل اصلی کاهش مواد مخدر در قلمرو تاجیکستان کاهش صادرات این مواد از افغانستان به تاجیکستان است. دولت تاجیکستان نقش مهمی را در مرز با افغانستان انجام داد و مبارزه با قاچاق مواد مخدر را توسط همه دستگاه‌های اجرای قانون و سازمان‌های اجرایی دیگر این کشور انجام داد.”
رئیس کنترول مواد مخدر تاجیکستان گفته است که در نیمه اول سال به مقدار ۱۸۶ تن مواد مخدر در این کشور ضبط شده است که ۹٫۶ درصد کمتر از سال ۲۰۱۹ بوده است. در عین حال کشف و ضبط هیروئین از ۶۶٫۳ کیلوگرام در شش ماهه سال ۲۰۱۹ به ۷۷٫۹۸ کیلوگرم در نیمه اول سال جاری افزایش یافته است.
آقای سلیم‌زاده افزوده است: “در آسیای میانه و نیز در روسیه، میزان کشف مواد مخدر ۵ برابر کاهش یافته و تعداد شهروندان بازداشت شده تاجیکستان در خارج از کشور به اتهام قاچاق مواد مخدر نیز ۲٫۵ برابر کاهش یافته است.”
وی افزوده است که در شش ماه اول سال جاری در مرز با افغانستان هیچ کشفی (مواد شیمیایی مورد استفاده در تهیه داروهای قوی، به ویژه هروئین) به ثبت نرسیده است.
رئیس آژانس علاوه کرده است که در سال جاری در افغانستان ۱۶۳ هزار هکتار زمین برای کاشت خاشخاش اختصاص یافته است.
وی خاطرنشان کرد: در سالهای اخیر تقاضای هروئین به میزان قابل توجهی کاهش یافته است، مصرف کنندگان مواد مخدر به طور جدی رو به داروهای دیگر روی آورده اند که از اروپا بخصوص از لتوانیا وارد تاجیکستان می‌شود.

به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : 0
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا دروغ باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.