Friday, 19 April , 2024
امروز : جمعه, ۳۱ حمل , ۱۴۰۳ - 11 شوال 1445
شناسه خبر : 22124
  پرینتخانه » سیاسی تاریخ انتشار : 28 جولای 2020 - 9:00 |
کارشناس گروه بین‌المللی بحران:

طالبان تغییر نکرده‌اند برای کسب اعتماد جهانی تظاهر می‌کنند

طالبان تغییر نکرده‌اند برای کسب اعتماد جهانی تظاهر می‌کنند

کارشناس گروه بین‌المللی بحران می‌گوید که باور طالبان نسبت به حقوق بنیادی بشری هیچ تغییری نکرده اما تعهد این گروه به تغییرِ، می‌تواند یک حرکت تخنیکی برای کسب حمایت بین‌المللی باشد.

به نقل از صدای امریکا؛ گروه طالبان ادعا می‌کنند تحمیل محدودیت‌های سختگیرانه بر مردم عام را کنار گذاشته، اما ناظرین بین المللی می‌گویند که این گروه هنوز هم در ساحات زیر کنترول شان حقوق بنیادی بشری را نقض می‌کنند.

پیش از سقوط طالبان در سال ۲۰۰۱ توسط ایالات متحده، این گروه قوانین سختگیرانه‌ای را، به ویژه بر زنان وضع کرده بودند.

اما از زمانی که این گروه توافق صلح با ایالات متحده را امضا کرده اند، طوری وانمود کرده‌اند که گویا دیدگاه‌شان تغییر کرده است.

با آنهم، آگاهان امور می‌گویند که تعهد این گروه به تغییرِ، می‌تواند یک حرکت تخنیکی برای کسب حمایت بین المللی باشد.

اندریو واتکنس، تحلیلگر ارشد در گروه بین المللی بحران گفت که طالبان می‌خواهند سازگاری به جهان یاد بگیرند و نمایندگان آنان زبان دپلوماسی بین المللی را میاموزند.

اما او هشدار داد که در طول ۱۹ سال جنگ با ایالات متحده، این گروه بیشتر عقایدشان را حفظ کرده اند؛ باور‌های با استفاده از آن حکمرانی کرده‌اند.

او گفت که تغییر در گفتار نشاندهندهٔ اندکی از “حرکت تخنیکی و ستراتیژیک” این گروه برای کاربرد اصلاحات درست در مقابل جامعهٔ جهانی است.

تحلیلگران می‌گویند که این گروه هنوز هم قوانین سختگیرانه را وضع کرده به آن اعتقاد دارند.

دیدبان حقوق بشر، ماه گذشته با نشر گزارش گفت که گروه طالبان هنوز هم قیود مفرط را در ساحات زیر کنترول شان وضع کرده‌اند و شمار اندکی از آنان به دختران اجازه می‌دهند که پس از بلوغ به مکتب بروند.

جان سیفتن، مسوول بخش حفاظت آسیا در دیدبان حقوق بشر گفت که آنچه که طالبان در سطح رهبریت می‌گویند به این معنی نیست که به گونه عملی نیز صورت گیرد.

او افزود که قوماندانان محلی طالبان امور را بر اساس خواسته های خودشان به پیش می‌برند.

دیدبان حقوق بشر همچنان طالبان را به وضع محدویت‌ها بر رسانه‌ها و آزادی بیان و مجازات علنی مانند ضرب و شتم و به زندان افگندن‌ها نیز متهم کرد.

گروه طالبان اتهامات دیدبان حقوق بشر را رد کرده و گفته است که این گزارش انگیزه سیاسی دارد و این گروه به حقوق بشر متعهد است.

مولوی قلم‌الدین، معاون پیشین ادارهٔ امر به معروف و نهی از منکر گروه طالبان می‌گوید که این گروه به حفظ حقوق اساسی بشری به شمول حقوق تحصیل زنان و دختران متعهد است.

او گفت که در قیودات بر تحصیل زنان در گذشته به دلیل نبود تاسیسات و ترانسپورت و زیربنا‌های مشخص برای زنان وضع شده بود.

او افزود که در صورت امنیت و ثبات، زنان مطابق به قانون اسلامی حق تحصیل را خواهند داشت.

با آنهم، سکات سمت، کارشناس روند صلح افغانستان در انستتیوت صلح ایالات متحده هشدار داد که با در نظر داشت عدم تمایل تغییر، برگشت احتمالی این گروه تندرو به قدرت در افغانستان یک “تراژیدی” خواهد بود.

هیات معاونت سازمان ملل متحد (یوناما) روز گذشته (دوشنبه ۶ اسد) با نشر یک گزارش تازه گفته است که در شش ماه نخست سال ۲۰۲۰ میلادی، ۳۴۵۸ غیرنظامی در افغانستان قربانی خشونت‌ها شده اند.

بر اساس این گزارش، ۵۸ درصد این تلفات مخالفان مسلح دولت و از این میان ۴۳ درصد به گروه طالبان نسبت داده شده است.

به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : 0
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا دروغ باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.