پیامبر اکرم (ص) :
داناترین مردم کسی است که دانش دیگران را به دانش خود بیفزاید..../..... به راستی من مبعوث گردیدم تا مکارم اخلاق را کامل کنم
Sunday, 20 June , 2021
امروز : یکشنبه, ۳۰ جوزا , ۱۴۰۰ - 11 ذو القعدة 1442
شناسه خبر : 20553
  پرینتخانه » سیاسی تاریخ انتشار : 03 جولای 2020 - 9:00 |

نشست سه‌جانبه روئسای جمهور افغانستان، آذربایجان و ترکمنستان برگزار شد

نشست سه‌جانبه روئسای جمهور افغانستان، آذربایجان و ترکمنستان برگزار شد

نشست سه‌جانبه روئسای جمهور افغانستان، آذربایجان و ترکمنستان از طریق ویدیو کنفرانس برگزار شد و مقام‌های سه کشور دربارۀ مسایل سیاسی و اقتصادی گفتگو کردند.

دفتر مطبوعاتی ارگ ریاست جمهوری با نشر خبرنامه‌ای گفته که این نشست به ابتکار رییس جمهور غنی، روز پنجشنبه (۱۲ سرطان) برگزار شد.

در این ویدیو کنفرانس آقای غنی از حمایت‌های آذربایجان و ترکمنستان در زمینه‌های همکاری‌های همه جانبه و حمایت از دهلیز راه لاجورد تشکر کرد.

محمداشرف غنی از قربانقلی بیردی محمدوف رییس جمهور ترکمنستان بخاطر امتداد خط آهن به بنادر تورغندی و آقینه تشکر کرد و گفت که از این راه ما میتوانیم به آذربایجان وصل شویم. همچنان از رییس جمهوری ترکمنستان بخاطر ایجاد لابراتوارهای تست کرونا در بنادر اندخوی و تورغندی قدردانی نمود.

آقای غنی همچنان از الهام علی اوف رئیس جمهور آذربایجان بخاطر برگزاری نشست سران جنبش عدم انسلاک از طریق ویدیوکنفرانس به منظور هماهنگی بیشتر کشورهای عضو در خصوص مبارزه با ویروس کرونا، تشکر کرد.

وی با اشاره به پیشنهاد رییس جمهور الهام علی اوف در رابطه به ایجاد کمیته کاری مشترک کشورهای افغانستان، آذربایجان و ترکمنستان، گفت که کمیته مشترک در سطح وزرای ترانسپورت سه کشور، در خصوص اتصال منطقه یی و انکشاف خط آهن، فایبر نوری و ترانسپورت کار می کنند و گزارش های ربع‌وار خویش را در سطح عالی به منظور حل مشکلات و جلوگیری از احتمال بیروکراسی، به رؤسای جمهوری این سه کشور شریک خواهند ساخت.

رییس جمهور گفت که افغانستان در بخش های تجارت و سرمایه گذاری، آماده کار مشترک با سکتور خصوصی آذربایجان و ترکمنستان است. وی افزود که سرمایه گذاران و تاجران کشورهای آذربایجان و ترکمنستان در زمینه های سنگ مرمر و زراعت در افغانستان سرمایه گذاری نمایند، زیرا ما پلان داریم که یک اعشاریه چهار میلیون هکتار زمین را آباد و قابل زراعت بسازیم.

محمداشرف غنی همچنان از روئسای جمهور آذربایجان و ترکمنستان خواست که در کشورهای شان تسهیلات گمرکی را برای تاجران افغان فراهم نمایند. وی با اشاره به ارزش خط آهن، گفت که افغانستان بخاطر انکشاف اقتصادی، به طول چهارهزار تا شش هزار کیلومتر خط آهن ضرورت دارد و همکاران بین المللی ما در این بخش آمادگی های خویش را نشان داده اند.

آقای غنی تصریح کرد که افغانستان معادن بزرگ آهن دارد که در این بخش دولت ها و سکتور خصوصی کشورهای افغانستان، آذربایجان و ترکمنستان میتوانند کار مشترک و سرمایه گذاری نمایند. وی افزود که وزرای این سه کشور بخاطر سرمایه گذاری در بخش های مختلف، مشترکاً کار می نمایند.

وی گفت که ما در افغانستان هشت بندر خشکه را معیاری خواهیم کرد و امریکا، اتحادیه اروپا و بانک انکشاف آسیایی بخاطر کمک دربخش تضمین های مالی آماده اند. وی افزود که ما در بخش انکشاف انرژی، پیشرفت های خوبی داشته ایم و اطمینان داریم که در کنار پروژه تاپی، دهلیز انرژی از از طریق افغانستان به پاکستان و هند را ایجاد خواهیم کرد.

محمد اشرف غنی پیشنهاد قربان قلی بیردی محمدوف را در خصوص ایجاد دهلیز فایبر نوری مهم خواند و گفت که این کار در آسیای مرکزی، آسیای جنوبی و حتی تا چین، تغییر مثبت می آورد.

محمداشرف غنی در پایان سخنانش گفت که ما در خصوص مذاکرات صلح متعهد هستیم و برای تامین صلح پایدار جدی کار می کنیم. وزارت امور خارجه افغانستان در رابطه به مذاکرات صلح با وزرای ۱۸ کشور همسایه و کشورهای منطقه، نشست های را انجام خواهد.

سپس الهام علی اوف رییس جمهور آذربایجان، ابتکار رئیس جمهور غنی را در رابطه به برگزاری نشست سه جانبه، ستایش کرد و گفت که این نشست میان سه کشور بخاطر بررسی همکاری کنونی و انکشافات آینده مفید می باشد. وی افزود که آذربایجان با افغانستان و ترکمنستان روابط نزدیک دوستانه و تجارتی دارد و از سال ۲۰۰۲ به اینسو، سربازان آن کشور در چوکات نیروهای ناتو برای صلح و ثبات افغانستان کار می کنند.

رییس جمهور آذربایجان گفت که بعد از یکجاشدن باکو با راه لاجورد درسال ۲۰۱۸، کارگوی تجارتی افغانستان از راه ترکمنستان به آذربایجان فرستاده شد. وی افزود که ویروس کرونا به کشور های ما مشکل بزرگ ایجاد کرده و تاثیرات ناگور را به میان آورده است که به خاطر جلوگیری آن، نیاز به هماهنگی، وحدت و کمک این کشورها می باشد.

علی اوف گفت که آذربایجان در جریان شیوع ویروس کرونا، در سطح بین المللی از دهلیزهای جنوبی و مرکزی به گونه عادی، اقدامات اضافی را در رابطه به داد و ستد تجارتی، انجام داده است. وی افزود که بخاطر انکشاف در زمینه های ترانزیت، ترانسپورت و داد و ستد تجارتی، کمیته مشترک وزیران ترانسپورت این سه کشور و دیگر وزرای مربوطه، ایجاد خواهد شد.

در این نشست سه جانبه قربان قلی بیردی محمدوف رئیس جمهور ترکمنستان، برگزاری چنین کنفرانس ها را بخاطر هماهنگی بهتر، همکاری و ارتباط میان این سه کشور مهم خواند و گفت که کشورهای افغانستان، آذربایجان و ترکمنستان در راستای مبارزه با ویروس کرونا همکاری و هماهنگی بهتر داشته اند.

رییس جمهور ترکمنستان گفت که بخاطر جلوگیری از ویروس کرونا، در مرزهای سرحدی شان تلاش های بیشتر را انجام داده اند. وی افزود که من از هر دو رئیس جمهور تشکر می کنم که بخاطر مبارزه بهتر با ویروس کرونا از ترکمنستان حمایت کردند.

قربان قلی بردی محمدوف گفت که ما یک میکانیزم جدید را ایجاد کردیم که بر اساس آن هم پاسخگو باشیم و هم در رفت و آمد موتر ها در هفت کشور همسایه، محیط مصئون از شیوع ویروس کرونا داشته باشیم. وی افزود که به منظور انتقال بهتر کالاها و وسایل، کشورش ضمن حمایت از معیاری سازی بنادر خشکه در بنادر آقینه و تورغندی، نقش فعال ایفا خواهد کرد.

رییس ترکمنستان گفت که کشورهای ترکمنستان، افغانستان و آذربایجان مشترکات تاریخی و فرهنگی دارند و برای آن بیشتر کار خواهیم کرد. همچنان صلح و ثبات در منطقه و آگاهی مشترک برای این کشورها اهمیت زیاد دارد. وی بر موجودیت پالیسی واحد تعرفه در منطقه بخاطر داد و ستد و انتقال کالاها و ساده سازی پالیسی گمرکی تاکید ورزید.

رییس جمهور غنی از اشتراک، سخنرانی ها و پیشنهادات روسای جمهور ترکمنستان و آذربایجان تشکر کرده، گفت که آینده اقتصادی مشترک ما به همکاری همه جانبه ما و شما تعلق دارد.

در اخیر این ویدیوکنفرانس رییس جمهور غنی از پیشنهادات بخاطر ایجاد کمیته کاری مشترک، پالیسی تعرفه، آسان سازی پروسه گمرکات، ترانزیت و همکاری ها، ایجاد مرکز لوژستیکی و زیربناهای مدرن ترانسپورتی استقبال کرد و همکاری ها، اتصال و داد وستد را برای توسعه کشورها مهم دانست.

رییس جمهور با اشاره به ارزش ترانزیت گفت که افغانستان، ترکمنستان و آذربایجان مراکز اتصال منطقوی اند. باکو و ترکمن باشی از بنادر خوب ما می باشند و به تاجران سهولت های زیادی فراهم خواهد شد.

وی افزود که خط آهن برای ما ارزان و مهم است و از این طریق می توانیم تجارت خویش را بیشتر توسعه ببخشیم.

رییس جمهور ضمن تاکید بر همکاری گمرکی هر سه کشور، تبادله معلومات را مهم خوانده، گفت که بخاطر انسجام اقدامات مشترک و انتقال موثر کالاها و وسایل بنادر آقینه و تورغندی آماده اند که با همکاری دولت و سکتور خصوصی آذربایجان، مشترکاً کار کنند.

به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : 0
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا دروغ باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.