Saturday, 25 June , 2022
امروز : شنبه, ۴ سرطان , ۱۴۰۱ - 26 ذو القعدة 1443
شناسه خبر : 21434
  پرینتخانه » سیاسی تاریخ انتشار : 16 جولای 2020 - 1:00 |

هیات بلند پایه وزارت خارجه ایران با آقای اتمر دیدار کرده است

هیات بلند پایه وزارت خارجه ایران با آقای اتمر دیدار کرده است

وزارت خارجه با نشر اعلامیه می‌گوید که یک هیات بلند پایه وزارت خارجه ایران با حنیف اتمر سرپرست این وزارت دیدار کرده است.

وزارت خارجه امروز پنج‌شنبه (۲۶ سرطان) با نشر اعلامیه‌ای گفته که به تعقیب سفر اخیر حنیف اتمر به تهران، هیات عالی‌رتبه به ریاست سید عباس عراقچی، معین سیاسی وزارت امور خارجه ایران، بعد از چاشت دیروز چهارشنبه (۲۵ سرطان) به کابل آمده و شام گذشته با آقای اتمر دیدار کرده است.

اعلامیه افزوده، هیات عالی‌رتبه وزارت امور خارجه ایران ضمن پیگیری تصامیم و فیصله‌های که در جریان سفر هیات افغان به تهران صورت گرفته بود، در اجلاس مشترک کمیته‌های اقتصادی-ترانزیتی و دفاعی-امنیتی نیز اشتراک خواهد کرد.

بربنیاد اعلامیه، قرار است دو طرف در مورد زمانبندی نهایی سازی موافقتنامه تنظیم استخدام و اعزام کارگران افغان به ایران و تجدید قرارداد کمیساران سرحدی در مطابقت به نیازها و همکاری سرحدی دوجانبه در شرایط امروزی، که مسوده‌های آن در سفر هیات افغانستان به تهران به جانب ایران سپرده شده بود، تفاهم کنند.

وزارت خارجه گفته که پیگیری و اتخاذ تدابیر به هدف جلوگیری از تكرار حوادث ناگوار و تردد غیر قانونی در سرحد میان دو کشور و همچنان قانونمند سازی حضور شهروندان افغان مقیم ایران، نیز از موضوعات مورد بحث دوطرف است.

در اعلامیه آمده که آقای عراقچی ضمن ابراز آماده گی دولت‌اش در مورد گسترش روابط میان دو کشور به وزیر امور خارجه اطمینان داد که توافقات و فیصله‌های که در جریان سفر اخیر هیات بلندرتبه افغانستان به تهران اتخاذ گردیده بود را مورد پیگیری قرار خواهد داد.

آقای اتمر هم با اشاره بر روابط عمیق میان دو کشور نیاز به تقویت همكاری‌ها، در مورد پیگیری توافقات که در جریان سفراش به تهران صورت گرفته بود، صحبت کرده است.

این در حالی است که اخیراً حادثه به انداختن حدود ۵۰ مسافر افغان در دریایی هریرود توسط مرزبانان ایرانی که چند تن آنان جان باختند و نیز تیر اندازی بر موتر مهاجران افغان در شهر یزد که سبب درآتش سوختن چند مهاجر شد، وزارت خارجه را به اقدامات جدید با ایران واداشته است.

دیده شود که اقدامات جدید وزارت امور خارجه می‌تواند جلو حوادث مشابه را در آینده بگیرد و یا خیر.

به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : 0
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا دروغ باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.