Tuesday, 6 December , 2022
امروز : سه شنبه, ۱۵ قوس , ۱۴۰۱ - 13 جماد أول 1444
شناسه خبر : 21598
  پرینتخانه » اخبار افغانستان, سیاسی تاریخ انتشار : 19 جولای 2020 - 17:45 |

کمیسیون حقوق بشر خواستار وضاحت در مورد رهایی زندانیان طالبان شد

کمیسیون حقوق بشر خواستار وضاحت در مورد رهایی زندانیان طالبان شد

کمیسیون حقوق بشر افغانستان از حکومت خواسته که در مورد آزادی زندانیان طالبان که آیا عادلانه است یا خیر، وضاحت دهد.

این کمیسیون امروز یک‌شنبه (۲۹ سرطان) با نشر اعلامیه‌ای تاکید کرده که در مورد رهایی زندانیان طالبان ضرورت است تا تمام طرف‌ها وضاحت دهند.

کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان گفته که از معطل شدن شروع مذاکرات صلح، به دلیل مشکلات موجود در روند رهایی زندانیان، نگران است.

این کمیسیون تاکید کرده که تامین صلح برای بهبود وضعیت حقوق بشر و حفاظت از افراد ملکی ضروری است، باید حقوق و منافع قربانیان را در نظر داشت،‌ هم‌چنین حق طی مراحل قانونی افراد سلب آزادی شده را نباید نادیده گرفته شود.

در اعلامیه تاکید شده که بر اساس عرف حقوق بشردوستانه بین‌المللی، کمیسیون به این نظر است که زندانیانی که به جرم جنایت جنگی یا جنایت علیه بشریت محکوم‌اند یا هنوز محاکمه‌شان در مورد این جرایم جریان دارد، پیش از مذاکرات صلح‌ ‌یا حتا پس از آن‌، ‌آزاد نشوند.

بر بنیاد اعلامیه، هر نوع کاهش در مجازات اینگونه زندانیان هم باید ‌در تطابق با حقوق بین‌الملل و هم‌سویی با موازینی که تضمین‌کننده حقوق قربانیان باشد، توافق صورت گیرد.

کمیسیون حقوق بشر تاکید کرده که برای آن‌که مسأله رهایی زندانیان مانع آغاز گفتگوهای صلح نشود، لازم است که هر دو جانب اطلاعات بیشتری را در دسترس مردم قرار دهند.

کمیسیون افزوده: “بنا‌بر‌این‌ ما از حکومت افغانستان و گروه طالبان می‌خواهیم که از وضعیت زندانیان مرتبط با منازعه که اکنون در قید هر‌یک هستند، اطلاعات کاملی ‌منتشر کنند.”

به گفته این کمیسیون، وضعیت زندانیانی که قبل از اتمام حبس‌شان آزاد شده‌اند باید توسط یک مرجع مستقل ثالث نظارت شو‌د تا از فعالیت‌های مجرمانه آنان، به‌خصوص فعالیت‌هایی که ممکن است منجر به قربانی شدن افراد ملکی شوند، جلوگیری شود.

اخیراً حکومت افغانستان گفته که نمی‌تواند ۵۹۲ تن از زندانیان طالب را به دلیل جرایمی که آنان انجام داده‌اند آزاد کند.

کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان از دولت خواسته که از وضعیت این افراد اطلاعات دقیقی را در دسترس عموم قرار دهد که آیا این افراد در ‌محکمه قانونی محاکمه و محکوم شده‌اند یا خیر؟ و در این مورد امکان نظارت این کمیسیون را بر این ۵۹۲ زندانی طالب فراهم کند.

کمیسیون مستقل حقوق بشر گفته که از وضعیت زندانیانی که در اسارت طالبان هستند نیز نگران است و این گروه باید ضمن ارائه معلومات در مورد وضعیت آنان به این کمیسیون اجازه دهد تا از آنان نیز نظارت کند
این کمیسیون گفته که بر اساس گزارش‌ها، طالبان تا کنون تقریباً ۷۰۰ تن از زندانیان نیروهای امنیتی و دفاعی کشور را رها کرده‌اند؛ اما مشخص نیست که وضعیت شمار ‌باقی زندانیان مربوط به منازعه در نزد طالبان از چه قرار است؟

این کمیسیون از حکومت افغانستان، طالبان و امریکا خواسته که به پرسش‌ها درباره طی مراحل قانونی، نظارت، تأیید هویت و مراقبت از زندانیان رها‌شده مطرح شده پاسخ دهند.

این در حالی است که روند تبادله زندانیان میان حکومت افغانستان و طالبان به دلیل عدم رهایی ۵۹۲ زندانی از سوی حکومت افغانستان و تاکید طالبان بر رهایی آنان، متوقف است.

به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : 0
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا دروغ باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.