Thursday, 7 July , 2022
امروز : پنج شنبه, ۱۶ سرطان , ۱۴۰۱ - 8 ذو الحجة 1443
شناسه خبر : 22091
  پرینتخانه » اخبار افغانستان, سیاسی تاریخ انتشار : 27 جولای 2020 - 16:35 |

گزارش ملل متحد: در شش ماه نخست ۲۰۲۰ بیش از ۳ هزار غیرنظامی در افغانستان کشته و زخمی شده‌اند

گزارش ملل متحد: در شش ماه نخست ۲۰۲۰ بیش از ۳ هزار غیرنظامی در افغانستان کشته و زخمی شده‌اند

دفتر سازمان ملل متحد در افغانستان “یوناما” گزارش تازه اش در مورد شمار قربانیان نیمه اول سال ۲۰۲۰ به نشر رسانیده است.

دفتر نمایند‌گی سیاسی سازمان ملل متحد در کابل یا یوناما با نشر گزارشی اعلام کرده است که در نیمه اول سال ۲۰۲۰، ۳ هزار ۴۵۸ مورد تلفات ملکی (۱۲۸۲ کشته و ۲۱۷۶ زخمی) را به ثبت رسیده است.

در این گزارش آمده است که آمار و ارقام تلفات افراد ملکی در مقایسه با شش ماه اول سال ۲۰۱۹، کاهش ۱۳ درصدی را نشان می دهد، جنگ افغانستان همچنان به عنوان یکی از مرگبارترین جنگ های جهان برای افراد ملکی، باقی مانده است. ولی این باید در نظر گرفته شود که در آمار تلفات افراد ملکی که از سوی طالبان و نیروهای امنیتی ملی افغان صورت گرفته است، کاهشی به وجود نیامده است. بر اساس گزارشی که از سوی هیئت معاونت ملل متحد در افغانستان (یوناما) به نشر رسیده، دلیل عمده شمار کم تلفات افراد ملکی، کاهش در عملیات های نیروهای نظامی بین المللی و دولت اسلامی عراق و شام (شاخه خراسان) می باشد.

دیبرا لاینز نماینده خاص سرمنشی ملل متحد برای افغانستان گفت: “در شرایطی که دولت افغانستان و طالبان، برای گردهم آمدن بر سر میز مذاکره برای گفتگوهای صلح، فرصتی تاریخی دارند، حقیقت غم انگیز این است که جنگ به صورت دوامدار هر روز به افراد ملکی آسیب وحشتناکی وارد می کند”.

خانم لاینز که رئیس یوناما نیز می باشد گفت: “من از همه طرف های درگیر می خواهم که د رمورد حوادث وحشتناک و آسیب هایی که آنها به مردم افغانستان سبب میشوند و در این گزارش مستند سازی شده است، تامل کنند تا برای توقف کشتار، تصمیم قاطع بگیرند و به میز مذاکره حاضر شوند”.

براساس گزارش یوناما، عناصر مخالف دولت همچنان مسئول اکثریت تلفات افراد ملکی هستند، یوناما افزایش نگران کننده ای در شمار تلفات افراد ملکی منتسب به طالبان از اثر انفجار مواد منفجره فشاری و همچنان اختطاف هایی که منجر به بدرفتاری و اعدام های صحرایی شده را ثبت نموده است. در مجموع ۵۸ درصد تلفات افراد ملکی توسط عناصر مخالف دولت صورت گرفته است، طالبان مسئول ۱۴۳۷ مورد تلفات (۵۸۰ کشته و ۸۹۳ زخمی) می باشد که ۴۳ درصد از مجموع تلفات افراد ملکی از اول جنوری تا ۳۰ جون ۲۰۲۰ را تشکیل می دهد.

دفتر نمایندگی سازمان ملل متحد در کابل هم‌چنان گفته است که تلفات افراد ملکی که به نیروهای امنیتی ملی افغان نسبت داده شده، ۹ درصد افزایش یافته است، این افزایش عمدتا به دلیل حملات هوایی و استفاده از فیرهای غیرمستقیم در جریان درگیری های زمینی می باشد. تلفات افراد ملکی از حملات هوایی که از سوی نیروی هوایی افغان در جریان شش ماه اول سال ۲۰۲۰ صورت گرفته است، در مقایسه با دوره مشابه سال ۲۰۱۹، سه برابر شده است. نیروهای امنیتی ملی افغان، مسئول ۲۳ درصد از مجموع تلفات افراد ملکی در نیمه اول سال می باشند، ۷۸۹ مورد تلفات افراد ملکی (۲۸۱کشته و ۵۰۸زخمی). نیروهای طرفدار دولت همچنان مسئول بیشترین مرگ اطفال هستند.

در گزارش آمده است، که زنان و کودکان همچنان تحت تأثیر اثرات مستقیم و غیرمستقیم درگیری مسلحانه قرار دارند که بیش از ۴۰ فیصد از مجموع تلفات افراد ملکی را شامل می شود. در طول شش ماه اول سال، درگیری مسلحانه باعث وارد آمدن تلفات به ۳۹۷ زن (۱۳۸ کشته و ۲۵۹ زخمی) و ۱۰۶۷ کودک (۳۴۰ کشته و ۷۲۷ زخمی) گردیده است. در این گزارش آمده است كه كودكان در افغانستان در معرض خطر استخدام و استفاده شدن برای وظایف جنگی، توسط طرفهای درگیر در جریان شیوع COVID-19 قرار دارند.

یوناما یک‌بار دیگر از طرف‌های درگیری جنگ خواسته است تا در مورد حوادث وحشتناک و آسیب هایی که آنها به مردم افغانستان سبب می‌شوند، تامل کنند، کشتار را متوقف کنند و به میز مذاکره حاضر شوند.

به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : 0
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا دروغ باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.