Friday, 19 April , 2024
امروز : جمعه, ۳۱ حمل , ۱۴۰۳ - 11 شوال 1445
شناسه خبر : 22863
  پرینتخانه » اخبار افغانستان, سیاسی تاریخ انتشار : 10 آگوست 2020 - 16:45 |

آگاهان سیاسی: حال باید طالبان ثابت کنند که یک جریان افغانی هستند

آگاهان سیاسی: حال باید طالبان ثابت کنند که یک جریان افغانی هستند

شمار از آگاهان امور سیاسی، پس از موافقت لویه جرگه با رهایی ۴۰۰ زندانی خطرناک گروه طالبان می‌گویند که حالا زمان آن رسیده است که طالبان ثابت کنند یک جریان افغانی اند و وابسته به استخبارات منطقه و فرا منطقه نیستند.

به گزارش خبرگزاری جمهور؛ به اساس توافقنامه صلح میان امریکا و طالبان؛ رهایی ۵ هزار زندانی طالبان از زندانی‌های حکومت افغانستان پیش شرط طالبان برای مذاکرات بین‌الافغانی بود که حالا با موافقت لویه جرکه با رهایی زندانیان طالبان، قرار است این روند در هفته جاری تکمیل شود.

اما حالا سوال این است که آیا طالبان بعد از رهایی ۵ زندانی‌شان تن به مذاکرات بین الافغانی خواهند داد یا پیش شرط‌های دیگر را خواهند گذاشت؟

بشیر بیژن آگاه مسایل سیاسی در این ارتباط امروز یکشنبه (۲۰ اسد) در صحبت با خبرگزاری جمهور گفت:” آنچه تا هنوز عنوان شده است پیچدگی و ابهامات خود را دارد بنابراین خیلی دشوار است که مردم را از قبل در یک امید کاذب قرار بدهیم”.

آقای بیژن گفت:” ما تجارب تلخ از گذشته‌ها داریم و تصاویر بی صداقتی‌ها در قول و قرار‌ها و دیگر مسایل را در ذهن ما و حافظه تاریخ است به این من دلیل خیلی امیداوار نیستم ولی علایم از وارد شدن افغانستان به یک بحران جدید دیگر را مشاهده می‌کنم اما درعین حال خوش‌بین نیز هستم امیدوارم آنچه را که من برداشت کردم غلط ثابت شود”.

وی بیان داشت:” در حال حاضر برای مردم یک امید خلق شده است اما ابرازی بودن طالبان از طریق مستندات زیاد به اثبات رسیده است ما امیداوارم که این بار طالبان حداقل بتوانند ثابت کنند که یک جریان افغانی هستند بر دیدگاه و تفکر خودشان تصمیم می‌گیرند نه به خواست پاکستان و دیگر کشور‌ها”.

او افزود:” حالا برای طالبان هیچ بهانه برای آغاز مذاکرات بین‌الافغانی باقی نمانده است”.

آقای بیژن در پاسخ به سوالی که آیا طالبان همزمان با آغاز مذاکرات بین‍الافغانی آتش‌بس عمومی را اعلام خواهند کرد گفت:” اگر این کار صورت بگیرد کار خوبی است و مردم استقبال می‌کنند اما پیش از اینکه این تصمیم را طالبان بگیرند این تصمیم بدست امریکا و پاکستان است که آنها می‌خواهند یا نی؟”.

در همین حال اکبرجان فولاد آگاه مسایل سیاسی نیز در صحبت با خبرگزاری جمهور گفت:” طالبان استقلالیت ندارند آنها به فرمان باداران خارجی خویش عمل کرده در تلاش امتیاز گرفتن از حکومت افغانستان هستند آنها نه تنها به وعده خویش عمل نخواهند کرد بلکه در آخر خرابی دیگر خواهند کرد”.

آقای فولاد گفت:” طالبان قبل از برگزاری لویه جرگه مشورتی صلح رهایی ۴۰۰ زندانی شان را بهانه برای آغاز مذاکرات بین‌الافغانی داشتند، بعد از رهایی ۴۰۰ زندانی حتما بهانه دیگر را برای مذاکرات بین‌الافغانی روی دست خواهند گرفت حتی امارت اسلامی را یکی از گزینه‌ها خواهد بود”.

وی بیان داشت” مردم و حکومت افغانستان طی نزدیک به دو دهه برای تامین حقوق شهروندی، آزادی بیان و جمهوریت قربانی زیاد داده‌اند و از جمهوریت و دیگر دست‌آوردها خویش نخواهند گذشت”.

آقای فولاد در پاسخ به سوالی که آیا طالبان به خواست حکومت افغانستان مبنی بر اعلام آتش بس عمومی همزمان با آغاز مذاکرات صلح تن خواهند داد، گفت:” رهبران طالبان از آتش‌بس عمومی هراس دارند آنها می‌خواهد نظامیان خود را برای همیشه تحت کنترول داشته باشند و از طریق نظامیان خویش فشار بالای مردم و حکومت افغانستان بیاورند تا امتیاز بگیرند؛ به این دلیل آنها آتش‌بس عمومی را اعلام نخواهند کرد”.

از سویی هم، فردوس کاوش روزنامه نگار کشور در فیسبوک خود نوشته است” طالب صلح نمی‌کند و برای ” فتح‌الفتوح” آمادگی می‌گیرد. آنان افغانستان را قلمرو مفتوحه‌ی ملامحمد عمر می‌دانند و می‌خواهند دوباره آن را تسخیر کنند”.

آقای کاوش نوشته است طالب در روی میز مذاکره هم انتقال قدرت و بیعت را مطرح خواهد کرد؛ شاید رهبران این گروه خواست تشکیل ادارۀ موقت را هم در بدل آتش‌بس مطرح کنند. اداره‌ی موقت یا ادارۀ صلح یا هر چیز شبیه آن از دید طالب‌ها نخستین گام در راه انتقال قدرت به ” امیرالمومنین” خواهد بود”.

این روزنامه نگار نوشته است” رییس‌جمهور و معاون اول به قطع و یقین می‌دانند که طالب صلح نمی‌کند، داکتر عبدالله هم می‌داند ولی به روی خود نمی‌آورد، حامد کرزی هم می‌داند اما خود را به نافهمی می‌زند. یادمان باشد که تنظیم‌ها هم پس از خروج روس‌ها صلح نکردند و خواستار انتقال قدرت بودند”.

این درحالی است که رییس جمهور غنی روز گذشته در مراسم اختتامیه لویه جرگه گفت:”در این شک نیست که وضعیت مبهم است، ابهام موجود است دست‌های مختلف در کار است که افغان‌ها خود را جمع نکنند؛ اما در این هم شک نداشته باشید که اراده ملی و قوت نظام محکم است. ما در خطر انفلاق و انفجار نیستیم؛ ما می‌توانیم صلح را به نتیجه برسانیم و انشاالله آغوش ملت به اندازه بزرگ است که طالب در آن جای می‌شود.”

داکترعبدالله عبدالله رییس شورای عالی مصالحه نیز گفت که حالا فرصت تاریخی برای طالبان پیش آمده و این فرصت طلایی را نباید از دست بدهند.

به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : 0
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا دروغ باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.