Wednesday, 29 June , 2022
امروز : چهارشنبه, ۸ سرطان , ۱۴۰۱ - 30 ذو القعدة 1443
شناسه خبر : 23286
  پرینتخانه » سیاسی تاریخ انتشار : 17 آگوست 2020 - 10:01 |
رییس جمهور خطاب به جوانان:

ما باید قوت ادغام طالبان را داشته باشیم/ ما به معامله و باج دادن حاضر نیستیم

ما باید قوت ادغام طالبان را داشته باشیم/ ما به معامله و باج دادن حاضر نیستیم

محمداشرف غنی رییس جمهور کشور می‌گوید که دولت افغانستان در روند صلح به معامله و باج دادن حاضر نیست و اگر دنیا بالای افغانستان معامله کند، به آنان جواب رد داده خواهد شد.

به گزارش آژانس خبری پامیر؛ آقای غنی که شام روز گذشته در جمعی از جوانان در ارگ صحبت می‌کرد گفت که ما باید با همدیگر پذیری، دست به دست بدهیم و در یک صف واحد از جمهوریت حمایت نماییم.

در این دیدار، یارمحمد دوست و قدیر لکنوال دو تن از جوانان به نمایندگی از دیگران، سوالات شان را از رییس جمهور در مورد برنامه‌های کاریابی برای جوانان در پنج سال آینده و تشویش‌های شان در خصوص اینکه افغانستان پس از پروسه صلح، دوباره به دهۀ ۹۰ بر نمی‌گردد ، از رییس جمهور پرسیدند.

آقای غنی گفت که در نظام های باثبات، تجربه های هر نسل یک دیدگاه و موقعیت فکری و اعتماد به نفس را ایجاد می‌کند و متاسفانه پنج نسل ما با همدیگر ارتباط مستقیم نداشته اند و نسل نو باید نسل وصل باشد.

وی افزود که هنوز هم تجربه جوانان افغانستان، تجربه مشترک نیست. وی از جوانان خواست که رسالت شان را در قسمت وحدت ملی، تجربه هم نسل و هم فکر بودن و دیدگاه درازمدت عملی نمایند. شما ۴۰ تا ۶۰ سال کاری پیشروی دارید، کوتاه مدت و آنی فکر نکنید، وسط مدت و درازمدت فکر نمایید.

محمداشرف غنی به جوانان گفت: افغانستان را از بی ثباتی به ثبات، از فقر به ثروت و از انزوا به متن و از بی‌اعتمادی فرهنگی به نقطۀ وصل فرهنگی مبدل کنید و نقش دیروز را در امروز و فردای خود به صورت روشن ببینید.

آقای غنی تصریح که جوانان افغانستان یک بُعدی و محدود بوده نمی‌توانند، باید به ابعاد مختلف فکر کنند. باید پنجاه سال آینده خود را مدیریت نمایند، این را بدانند که به چه دانشی ضرورت دارند، چه فکری از دنیا، منطقه و جهان اسلام دارند و چگونه تحول را مدیریت نمایند.

وی گفت: جهان در حال تغییر بوده و نیاز است بدانیم که در یک موج تحول و در انقلاب چهارم صنعتی قرار داریم، معنای کار مؤثر در حال تغییر است، پس پلان های ۵۰ سال قبل را بالای جامعه تطبیق نکنید.

محمداشرف غنی خاطرنشان کرد که ما از شروع قرن ۲۱ تال حال بحران های مختلف را تجربه کردیم، ربع اول قرن ۲۱ اوج بحران ها بود و در موج پنجم تروریزم بین المللی قرار داریم، این موج باید مدیریت شود و زیادترین قربانی را برای مدیریت موج پنجم تروریزم مردم افغانستان داده اند.

آقای غنی با ابراز امتنان از کمک های بین المللی به افغانستان، گفت که دنیا نیز باید از ما ممنون باشد، زیرا ملت ما قربانی های زیادی را در راستای مبارزه با تروریزم، متقبل شده اند. وی تاکید کرد که افغانستان میدان جنگ و میدان رقابت های منطقوی بوده نمی تواند.

وی خطاب به جوانان گفت که شما رهبران و مدیران آیندۀ افغانستان هستید، جوانان ما از حاشیه به متن آمده اند و این به سطح جهان، بی سابقه بوده است.

محمداشرف غنی با بیان اینکه قارۀ آسیا در حال مبدل شدن به مهمترین قطب جهان است، گفت که مهمترین سرمایه افغانستان، موقعیت آن است، از این جهت نسل نو ما باید نوع ارتباطات خود را بدانند و آنرا مدیریت کنند. وی افزود: زعامتی که از شما توقع داریم، زعامت رسیدن به هدف است.

آقای غنی با توجه به برگزاری موفقانۀ لویه جرگه مشورتی صلح، گفت که عقل جمعی افغانستان، از عقل فردی آن به مراتب قوی تر است. جمهوریت در مردم ریشه دارد و وحدت ملی دیدگاه مردم ماست.

وی از جوانان خواست که مدیریت را به گونه اساسی بیاموزند، زیرا مدیریت تنها به استعداد نیست، بلکه به تجربه و دسپلین نیز ضرورت دارد.

رییس جمهور گفت که من هم نسل شما جوانان نیستم، اما همفکر تان می باشم. از اینکه دانش در حال تغییر است، رشته های را که انتخاب می کنید، باید با سرمایه افغانستان ارتباط داشته باشد. ماباید شیوۀ مشارکت را جزء تجارب خود بسازیم و حسابدهی را قبول کنیم.

محمداشرف غنی با اشاره بر اینکه ما یکی از ثروتمندترین کشورهای جهان هستیم، اما متاسفانه مفکورۀ گدایی داریم، گفت که از گدایی باید بیرون شویم و اتکاء به خود را با همکاری جهانی مدیریت کنیم. حس اتکاء به خود داشته باشید و کمر تان را محکم ببندید.

آقای غنی به پاسخ سوالات جوانان گفت که ما به معامله و باج دادن حاضر نیستیم، اگر دنیا بالای ما معامله کرد، به آنان جواب رد می دهیم. وقتی اجماع مردم را با خود داریم و زمانی که عظیم ترین قشر جامعه در کنار ماست، از هیچ چیزی نمی هراسیم.

وی گفت: اینکه صلح می خواهیم، از اراده و نیت نیک ماست، مگر ما شکست نخورده ایم. تهداب تحکیم جمهوریت گذاشته شده است و این مراسم نمایندگی از استحکام جمهوریت می کند.

رییس جمهور اضافه کرد که جوانان افغانستان آواز رسای خود را برای ارزش های ملی ابراز کنند. راه صلح، راه مستقیم و هموار نیست و موفقیت در این روند به استحکام ثبات و مسئولیت پذیری ارتباط دارد.

محمداشرف غنی گفت: من یک روز هم بدون ارادۀ ملت در این قصر زندگی نمی کنم، من قصر نشین نیستم. ما صدقه نمی خواهیم، منافع مشترک احترام متقابل می خواهد و ما از آن نمایندگی میکنیم.

آقای غنی تاکید کرد که ما باید با همدیگر پذیری، دست به دست بدهیم و در یک صف واحد از جمهوریت حمایت نماییم. اگر ضرورت شود، سرک نمی سازیم، اما قوای امنیتی و دفاعی ما گرسنه نمی ماند.

وی گفت که شبکه های جوانان در هر ولسوالی فعال شود و گفتمان و بحث های ما در پوهنتون ها باید انجام شود، تا سوالات و طرح های جوانان جنبه عملی پیدا کند.

وی با بیان اینکه صلح عمده ترین اولویت ماست، گفت که ما باید در کنار آن، اقتصاد، مبارزه با کرونا، تحول، حکومتداری و حاکمیت قانون را نیز مدیریت کنیم.

محمداشرف غنی تصریح کرد که گمشدۀ ما و شما صلح و ثبات است. مشکل عدم ثبات را جمهوریت حل می کند، ما از زعامت فردی و شخص محوری باید بیرون شویم و ثبات شهروند محور و مردم محور را ایجاد کنیم.

آقای غنی گفت که ما قوت ادغام طالبان را باید داشته باشیم و این بدون طرح دولت سازی و استحکام آن، امکان پذیر نیست. معنای دولت سازی دیکتاتوری نیست، بلکه تحکیم مردم سالاری است.

رییس جمهور از جوانان خواست تا مناسبات شان را با اتحادیه های جوانان خارج کشور ایجاد کنند و آنان را به چشم رقیب نبینند و اگر می خواهید انقلاب چهارم صنعتی را مدیریت کنید، افغان های خارج کشور، سرمایه بزرگ برای تان است.

آقای غنی در اخیر سخنانش گفت که شما افتخار افغانستان هستید، نسلی هستید که نقطۀ پایان به بحران های میراثی خواهید گذاشت.

در همین حال خانم دیبورا لاینس نمایندۀ خاص ملل متحد برای افغانستان بر همبستگی و اتحاد بیشتر میان جوانان و نقش آنان در روند صلح تاکید کرده، گفت که شما بیشترین نفوس تحصیل یافته افغانستان را در طول تاریخ نمایندگی می کنید.

نمایندۀ خاص ملل متحد برای افغانستان گفت که سازمان ملل متحد و جامعه بین المللی در کنار مردم افغانستان به ویژه جوانان باقی خواهند ماند و ما شما را در رسیدن به اهداف تان برای یک افغانستان مترقی و صلح آمیز، کمک می کنیم.

به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : 0
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا دروغ باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.