Saturday, 2 March , 2024
امروز : شنبه, ۱۲ حوت , ۱۴۰۲ - 22 شعبان 1445
شناسه خبر : 25190
  پرینتخانه » سیاسی تاریخ انتشار : 15 سپتامبر 2020 - 16:52 |

در پی‌ آتش‌سوزی در کمپ موریا در یونان بیش از هشت‌هزار پناه‌جوی افغان بی‌سرپناه شده‌اند

در پی‌ آتش‌سوزی در کمپ موریا در یونان بیش از هشت‌هزار پناه‌جوی افغان بی‌سرپناه شده‌اند

به گزارش خبرگزاری پامیر، مسوولان در سفارت افغانستان در یونان می‌گویند که تلاش‌ها برای اسکان مهاجران افغانی که پناه‌گاه‌های‌شان را در نتیجه‌ی آتش‌سوزی در کمپ موریا از دست داده‌اند، به سرعت ادامه دارد.

کمپ موریا واقع در جزیره لیسبوس یونان هفته گذشته آتش گرفت. میرویس صمدی، سفیر افغانستان در یونان روز سه‌شنبه، بیست‌وپنجم سنبله، در صحبت با روزنامه ۸صبح گفت که هنگام آتش‌سوزی در این کمپ ۱۲ هزار و ۵۰۰ تن زنده‌گی می‌کردند.

آقای صمدی افزود که حدود ۷۰ درصد مهاجران در این کمپ افغان‌ها بوده‌اند که حدود هشت هزار و ۵۰۰ تن را تشکیل می‌دهد.

سفیر افغانستان در یونان گفت که از لحظه‌ای که آتش‌سوزی رخ داد با نهادهای بین‌المللی در امور مهاجران و نهادهای دولتی یونان در تماس بوده است تا زمینه اسکان مهاجران افغان را به زودترین فرصت فراهم کند.

میرویس صمدی تأکید کرد که میزان آتش‌سوزی گسترده بود، اما تلفات جانی در پی نداشت.

او افزود که نهادهای امدادرسان بین‌المللی و دولت یونان مکان‌هایی را برای مهاجران در نظر گرفته‌اند و کمک‌های اولیه نیز به آن‌ها توزیع شده است.

سفیر افغانستان در یونان گفت که در ابتدا تلاش کرده است تا زمینه اسکان گروه‌های آسیب‌پذیر فراهم و برای آن‌ها «امنیت و مصونیت» تأمین شود. او کودکان و زنان بی‌سرپرست را جز گروه‌های آسیب‌پذیر دسته‌بندی کرد.

میرویس صمدی گفت که حدود ۴۰۶ کودک بی‌سرپرست یک روز پس از آتش‌سوزی به یکی از شهرهای یونان منتقل شدند که حدود ۹۰ درصد این کودکان افغان بوده‌اند.

سفیر افغانستان در یونان می‌گوید که دولت میزبانش دو برنامه را برای مدیریت آتش‌سوزی کمپ موریا روی دست گرفته است.

به گفته او، در دو هفته اول تلاش می‌شود تا موضوع «نان، آب و سرپناه موقتی» مهاجران کمپ موریا حل شود و دولت یونان در نظر دارد تا این مهاجران را در مدت چهار ماه به یک مکان دیگر منتقل کنند.

میرویس صمدی از جانب دیگر گفت که یونان یک کمپ جدید را برای جابه‌جایی مهاجران در نظر گرفته است، اما پناه‌جویان به این کمپ نمی‎روند.

آقای صمدی گفت که مهاجران استدلال می‌کنند که باید به آن‌ها اجازه داده شود تا از یونان به دیگر کشورهای اروپایی بروند، اما دولت یونان این اجازه را نمی‌دهد.

سفیر افغانستان تأکید کرد که تحقق این خواست مشکل است و به همین دلیل جنجالی شده است.

میرویس صمدی گفت که جنجال بین دولت یونان و مهاجران بر سر این موضوع تا اندازه‌ای مدیریت جابه‌جایی پناه‌جویان کمپ موریا را با کندی روبه‌رو کرده است.

از نظر پناه‌جویان، کمپ جدیدی را که دولت یونان در نظر گرفته است، بیش‌تر حکم «بازداشت‌گاه» را دارد.

سفیر افغانستان در آتن اما گفت که وزیر مهاجرت و پناهنده‌گی یونان در تماسی به او ادعای مهاجران مبنی بر بازداشت‌گاه بودن کمپ جدید را رد کرده است. وزیر مهاجرت یونان به سفیر افغانستان گفته است که مطابق قانون این کشور حق ایجاد بازداشت‌گاه برای مهاجران را ندارد.

برخی از باشنده‌گان بومی یونان نیز با ایجاد کمپ پناه‌جویان در مناطق‌شان مخالفت کرده‌اند و حتا احتمال درگیری را نیز بالا برده است.

با این حال، سفیر افغانستان در یونان از مهاجران افغان می‌خواهند که با نهادهای امدادرسان و دولت یونان همکار باشند و از حوصله‌مندی کار بگیرند.

سفیر افغانستان در یونان به ۸صبح گفت که نهادهای بین‌المللی و یونان از کمک‌رسانی به مهاجران اطمینان داده‌اند.
با این حال، میرویس صمدی از مهاجران افغان خواست که خویشتن‌داری کنند و از هر نوع کاربرد خشونت که سلامت خودشان و دیگران را به خطر بیندازند، خودداری کنند

میرویس صمدی گفت که سفارت افغانستان در یونان در تماس دوام‌دار با مهاجران قرار دارد و از جانب دیگر با نهادهای امدادرسان و دولت از نزدیک کار می‌کند تا مشکل پناه‌جویان افغان را به زودی حل کند.

رضا باهر، سخنگوی وزارت مهاجرین و عودت‌کننده‌گان می‌گوید که به مهاجران افغان در کمپ موریا از سوی نهادهای بین‌المللی امدادگر کمک‌رسانی شده است.

سخنگوی وزارت مهاجرین و عودت‌کننده‌گان افزود که آتش‌سوزی تلفات در پی نداشته است، اما شمار زیادی از مهاجران افغان بی‌سرپناه شده‌اند.

کمیسیون مستقل حقوق بشر روز دوشنبه با نشر اعلامیه‌ای اعلام کرد پناه‌جویان افغانستان در کمپ موریا از وضعیت رقت‌باری رنج می‌برند. این کمیسیون از نهادهای کمک‌کننده درخواست کرد تا به مدد پناه‌جویان افغان بشتابند.

به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : 0
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا دروغ باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.