پیامبر اکرم (ص) :
داناترین مردم کسی است که دانش دیگران را به دانش خود بیفزاید..../..... به راستی من مبعوث گردیدم تا مکارم اخلاق را کامل کنم
Thursday, 23 September , 2021
امروز : پنج شنبه, ۱ میزان , ۱۴۰۰ - 16 صفر 1443
شناسه خبر : 25736
  پرینتخانه » سیاسی تاریخ انتشار : 24 سپتامبر 2020 - 10:45 |

رییس جمهور غنی در مجمع عمومی سازمان ملل بر برقراری آتش‌بس تاکید کرد

رییس جمهور غنی در مجمع عمومی سازمان ملل بر برقراری آتش‌بس تاکید کرد

رییس جمهور غنی در هفتاد و پنجمین نشست مجمع عمومی سازمان ملل متحد بار دیگر بر برقراری آتش‌بس به عنوان اولویت دولت در مذاکرات صلح با طالبان، تاکید کرد.

به گزارش آژانس خبری پامیر، آقای غنی که ساعت یک بامداد امروز از طریق ویدیو کنفرانس در مجمع عمومی سازمان ملل متحد سخنرانی کرده، گفته است که اولویت دولت افغانستان در مذاکره با طالبان آتش‌بس است.

رییس جمهور از اعضای مجمع عمومی سازمان ملل خواست که برای یک افغانستان برخوردار از حاکمیت ملی، متحد و دمکراتیک همکاری کنند.
او گفت، هرچند افغانستان همزمان با مشکلات متعدد روبروست؛ اما رسیدن به صلح اولویت مهم و عاجل دولت است.

آقای غنی، گفت: “نقش سازمان ملل، شرکا و متحدان بین المللی ما در حالی که تیم مذاکره کننده ما در دوحه مقابل طالبان نشسته بسیار مهم است. مردم افغانستان در این مذاکره یک اولویت روشن و عاجل دارند؛ آتش بس. پایان فوری خشونت‌ها بیش از هر چیز دیگر به ما فرصت پیشرفت می‌دهد.”

به گفته او، تنها رسیدن به توافق صلح کافی نیست. باید برای رسیدن به صلح پایدار در افغانستان به ریشه مشکل تروریزم که منطقه را به آتش کشیده پرداخته شود و به آن به عنوان یک مشکل و تهدید جهانی رسیدگی گردد.

او گفت: “رنج پنهان مردم افغانستان به خصوص زنان و کودکان در ۴۰ سال اخیر یادآور اهمیت منشور سازمان ملل و همچنین وعده‌های محقق نشده آن در حفظ صلح و امنیت بین المللی است.”

پیش از این دونالد ترامپ رییس جمهور امریکا نیز در نشست مجمع عمومی سازمان ملل گفت که به جنگ افغانستان پایان و نیروهای امریکایی را خارج خواهد کرد.

این در حالی است که هم اکنون گفتگوهای صلح میان گروه‌های تماس هیات‌های مذاکرات صلح میان دولت افغانستان و گروه طالبان در قطر ادامه دارد.

روز گذشته نیز نشست گروه‌های تماس دو طرف برگزار شده و گفته می‌شود که نتوانسته به توافق قطعی در زمینه طرزالعمل مذاکرات، دست یابند.

مذاکرات صلح میان دولت و طالبان اوایل هفته گذشته یعنی حدود ۱۳ روز پیش برگزار شد؛ اما تا هنوز دوطرف روی طرزالعمل مذاکرات به توافق نرسیده‌اند.

دولت افغانستان، اتحادیه اروپا و سازمان ملل پیش از این نیز باربار از طالبان خواسته‌اند که در جریان گفتگوها آتش‌بس کنند؛ اما این گروه نه تنها که آتش‌بس نکرده بلکه به حملات شان افزوده‌اند.

به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : 0
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا دروغ باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.