پیامبر اکرم (ص) :
داناترین مردم کسی است که دانش دیگران را به دانش خود بیفزاید..../..... به راستی من مبعوث گردیدم تا مکارم اخلاق را کامل کنم
Saturday, 18 September , 2021
امروز : شنبه, ۲۷ سنبله , ۱۴۰۰ - 11 صفر 1443
شناسه خبر : 24307
  پرینتخانه » سیاسی تاریخ انتشار : 04 سپتامبر 2020 - 11:30 |

سفر هیئت مذاکره‌کننده به قطر از امروز به فردا به تعویق افتاد

سفر هیئت مذاکره‌کننده به قطر از امروز به فردا به تعویق افتاد

انتظار می‌رود که مذاکرات میان افغانان پس از سفر این هیئت، در روزهای آینده آغاز شود.

معصوم ستانکزی، رییس هیئت مذاکره کنندۀ جمهوری اسلامی افغانستان می‌گوید که این هیئت در مذاکره با طالبان از ارزش‌‎های افغانستان دفاع خواهد کرد: «هیئت مذاکره کنندۀ جمهوری اسلامی افغانستان به نماینده‌گی از ملت و دولت مذاکرات صلح را به‌هدف یک افغانستان مترقی، آزاد و متحد که در آن حقوق همه شهروندان افغانستان حفظ باشد، به‌زودی آغاز خواهد کرد.»

حاجی دین محمد، معاون شورای عالی مصالحۀ ملی نیز گفت: «امکان دارد که هیئت یا فردا برود و یا پس فردا؛ اما در همین آیندۀ نزدیک سفر خواهد کرد.»

وزارت دولت در امور صلح نیز می‌گوید که در حال هماهنگی برای آغاز مذاکرات است.

ناجیه انوری، سخن‌گوی دولت در امور صلح بیان داشت: «ما مصروف هماهنگی‌ها بخاطر آغاز قریب‌الوقوع گفت‌وگوها میان جمهوری اسلامی افغانستان و گروه طالبان هستیم.»

اما، عمران خان، نخست وزیر پاکستان در گفت‌وگو با الجزیره، هند را یگانه کشور مخرب در روند صلح افغانستان خطاب می‌کند: «این معجزه است که در واقع در شرف وقوع است. ما دعا کردیم که چنین شود. ما درک می‌کنیم که در این روند مخربین استند، من هراس دارم که یقینآ یک کشور که هند است نمی‎خواهد گفت‌وگوها اتفاق بیفتند.»

همزمان با این، حکومت افغانستان امروز اعلام کرد که روند رهایی زندانیان طالبان پایان یافته‌است.
دفتر شورای امنیت ملی می‌گوید که به جز از چند زندانی‌یی که دربارۀ آنان آسترالیا و فرانسه ملاحظه‌ دارند، تمامی پنج‌هزار زندانیان طالبان بربنیاد فهرست این گروه رها شده‌اند.

یک منبع نزدیک به طالبان نیز می‌گوید که هفت زندانی طالبان که فرانسه و آسترالیا درباره رهایی آنان ملاحظه دارند قرار است به قطر فرستاده شوند و در آن‌جا زیرنظارت خواهند بود.
تمیم عاصی، ريیس انستیتوت مطالعات جنگ و صلح گفت: «آجندای مذاکرات و خطوط سرخ مذاکرات برای تیم جمهوریت واضیح نیست، اما تیم امارت یک ریاست جدید تهیه کرده‌اند و آجندا و برنامه‌های شان هم معلوم هستند.»

منابع نزدیک به طالبان می‌گویند که به‌شمول ملاعبدالغنی برادر تمامی اعضای هیئت گفت‌وگوکنندۀ طالبان پس از آزمایش کرونا به قطر رسیده‌اند.

مولوی قلم‌الدین، رییس حزب انقلاب اسلامی اظهار داشت: «فرصتی که به دست آمده‌است نباید از دست برود.»

انتظار می‌رود در همایش آغازین روند گفت‌وگوهای میان افغانان، امیر قطر، عبدالله عبدالله، رییس شورای عالی مصالحۀ ملی افغانستان، وزیر خارجه امریکا و وزیر خارجه پاکستان نیز حضور داشته باشند.

به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : 0
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا دروغ باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.