Wednesday, 28 February , 2024
امروز : چهارشنبه, ۹ حوت , ۱۴۰۲ - 19 شعبان 1445
شناسه خبر : 25644
  پرینتخانه » اجتماعی تاریخ انتشار : 22 سپتامبر 2020 - 19:15 |
مردم به شهرداری کابل :

فارسی‌ستیزی را متوقف کنید

فارسی‌ستیزی را متوقف کنید

به گزارش آژانس خبری پامیر،شماری از پایتخت‌نشینان کشور، شهرداری کابل را به فارسی‌ستیزی متهم می‌کنند و می‌گویند که رهبری شهرداری کابل به بهانۀ تنظیم ظاهر شهر، در پی حذف زبان فارسی از سطح شهر است.

پس از برچیده شدن شماری از لوحه‌ها از سوی شهرداری که به زبان فارسی نوشته شده بودند، پایتخت‌نشینان در واکنش به آن می‌گویند که این اقدام شهرداری خلاف قانون است و این اداره در پی برچیدن واژه‌های فارسی از سطح شهر است.

شهرداری کابل در یک اقدام کم‌پیشنه، لوحه‌های دانشگاه ابن‌سینا و مکتب رابعه بلخی را که به زبان فارسی نوشته شده بودند، برداشت و به جایش پشتو و انگلیسی نوشت.

ضیا رفعت، استاد دانشگاه کابل می‌گوید که جمع‌آوری شماری از لوحه‌ها با محتوای زبان فارسی، آزادی استفاده از زبان مادری را سلب می‌کند. او افزوده که این کار حتا اگر به نیت خیر هم انجام شده باشد، پیامد منفی دارد.

پایتخت‌نشینان می‌گویند که هیچ‌کسی حق ندارد ما را از نوشتن و سخن‌ گفتن با زبان مادری‌مان باز دارد. آنان می‌گویند که این اقدام شهرداری به هیچ روی نمی‌تواند زبان فارسی را تضعیف و یا از شمار نویسنده‌گان و گوینده‌گان آن بکاهد.

شماری از دانش‌جویان دانشگاه کابل و شماری از دانشگاه‌های دیگر در واکنش به برچیدن لوحه‌هایی فارسی از سوی شهرداری کابل، جنبش خیابانی مبارزه با فارسی‌ستیزی را به راه انداخته‌اند.

به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : 0
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا دروغ باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.