پیامبر اکرم (ص) :
داناترین مردم کسی است که دانش دیگران را به دانش خود بیفزاید..../..... به راستی من مبعوث گردیدم تا مکارم اخلاق را کامل کنم
Saturday, 18 September , 2021
امروز : شنبه, ۲۷ سنبله , ۱۴۰۰ - 11 صفر 1443
شناسه خبر : 25892
  پرینتخانه » سیاسی تاریخ انتشار : 27 سپتامبر 2020 - 11:45 |

مهمترین‌ترین موارد اختلافی در مذاکرات بین‌الافغانی چیست؟

مهمترین‌ترین موارد اختلافی در مذاکرات بین‌الافغانی چیست؟

عضو ارشد طالبان اظهارداشت که مهمترین موارد اختلافی با دولت افغانستان برای تعیین دستورکار مذاکرت بین‌الافغانی مسئله مبنا قرار گرفتن فقه حنفی و توافقنامه آمریکا-طالبان است.
به گزارش آژانس خبری پامیر، «ملا خیرالله خیرخواه» وزیر کشور سابق طالبان و عضو تیم مذاکره این گروه با دولت افغانستان گفت که موضوع حقوق شیعیان زمانی مطرح می‌شود که مذاکرات به مرحله بحث بر سر قانون اساسی جدید افغانستان برسد.

خیرخواه افزود: ما می‌خواهیم برای دستورکار مذاکرات مبنایی را تعیین کنیم که اگر اختلافی در جریان مذاکرات پیش آمد، در چارچوب شریعت اسلامی و براساس مذهب حنفی حل شود، این مسئله مشکلی برای شیعه‌ها به وجود نمی‌آورد.

وی درباره مسائل مربوط به احوال شخصیه شیعیان نیز افزود: «تیم کابل گفتند مسائل مربوط به احوال شخصیه باید در آن ذکر شود، ما گفتیم که این را می‌پذیریم در مسائل مربوط به احوال شخصیه شما آداب و مناسک خود را دارید ولی این مسائل وقتی مطرح می‌شود که روی قانون اساسی بحث کنیم، این برای دستورکار مذاکرات مشکلی ایجاد نمی‌کند».

این عضو ارشد تیم مذاکره کننده طالبان به سایت رسمی این گروه گفت: «قرار بود پیش از توافق بر سر دستورکار، دو طرف جزئیات آن را به بیرون درز ندهند زیرا تجربه مذاکره با آمریکایی‌ها نشان داد که برای موفقیت مذاکرات نباید همه چیز از پیش‌تر به بیرون از هیئت مذاکرات گزارش شود».

خیرخواه اظهارداشت: ولی تیم مقابل نتوانستند مسائل را به بیرون گزارش ندهند و حالا مشخص است که اختلاف بر سر مبنا قرار گرفتن فقه حنفی و توافقنامه آمریکا و طالبان است.

براساس گزارش‌ها تیم مذاکره کننده دولت پیشنهاد داده که هرگاه در جریان مذاکرات اختلافی به میان آمد براساس فقه حنفی تصمیم گرفته شود، اما حقوق، احوال شخصیه و اصول مذهبی شیعیان و اقلیت‌های دینی دیگر بدون هیچ تبعیضی رعایت شود.

پیش از این یک منبع به طلوع گفته بود که تیم مذاکراتی دولت همچنین برای توافقنامه آمریکا و طالبان نیز ۴ گزینه را مطرح کرده است:

گزینه اول – هرگاه توافقنامه آمریکا و طالبان اصل پذیرفته شود اعلامیه‌های دولت افغانستان با آمریکا و ناتو نیز باید اصل شمرده شوند.

گزینه دوم – نه توافقنامه آمریکا و طالبان و نه اعلامیه‌های دولت افغانستان با آمریکا و ناتو مبنا قرار گیرد بلکه مذاکرات براساس تصمیمات لویه جرگه مشورتی صلح و قطعنامه این جرگه به پیش برده شوند.

گزینه سوم – منافع عالی کشور.

و گزینه چهارم این است که قرآن و حدیث جایگزین تمامی گزینه‌های دیگر شوند.

| منبع خبر : خبرگزاری تسنیم
به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : 0
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا دروغ باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.