پیامبر اکرم (ص) :
داناترین مردم کسی است که دانش دیگران را به دانش خود بیفزاید..../..... به راستی من مبعوث گردیدم تا مکارم اخلاق را کامل کنم
Sunday, 25 July , 2021
امروز : یکشنبه, ۳ اسد , ۱۴۰۰ - 16 ذو الحجة 1442
شناسه خبر : 27679
  پرینتخانه » سیاسی تاریخ انتشار : 27 اکتبر 2020 - 18:55 |

داعش در افغانستان: تهدید تازه یا نام دیگر طالبان؟

داعش در افغانستان: تهدید تازه یا نام دیگر طالبان؟

به گزارش خبرگزاری پامیر، گسترش حملات داعش در افغانستان نگرانی‌ها دربارهٔ فعالیت این گروه در افغانستان را افزایش داده است.

در تازه‌ترین حملهٔ این گروه به مرکز آموزشی «کوثر دانش» در غرب کابل، روز شنبه (۳ عقرب) دست‌کم ۲۵ دانش‌آموز کشته شدند.

فعالان و کارشناسان سیاسی افغانستان می‌گویند که داعش در این کشور بزرگنمایی می‌شود:

عارف رحمانی عضو مجلس نمایندگان گفت:

«باور من اینست که در افغانستان به اندازه که در عراق و سوریه بود وجود ندارد، داعش نام دیگر شبکه حقانی است یک شبکه خطرناک که قصد شان ایجاد اختلافات مذهبی و درگیری های داخلی و جنگ داخلی است بنا بر این گمان من اینست که حملات که بر مراکز آموزشی، حسینه ها، مساجد، مکان های ورزشی و شفاخانه ها صورت میگرد عمدتا توسط شبکه حقانی که بخشی از جریان طالبان است انجام میشود و این شبکه سال ها است که در یک سکوت به سر میبرد و تمام عملیات را که انجام میدهد زیر عنوان و پرچم داعش انجام میدهند».

احمد سعیدی کارشناس سیاسی به باورمندی داعش در افغانستان باور ندارد:

«به عقیده من داعش در افغانستان بزرگنمایی میشود و گروه های تروریستی دیگر تلاش میکنند که داعش را نیرو مند و قدرتمند نشان دهند، انچه را که طالبان گروه حقانی انجام میدهند اعلان آن از سوی داعش میشود من به باور ندارم که داعش در افغانستان نیرومند باشد و بتواند بدون همکاری طالبان و گروه حقانی این نوع حملات را انجام دهد».

در همین حال، اسدالله ندیم کارشناس نظامی می‌گوید که فعالیت‌های تروریستی در افغانستان عوامل بسیار دارد:

«حمله بر مکان‌هایی که در آن اطفال جوانان و نوجوانان آموزش میبینند، یک عمل بی رحمانه است در عقب این حملات میتواند که طالبان دست داشته باشند و یا هم طالب و یا هم بعضی از کشور هایکه فایده هایشان را دخیل در جنگ افغانستان میبینند و استخبارات شان دخیل در این رویداد ها باشد و یا هم ممکن مافیایی مواد مخدر و دیگر مافیا در عقب این گونه حملات دست داشته باشند».

در حالی که مذاکرات صلح با طالبان در جریان است، نگرانی از جایگزین شدن داعش به عنوان نیروی فعال تروریستی در کشور افزایش می‌یابد.

به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : 0
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا دروغ باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.