پیامبر اکرم (ص) :
داناترین مردم کسی است که دانش دیگران را به دانش خود بیفزاید..../..... به راستی من مبعوث گردیدم تا مکارم اخلاق را کامل کنم
Monday, 2 August , 2021
امروز : دوشنبه, ۱۱ اسد , ۱۴۰۰ - 24 ذو الحجة 1442
شناسه خبر : 27590
  پرینتخانه » اجتماعی تاریخ انتشار : 26 اکتبر 2020 - 16:20 |

دیدبان شفافیت: ارائه خدمات و حکومت‌داری شهری بدتر شده‌است

دیدبان شفافیت: ارائه خدمات و حکومت‌داری شهری بدتر شده‌است

یافته‌های یک نظرسنجی سازمان دیدبان شفافیت افغانستان، نشان می‌دهد که با وجود ادعای دولت در عرصه سرمایه‌گذاری و کسب موفقیت بیش‌تر، خدمات شهرداری در شهرها کاهش یافته‌است.دیدبان شفافیت، امروز (دوشنبه، ۵ عقرب) نتایج نظرسنجی خود در مورد وضعیت خدمات شهری در ۱۱ شهر کشور را اعلام کرد.

طبق این نظرسنجی، خدمات شهری در کابل از سال ۱۳۹۴ بدین‌سو نه تنها بهبود نیافته که نمره عملکرد آن در آخرین نظرسنجی از ۲٫۲ به ۲٫۱ تنزیل یافته‌است.

دیدبان شفافیت، نتایج نظرسنجی اخیر خود را با سال‌های گذشته مقایسه کرده‌است. به گفته این نهاد، خدمات شهری در نظرسنجی اخیر در مقایسه با نظرسنجی سال ۱۳۹۶ کمی بدتر شده‌است و همه‌ شاخص‌ها بین گزینه‌های «اوسط» و «بد» باقی مانده‌است.

سید اکرام افضلی؛ رییس اجرایی دیدبان شفافیت در مراسم نشر این تحقیق گفت: «جای بسا ناراحتی است که می‌بینیم دولت طی سال‌های گذشته نتوانسته‌است حکومت‌داری شهری را از طریق شهرداری‌ها بهبود بخشد.»

عزت‌الله ادیب؛ مسئول تحقیق دیدبان شفافیت گفت: «هفت شهر در اجراآت قبلی خود بین سال‌های ۱۳۹۶ تا ۱۳۹۸ عقب‌گرد داشته‌است».

او اضافه کرد که خدمات شهری در شهر چاریکار از ۳٫۴ به ۲٫۸، مزار شریف از ۳٫۲ به ۲٫۷، هرات از ۳٫۲ به ۲٫۵، بامیان از ۲٫۷ به ۲٫۱، جلال‌آباد از ۲٫۹ به ۲٫۱، کابل از ۲٫۲ به ۲٫۱ و گردیز از ۲ تا ۱٫۴ افت داشته‌است.

بر اساس نظرسنجی این سازمان، قندهار، محمود راقی و قندوز در رده‌های اول، دوم و سوم قرار دارند. چاریکار، مزار شریف، مهترلام، هرات و بامیان به ترتیب در رده‌های چهارم تا هشتم هستند و جلال‌آباد، کابل و گردیز به ترتیب کم‌ترین نمرات را داشته اند.

طبق یافته‌های دیدبان شفافیت، وضعیت شهرهای محمود راقی و قندوز در حال بهبود است.

رییس اجرایی نهاد دیدبان شفافیت می‌گوید، یکی از دلایلی که شهرداری‌ها نتوانسته‌اند توقعات حداقلی مردم را برآورده کنند، تاخیر در امور ضروری شهرداری‌ها از جمله بودجه و تشکیل آن‌ها بوده‌است.

افضلی تاکید دارد که شهرداری‌ها باید برای حل مشکل سطح پایین مشارکت شهروندان، تعامل میان شهروندان و دولت را تسهیل کنند و اقدامات لازم برای افزایش این مورد را روی دست بگیرند.

او از رییس جمهوری خواست تا اصلاحات واقعی را که شامل تفویض صلاحیت به ادارات محلی می‌شود در دستور کار قرار دهد تا تحرک لازم در شهرها برای ارائه خدمات بهتر ایجاد شود.

به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : 0
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا دروغ باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.