پیامبر اکرم (ص) :
داناترین مردم کسی است که دانش دیگران را به دانش خود بیفزاید..../..... به راستی من مبعوث گردیدم تا مکارم اخلاق را کامل کنم
Friday, 3 December , 2021
امروز : جمعه, ۱۲ قوس , ۱۴۰۰ - 28 ربيع ثاني 1443
شناسه خبر : 32567
  پرینتخانه » اجتماعی, اخبار افغانستان تاریخ انتشار : 22 اکتبر 2021 - 22:14 |

اولین اعلامیه شورای عالی مقاومت ملی صادر شد

اولین اعلامیه شورای عالی مقاومت ملی صادر شد

شورای عالی مقاومت ملی که اخیرا باحضور برخی از رهبران سیاسی افغانستان اعلام‌ موجودیت کرده؛ در مورد وضعیت جاری کشور اعلامیه ای صادر نموده است.

این رهبران سیاسی در این اعلامیه ضمن نگرانی از وضع موجود کشور، گفته اند که برنامه های‌شان در دو جبهه سیاسی و نظامی تدوین شده است.

متن اعلامیه که از صفحات رسمی رهبران این شورای و رسانه های مرتبط به این رهبران به نشر رسیده قرار ذیل است:

بسم الله الرحمن الرحیم
الحمد لله والصلاة والسلام علی سیدنا رسول الله و علی آله و صحبه ومن بهدیه اهتدی وبعد :
‎بد بختانه درین اواخر کشور عزیزما افغانستان در اثر بی کفایتى‌، تک ‌روی‌، انحصارگری و فساد گسترده و در نتیجه یک معامله نامردانه، خاینانه و غادرانه دچار بى نظمی وبى نظامی گردید و شیرازه دولت از هم پاشید. نهادهای امنیتی، خدماتی و اداری همه سقوط کردند و ملت دردمند مارا با فقر، بیچارگی، بی امنیتی ونگرانی‌های گوناگون مواجه ساخت.

‎بدون تردید این وضعیت برای هیچ هموطن با ایمان و با احساس ما قابل تحمل نیست.

‎ازین رو جمعی از احزاب، گروه‌ها و شخصیت‌های مطرح و دلسوز کشور احساس مسؤولیت نموده و برای رهایی کشور و ملت از این وضعیت ذلتبار باهم مشوره نموده و جبهه‌ی را تحت عنوان ” شورای عالی مقاومت ملی جمهوری اسلامی افغانستان” تاسیس نموده و با عزم راسخ وارد صحنه شده‌اند.

‎همچنین کمیته‌ای موظف گردیده است تا گفت‌وگوها را با بقیه شخصیت‌ها، احزاب و گروه‌ها آغاز نماید.

‎برنامه کاری این جبهه به دو بخش عمده سیاسی و نظامی تدوین گردیده است. بدون شک،oo ترجیح ما رسیدن به یک صلح پایدار از راه سیاسی است.

‎الف – تلاشهای سیاسی
‎• ” شورای عالی مقاومت ملی جمهوری اسلامی افغانستان” در نظر دارد قضاياى كشور از طريق سياسى حل وفصل گردد. بنابر این آغاز مجدد مذاکرات دارای اهمیت فوق العاده است. این مذاکرات باید بمنظور رسیدن به یک صلح پایدار وباعزت که متضمن اعاده جمهوریت مبتنی بر اصول اسلامی و بمیان آوردن یک نظام منتخب با مشارکت عادلانه همه اقوام وجریان‌ها و اقشار مختلف جامعه ومتضمن تامین حقوق اساسی شهروندان، خصوصا زنان و اطفال و معلولین و اقلیت‌ها باشد.

‎ب – تلاشهاى دفاعی:
‎• در صورتي‌كه جانب مقابل و حامیان شان به چنین راه حل تن ندهند، ما به ناچار به بخش دوم مبارزه ( فعالیتهای نظامی) متوسل خواهیم شد. باید خاطرنشان ساخت که مسؤولیت و پیامدهای آن به دوش جانب مقابل خواهد بود.

‎• ” شورای عالی مقاومت ملی جمهوری اسلامی افغانستان” متعهد است كه يك هيأت حقيقت ياب تعيين نمايد تا عوامل سقوط ناگهانى نظام جمهورى اسلامى را بررسى نموده، كسانى را كه در اين معامله ننگين دست داشته شناسايى و بعنوان خاينین ملى به ملت بزرگ افغانستان معرفى نماید.

‎• ” شورای عالی مقاومت ملی جمهوری اسلامی افغانستان” ان شاءالله دراین راستا از تمام امکانات و وسایل مشروع استفاده نموده و بخاطر کسب رضای الله (ج) ونجات کشور وملت از هیچگونه مساعی دریغ نخواهد کرد.

‎ج – خواسته‌ها:
‎• ” شورای عالی مقاومت ملی جمهوری اسلامی افغانستان” ضمن تقدیر از ایستادگی‌، جانفشانی‌ و دلیری‌های مردم آزاده‌ی کشور، بویژه زنان و جوانان در برابر وضعیت اسفبار کنونی، به ارواح پاک تمام شهدای که در این راه جان‌های شان را فدا نموده اند، درود می‌فرستد و از مردم کشور تقاضا می‌نماید كه خودرا براى يك مقاومت دشوار و دراز مدت در برابر استبداد داخلى و تجاوز و اشغالگرى خارجى آماده کنند.

‎• ” شورای عالی مقاومت ملی جمهوری اسلامی افغانستان” از موقف جامعه جهانی برای به رسمیت نشناختن گروه طالبان تقدیر میکند و از سازمان ملل متحد و همه كشورهاى جهان ميخواهد كه حكومت يكجانبه، استبدادى وضد وحدت ملى گروه طالبان را كه در آن حقوق اقوام و زنان با عزت كشور – كه نيمى از پيكر جامعه ما را تشكيل ميدهد – مذاهب و زبان‌هاى رسمی ناديده گرفته شده ونيمى از كابينه آن مشمول تحريم‌هاى سازمان ملل متحد و برخى كشورهاى جهان ميباشند، به رسميت نشناسند وفشار لازم را بالای آنها براى پذیرش يك حكومت همه شمول وارد سازند.

‎• ” شورای عالی مقاومت ملی جمهوری اسلامی افغانستان” از تحريك طالبان نيز می‌خواهد تا كشتار سيستماتيك ودستگيرى فعالين نظامى وامنيتى حكومت قبلى را متوقف سازند. همچنان از آزار واذيت مردم و كوچ‌هاى اجبارى و تصاحب املاك واموال مردم وخشونت عليه شهروندان كشور دست برداشته ومذاكرات مستقيم وسازنده را با ” شورای عالی مقاومت ملی جمهوری اسلامی افغانستان” آغاز نمايند.

‎• ” شورای عالی مقاومت ملی جمهوری اسلامی افغانستان” از جامعه جهانى ونهادهاى كمك رسان جهان، تقاضا مى نمايد تامردم افغانستان را بطور مستقيم مورد كمكهاى بشر دوستانه قرار دهند.

‎ومن الله التوفیق
‎شورای عالی مقاومت ملی جمهوری اسلامی افغانستان

گفته میشود که شورای عالی مقاومت ملی با حضور شخصیت‌هایی همچون استاد سیاف، استادعطامحمد نور، مارشال دوستم، محمد یونس قانونی، استاد محقق و برخی دیگر از سیاسیون به تازگی ایجاد شده است اما تاکنون ارتباط سیستماتیک با جبهه مقاومت به رهبری احمد مسعود ندارد.

آژانس خبری صدای پامیر-کابل

به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : 0
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا دروغ باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.