پیامبر اکرم (ص) :
داناترین مردم کسی است که دانش دیگران را به دانش خود بیفزاید..../..... به راستی من مبعوث گردیدم تا مکارم اخلاق را کامل کنم
Tuesday, 18 January , 2022
امروز : سه شنبه, ۲۸ جدی , ۱۴۰۰ - 15 جماد ثاني 1443
شناسه خبر : 33580
  پرینتخانه » اخبار افغانستان, اقتصادی تاریخ انتشار : 27 دسامبر 2021 - 12:40 |

ارسال کمک های بشردوستانه روسیه به افغانستان

ارسال کمک های بشردوستانه روسیه به افغانستان

طی ماه های اخیر، وضعیت در بخش های اقتصادی و اجتماعی در افغانستان بطور قابل ملاحظه وخیم تر شده است. پیشبینی ها و گزارشات سازمان های بین المللی تصاویر ناخوشایندی را پیرامون وضعیت مردم افغانستان ارائه میکنند. علاوه بر این، عنقریب زمستان در کشور فرا می رسد و مردم نه تنها به مواد غذایی، بلکه همچنین به وسایل گرم احتیاج دارند.

در شرایطی که کشورهای غربی، در قدم اول ایالات متحدۀ امریکا منابع پولی را که واقعاً متعلق به مردم افغانستان است، مسدود کرده اند، ضرورت به دریافت کمک های بین المللی بشردوستانه در جایگاه نخست قرار میگیرد. تاکنون، افغانستان کمک های بشردوستانه را از بیشتر از ده کشور و سازمان های بین المللی دریافت کرده و روسیه یکی از بارزترین سهم ها را در حمایت از مردم افغانستان در این عرصه ادا کرده است.

کمک های بشردوستانۀ روسیه به افغانستان در سه مرحله فرستاده شده اند؛ ارسال این کمک ها از اواسط ماه نوامبر سال جاری میلادی آغاز گردیده است. در هر مرحله ۳۶ تُن مواد کمکی به جانب افغانستان تسلیم داده شده است. روند انتقال کل کمک ها تقریباً یکماه را در برگرفت. طی این مدت، ۱۰۸ تُن مواد مورد نیاز حیاتی متشکل از مواد غذایی، لباس گرم و ادویه جات برای مردم به افغانستان ارسال گردیده است. این مواد برای افغان های عادی نهایت مهم بوده و آنها را از مرگ ناشی از گرسنگی و از سردی های زمستان پیش رو نجات میدهد.

قابل یادآوری هست، روسیه زمانی به ارسال کمک های بشردوستانه به افغانستان اقدام کرد که کشور های غرب تنها از ضرورت حمایت از مردم در افغانستان سخن میگفتند. غربی ها تا فعلاً به سخنان پوچ و وعده های سرخرمن خود ادامه میدهند، در حالیکه مردم افغانستان همین حالا به کمک ها نیاز دارند.

نمونه های متعددی از کمک های بی غرضانۀ روسیه در تاریخ افغانستان از قبل وجود دارند. با نظاره کردن از نشست طیاره های نظامی روسیه در میدان هوایی کابل، خاطرات حمایت های ارزنده و شایستۀ اتحاد شوروی از افغانستان در اذهان زنده میشوند. طی سال های ۱۹۶۰-۱۹۸۰ میلادی، تأسیسات زیربنایی زیادی در سراسر افغانستان توسط متخصصین اتحاد شوری احداث گردیده اند که از بسیاری از این تأسیسات تا اکنون به خیر و رفاه کشور بهره برداری میشود. ۳۰ سال میشود که اتحاد شوروی دیگر وجود ندارد، اما اکنون روسیه دیگر به رسم و عادت حمایت کردن از افراد گیرمانده در وضعیت سخت ادامه میدهد. طیاره های نظامی روسیه، حامل محموله های نجاتبخش برای مردم که یکی پی دیگر به میدان هوایی کابل نشست میکنند، منحیث یک الگوی خوب برای تداوم کمک های بلاعوض به افغانستان از سوی بزرگترین کشور جهان پنداشته میشود.

نجیبانه ترین کار دیگر نیز وجود دارد، یعنی آموزش دادن، نان دادن و معالجه کردن. روسیه ضمن کمک به افغانستان، همۀ این کار ها را انجام داده است. مواد ارتزاقی ارسال شده به کابل به افغان های عادی فرصت میدهد تا سردی های زمستان را پشت سر بگذارند و ادویه جات مریضان را تداوی کرده و از بروز امراض در بین افراد سالم جلوگیری میکنند. در رابطه به تحصیل باید گفت که این موضوع نیز شایان توجه است. تقریباً ۸۰۰ نفر محصل افغان که در بهترین نهادهای تحصیلی روسیه مصروف آموزش می باشند، ذریعۀ پرواز های برگشت به مسکو اعزام گردیده اند. بنابراین، روسیه سهم واقعی خود را نه تنها در بهبود بخشیدن وضعیت موجود در کشور ادا میکند، بلکه همچنین به تعلیم و تربیۀ کسانی می پردازد که در آینده ها بهترین افراد در بین ملت افغان خواهند بود.

خبرگزاری صدای پامیر

 

به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : 0
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا دروغ باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.