پیامبر اکرم (ص) :
داناترین مردم کسی است که دانش دیگران را به دانش خود بیفزاید..../..... به راستی من مبعوث گردیدم تا مکارم اخلاق را کامل کنم
Monday, 17 January , 2022
امروز : دوشنبه, ۲۷ جدی , ۱۴۰۰ - 14 جماد ثاني 1443
شناسه خبر : 33905
  پرینتخانه » اجتماعی, اخبار افغانستان تاریخ انتشار : 08 ژانویه 2022 - 14:39 |

احتمال تشدید بحران انسانی در افغانستان؛ بیش از ۹۰ درصد مراکز صحی مسدود خواهند شد

احتمال تشدید بحران انسانی در افغانستان؛ بیش از ۹۰ درصد مراکز صحی مسدود خواهند شد

کمیته بین المللی نجات در گزارش تازه از احتمال تشدید بحران انسانی و مسدود شدن بیش از ۹۰ درصد مراکز صحی در سال ۲۰۲۲ در افغانستان هشدار داده است.

به گزارش آژانس خبری صدای پامیر، این کمیته می گوید که افغانستان در صدر فهرست کشورهای دچار بدترین بحران انسانی قرار دارد که با وجود پایان درگیری‌ها، نیازهای اولیه مردم بر آورده نمی‌شود و اقتصاد و خدمات عمومی در این کشور فرو پاشیده است.

بر بنیاد گزارش این کمیته، ورود طالبان به عرصه قدرت باعث شده است کمک‌های بشردوستانه و میلیاردها دالر دارایی افغانستان مسدود شود که پیامد آن فروپاشی اقتصادی و نظام صحی این کشور است.

این نهاد ناظر بین‌المللی هشدار می‌دهد که فروپاشی اقتصادی افغانستان باعث بدتر شدن بحران انسانی در این کشور خواهد شد.

در گزارش این کمیته آمده که افغانستان با ۹۷ درصد جمعیت فقیر، تا اواسط ۲۰۲۲ شاهد فقر گسترده خواهد بود.

به گفته کمیته بین‌المللی نجات، اگر جامعه جهانی به این بحران توجه نکند، افغانستان درگیر ناامنی غذایی، سوءتغذیه و بحران‌ صحی خواهد شد.
در گزارش این نهاد آمده است که افغانستان تقریباً در حال فروپاشی کامل نظام صحی و سایر خدمات اساسی است که باعث خواهد شد رفاه میلیون‌ها افغان به خطر بیافتد.
بر اساس این گزارش، در حکومت قبلی حدود ۷۵ درصد از هزینه‌های عمومی افغانستان به منابع خارجی متکی بود. به ویژه، حدود ۳۰ میلیون افغان از طریق یک برنامه تحت مدیریت بانک جهانی به خدمات صحی وابسته بودند.

اکنون بیم می‌رود که بیش از ۹۰ درصد مراکز صحی کشور تعطیل و میلیون‌ها نفر از مراقبت‌های اولیه محروم شوند؛ چیزی که مبارزه با کووید ۱۹ را با مشکل رو برو کرده و خطر عمده شیوع بیماری، سوء تغذیه و مرگ‌های قابل پیشگیری را ایجاد می‌کند.

همچنین در این گزارش گفته شده که بحران گرسنگی در افغانستان بی‌سابقه است.

بر اساس این گزارش در اواخر سال ۲۰۲۱ نزدیک به نیمی از جمعیت افغانستان بحران غذایی یا سطوح بدتر ناامنی غذایی را تجربه کرده‌اند که نسبت به شش ماه پیش از آن ۳۷ درصد افزایش را نشان می‌دهد.

اما در طول ماه‌های اول سال جدید میلادی ۵۵ درصد افغان‌ها با ناامنی غذایی حاد مواجه خواهند شد؛ از جمله نزدیک به ۹ میلیون نفر در سطوح اضطراری – یک قدم قبل از شرایط قحطی – به‌سر خواهند برد.

چهارمین دلیلی که کمیته بین‌المللی نجات برای بدتر شدن بحرانی انسانی در سال پیش رو برشمرده، سایه سیاست طالبان بر وضعیت زنان و دختران افغان است.

طبق این گزارش زنان و دختران بیش از هر زمانی در معرض خشونت‌های مبتنی بر جنسیت قرار دارند.

در کنار سوء استفاده از دختران خردسال و فروش آن‌ها در مواقع افزایش بحران گرسنگی، اما فروپاشی نظام صحی، دستاوردها را به خصوص در بخش سلامت مادران نابود می‌کند.

علاوه بر این، محدودیت‌های که طالبان بر کار و آموزش دختران و زنان وضع کرده است، امکان خودکفایی زنان و آموزش دختران را از بین می‌برد.
در این گزارش همچنین به خطر حملات داعش نیز اشاره شده و پنجمین عامل برای بدترشدن بحران انسانی در سال ۲۰۲۲ خوانده شده است.
طبق این گزارش، داعش می‌تواند دست به خشونت‎‌های بزرگی بزند و به غیرنظامیان آسیب جدی وارد کند.

این کمیته می‌گوید تصور می‌شود که به‌دنبال پیروزی طالبان، داعش عملیات خود در افغانستان را گسترش دهد.

به باور تهیه‌کنندگان این گزارش،‌ داعش می‌تواند تهدید امنیتی بزرگی محسوب شود و از تغییر رژیم برای انجام حملات بیشتر و ایجاد ناامنی بیشتر استفاده کند.

بر اساس این گزارش، پس از به‌قدرت رسیدن طالبان داعش بر حملات خود شدت بخشید و معلوم نیست که طالبان بتواند این گروه را مهار کند یا خیر.

آژانس خبری صدای پامیر-کابل

به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : 0
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا دروغ باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.