Sunday, 22 May , 2022
امروز : یکشنبه, ۱ جوزا , ۱۴۰۱ - 21 شوال 1443
شناسه خبر : 37942
  پرینتخانه » اخبار جهان تاریخ انتشار : 08 می 2022 - 16:35 |

رکورد زنی نرخ تورم در ترکیه

رکورد زنی نرخ تورم در ترکیه

آمارهای منتشر شده نشان می‌دهد که تورم ترکیه به بالاترین حد خود رسیده و حتی برای اقشار فقیر بالاتر رفته است.

به گزارش آژانس خبری صدای پامیر، نرخ تورم در ترکیه به بالاترین حد خود در دو دهه گذشته رسید و شهروندان این کشور دولت «رجب طیب اردوغان» را مقصر می‌دانند.

به گزارش وبگاه «بیانت» «ترک استات» موسسه آمار ترکیه  روز یکشنبه گزارشی منتشر کرد که نشان می‌دهد نرخ تورم ترکیه در ماه آوریل به حد نصاب ۶۹.۹۷ درصدی در دو دهه اخیر رسید. به گفته گروه پژوهشی تورم «اناگ» که هر ماه «شاخص قیمت جایگزین» را منتشر می‌کند،  رقم واقعی تورم در ترکیه بیش از دو برابر، ۱۵۶.۸۶ درصد است.

«کنفدراسیون اتحادیه های کارگری ترکیه» که محاسباتش بر اساس داده های ترک استات است، اعلام کرده که  این رقم برای فقیرترین افراد کشور ۱۳۱.۶ درصد و برای ثروتمندان ۶۵ درصد است.

بر اساس گزارش ترک استات، بیشترین افزایش قیمت مربوط به حمل و نقل با ۱۰۵ درصد و مواد غذایی با ۹۰ درصد بوده است.

در حالی که دولت  ترکیه تورم جهانی را مقصر می‌داند، اقتصاددانان خاطرنشان می کنند که افزایش تورم در ترکیه بسیار بیشتر از کشورهای همتای آن بوده است.

از سویی دیگر، بر اساس نظرسنجی جدید موسسه «متروپل» از هر ۱۰ شهروند ترکیه، ۶ نفر معتقدند که «رجب طیب اردوغان» رئیس جمهور ترکیه نمی‌تواند مشکلات اقتصادی این کشور را حل کند.

حدود ۵۹ درصد از پاسخ دهندگان به این پرسش که آیا اردوغان می تواند مشکلات اقتصادی را حل کند، پاسخ منفی دادند. در حالی که ۳۹ درصد  به این پرسش پاسخ «مثبت» دادند.

این نظرسنجی همچنین تجزیه و تحلیل تفکیک شهروندان را بر اساس اینکه طرفدار کدام حزب سیاسی است، ارائه کرد. بر این اساس، ۹۰ درصد از رای دهندگان حزب حاکم «عدالت و توسعه » معتقدند که دولت اردوغان می تواند اقتصاد را اصلاح کند، در حالی که ۸.۸ درصد غیر از این فکر می‌کنند.

در میان رای دهندگان حزب «جنبش ملی» اعتماد به اردوغان ۷۳.۱ درصد بود، در حالی که بیش از ۹۰ درصد از طرفداران حزب اپوزیسیون جمهوری خواه و حزب دموکراتیک خلق‌ها نسبت به اردوغان ابراز بی اعتمادی کردند.

هواداران احزاب مخالف در مجموع بر این باورند که روسای این احزاب قادرند مشکلات اقتصادی ترکیه را حل کنند

آژانس خبری صدای پامیر- کابل

به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : 0
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا دروغ باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.