Wednesday, 29 June , 2022
امروز : چهارشنبه, ۸ سرطان , ۱۴۰۱ - 30 ذو القعدة 1443
شناسه خبر : 38304
  پرینتخانه » اخبار جهان تاریخ انتشار : 19 می 2022 - 16:48 |

یدیعوت آحارانوت: حال محمود عباس خوب نیست؛ تل‌آویو آماده مرگ او باشد

یدیعوت آحارانوت: حال محمود عباس خوب نیست؛ تل‌آویو آماده مرگ او باشد

یک روزنامه صهیونیستی با اشاره به احتمال مرگ قریب‌الوقوع رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین، گزارشی درباره تدارک تل‌آویو برای این امر منتشر کرد.

به گزارش آژانس خبری صدای پامیر، موضوع رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین به ویژه فردای بدون «محمود عباس»، همچنان دغدغه تشکیلات امنیتی و سیاسی رژیم موقت صهیونیستی است. در همین راستا، یک روزنامه عبری از منابع موثق در رژیم صهیونیستی، در خصوص نگرانی‌های این رژیم از ضعف سرویس‌های امنیتی اسرائیل برای دوران پس از ریاست محمود عباس ۸۴ ساله بر تشکیلات خودگردان نوشت.

روزنامه یدیعوت آحارانوت با انتشار گزارشی در این خصوص نوشت: سرویس امنیتی در اسرائیل از سال ۲۰۱۸، آمادگی برای روز پس از رفتن عباس را آغاز کرد. ..در حالی که  پلیس اسرائیل بیم آن را داشت که مرگ این رهبر فلسطین به تشدید تنش در میدان منجر شود، دو دستور آمادباش و آموزش نیروها برای مقابله با سناریوهای میدان را تهیه کرد. اما از آن زمان به بعد، چندین مقام محوری در تیپ «شای» یعنی در کرانه باختری عوض و بدل شدند و افراد جایگزین در جریان دستوراتی که هرگز بررسی نشده، قرار ندارند.

به نوشته این روزنامه، همان منابع اشاره کردند که ترس و نگرانی موجود برای لحظه وقوع مرگ عباس است، زمانی که مشخص شود، پلیس اسرائیل برای عواقب مورد انتظار در  میدان، پس از مرگ رئیس تشکیلات خودگردان، آماده نیست».

برای نخستین بار، این منابع از مضمون دستورات صادر شده در این خصوص پرده برداشتند و گفتند که از نخستین لحظات پس از مرگ عباس، با عنوان «غروب خورشید» یاد شده و شامل استقرار نیروها در محورهای تردد در کرانه باختری و و تحت کنترل درآوردن تقاطع‌های مرکزی و مدیریت ترافیک منطقه توسط پلیس تیپ شای خواهد بود.

بر اساس این گزارش، اشغالگران با استقرار در محورهای مرکزی کرانه باختری و ایجاد هماهنگی و همکاری میدانی میان ارتش و پلیس، مانع ایجاد هرگونه اخلالی در نظم عمومی خواهند شد.

علاوه بر این، به گفته این منابع، سناریوهای متعددی از جمله ایجاد مزاحمت و تنش‌هایی در برخی محورها وجود دارد و  بیم آن می‌رود خودروهای شهرک‌نشینان صهیونیست در درگیری‌هایی که در این محورها چه با تیراندازی و چه پرتاب کوکتل مولوتوف و سنگ ایجاد خواهد شد، گرفتار شوند.  لذا می‌بایست واکنش مناسب برای این اقدام و نجات شهرک‌نشینان گرفتار شده در این مناطق صورت گیرد.

یدیعوت آحارانوت به نقل از همین منابع نوشت: یک سناریوی دیگر نیز وجود دارد. به این معنا که پلیس و ارتش باید تابوت عباس را اسکورت کنند، در حالی که یکی از سناریوها به احتمال بستری شدن عباس در بیمارستانی در اردن و مرگ او در همان مکان اشاره دارد. اگر این اتفاق بیفتد، پلیس تابوت خاکسپاری او را که در یک کاروان از پل آلنبی می رسد، اسکورت می‌کند و از آنجا اسکورت مشترک با ارتش اسرائیل تا ایست بازرسی فوکوس در ورودی رام الله صورت می‌گیرد.

این روزنامه از موضوع دوم پس از خاکسپاری عباس، به عنوان «بازی تاج و تخت» یاد می‌کند. یعنی لحظات پس از خاکسپاری عباس تا تعیین یک رئیس جدید برای تشکیلات خودگردان. بر اساس ارزیابی مقامات رژیم صهیونیستی، « برخی گروه‌ها تلاش خواهند کرد تا قدرت را در دست بگیرند».

به گفته این منابع، پلیس انتظار دارد که میان  مسلمانان و صهیونیست‌ها درگیری آغاز و دو شهرک صهیونیست‌نشین بساگوت و بیت ایل، به کانون درگیری‌ها و تیراندازی‌ها و پرتاب سنگ تبدیل شوند.

بر این اساس، یکی از سناریوها، حضور هزاران فلسطین در مکان تشییع جنازه و جولان گروه‌های مسلح در میدان و گرفتار شدن شهرک‌نشینان در آشفتگی‌هایی که ایجاد خواهد شد.

یک افسر بلندپایه در پلیس رژیم صهیونیستی در این خصوص به یدیعوت اعلام کرد: «فرماندهان پلیس در تیپ شای، از جمله فرماندهان دو بخش “معالیه ادومیم” و “بنیامین” که ممکن است مناطق تحت کنترل آن‌ها، فردای مرگ عباس شاهد درگیری شود، از هیچ چیز اطلاع ندارند. این در حالی است که حال عباس خوب نیست و افسران و مقامات مربوطه باید آمادگی لازم برای این امر را داشته باشند».

آژانس خبری صدای پامیر- کابل

به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : 0
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا دروغ باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.