Tuesday, 9 August , 2022
امروز : سه شنبه, ۱۸ اسد , ۱۴۰۱ - 12 محرم 1444
شناسه خبر : 39710
  پرینتخانه » اخبار افغانستان, سیاسی تاریخ انتشار : 28 ژوئن 2022 - 23:48 |

اعتراض به عدم حضور زنان در لویه‌جرگه

اعتراض به عدم حضور زنان در لویه‌جرگه

آژانس خبری صدای پامیر – کابل: امروز سه‌شنبه (۷ سرطان) مؤسسه زنان افغان برای صلح و آزادی، طی نشست خبری نگرانی‌های خود را در زمینه عدم حضور زنان در لویه‌جرگه طالبان اعلام کرده و خواستار اشتراک جامعه مدنی و زنان در این جرگه شد.

بی‌بی امری فدایی؛ عضو این موسسه گفت که در دین اسلام حق مرد و زن مساوی است و باید امارت اسلامی در این زمینه توجه جدی نماید.

فدایی افزود که حق مشارکت سیاسی زنان در ماده ۲۳ اعلامیه اسلامی حقوق بشر تأمین شده و مطابق مفاد این اعلامیه زن و مرد حق دارند که در اداره امور کشور مستقیم و یا غیرمستقیم سهم بگیرد.

به گفته وی دولت طالبان باید در جرگه مشورتی زنان را نیز دعوت نماید تا آنان بتواند در امور کشور و سرنوشت سیاسی خود تصمیم بگیرند.

خانم فدایی تأکید کرد؛ تصامیم و فیصله‌های جرگه مشورتی بدون حضور زنان عادلانه نیست و زنان افغانستان فیصله‌های غیابی را در مورد سرنوشت خود نمی‌پذیرد.

میرمحمد طاها؛ از علمای دینی که در جرگه مشورتی دعوت شده، در این برنامه گفت که در تمامی امور مملکت‌داری باید از اقشار مختلف به‌ویژه زنان کشور مشورت گرفته شود زیرا؛ زنان نیم پیکر جامعه می‌باشند.

طاها افزود: در جرگه مشورتی روی اقتصاد کشور، همبستگی مردم و رفع تعصبات قومی بحث خواهد شد. او بیشتر از این در مورد آجندای جرگه مشورتی چیزی نگفت.

ستاره سادات یکی دیگر از اعضای مؤسسه زنان افغان برای صلح و آزادی کشور می‌گوید که زنان در طول تاریخ اسلام در فعالیت‌های سیاسی و اجتماعی سهم فعالی داشته‌اند.

سادات افزود: نباید دیگران در مورد سرنوشت زنان افغانستان تصمیم بگیرند و آنان از لحاظ حقوقی و شرعی حق تعیین سرنوشت خویش را دارند.

او در مورد بازگشایی مکاتب دخترانه نیز تأکید کرده و گفت که آموزش حق دختران است و امارت اسلامی باید تصمیمش را درباره بازگشایی مکاتب نهایی کند.

مؤسسه زنان افغان برای صلح و آزادی، جامعه مدنی و زنان با صدور قطعنامه‌ای از امارت اسلامی خواستار اشتراک زنان در جرگه مشورتی شدند.

در این قطعنامه آمده است که در صورت عدم حضور زنان تصامیم و فیصله‌های این جرگه در قبال مردم و زنان افغانستان غیرقابل‌قبول و ناعادلانه است.

در قطعنامه از جامعه جهانی خواسته شده تا مشارکت معنی‌دار جامعه مدنی علمای مرد و زن را در این جرگه مشورتی مساعد نماید.

قابل‌ذکر است که فردا لویه جرگه مشورتی با حضور عالمان دینی از سرتاسر افغانستان در کابل برگزار شود.

آژانس خبری صدای پامیر – کابل

به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : 0
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا دروغ باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.