Saturday, 25 June , 2022
امروز : شنبه, ۴ سرطان , ۱۴۰۱ - 26 ذو القعدة 1443
شناسه خبر : 39229
  پرینتخانه » اخبار جهان, سیاسی تاریخ انتشار : 11 ژوئن 2022 - 15:59 |

مادورو: عزیمت نفتکش‌های ایران به ونزوئلا واقعه‌ خارق‌العاده‌ای بود

مادورو: عزیمت نفتکش‌های ایران به ونزوئلا واقعه‌ خارق‌العاده‌ای بود

رئیس‌جمهور ونزوئلا در سفر به تهران بر مبارزه با امپریالیسم و لزوم تقویت روابط همه‌جانبه ایران و ونزوئلا تاکید کرد و گفت: باید گردشگری و تجارت میان ۲ کشور را تقویت کنیم و کاراکاس از سرمایه‌گذاران ایرانی به شدت استقبال می‌کند.

به گزارش آژانس خبری صدای پامیر، نیکلاس مادورو رئیس جمهور ونزوئلا که در تهران به سر می‌برد، هدف اصلی از این سفر را تلاش برای ارتقاء راهبردی فرایند همکاری ها در سطوح عالی تر و در راستای پیشرفت ایران و ونزوئلا توصیف و عنوان کرد: این فرآیند در سال ۲۰۰۱ توسط هوگو چاوز پایه گذاری شد و تمامی این سال ها، سعی کردیم به آن تداوم بخشیم. روابط دیپلماتیک ما قدمت ۲۱ ساله دارد و در طول این مدت بر استحکام و تقویت این رابطه برادرانه که بر اساس همکاری دو جانبه و در راستای پیشرفت و آبادانی دو کشور پایه ریزی شده، افزوده شده است.

وی در مصاحبه با شبکه هیسپان تی وی ارتقای سطح مراودات میان دو کشور را از دیگر اهداف حضور در تهران توصیف کرد و افزود: در طول این سال ها، موضوع پیشرفت برای این دو کشور در حال تحول در زمینه های مختلف از جمله دانش علوم گوناگون و فناوری های کاربردی و بویژه در عرصه اقتصادی مقوله ای واجب و حیاتی بوده است. این فرآیند بر پایه تحکیم هر چه بیشتر روابط معنوی و کاری میان جمهوری اسلامی ایران و جمهوری دمکراتیک ونزوئلا برنامه ریزی شده است. رابطه‌ای به معنای واقعی دوستانه و یکپارچه. ما در حساس‌ترین برهه‌ها حامی و پشتیبان هم بودیم و این یکی از مهمترین پیشرفت‌هایی بود که در طول این سال ها حاصل گردید.

روابط برادری بُعد مسافت نمی‌شناسد

رئیس جمهوری ونزوئلا گفت: من همیشه گفتم وحدت ما ماهیت تاریخی دارد، حتی پس از پیروزی انقلاب اسلامی در ایران. قبل از پیروزی انقلاب اسلامی در ایران نیز بسیاری از مردم در مبارزاتشان علیه رژیم شاه، از انقلاب ها در آمریکای لاتین الهام می گرفتند. به کسانی که مرتب روابطمان را به باد انتقاد می گیرند چه باید گفت؟ پاسخ من این است که روابط برادری بَعد مسافت نمی شناسد. عشق بُعد مسافت نمی شناسد. وحدت بُعد مسافت نمی شناسد. زیرا در مقاطعی از زمان که نه اینترنت وجود داشت و نه رسانه‌های اجتماعی و رسانه‌های امروزی و سفرها هوایی آن چنانی، انقلابیون در سراسر ایران با رویایی مشترک در صحنه مبارزات حضور بهم می رساندند.

مادورو ادامه داد: انقلابیون در سرتاسر این منطقه با سیمون بولیوار آشنایی دارند و کماکان برای او احترام خاص قائلند. ما نسل انقلابی جوان دهه هفتادی هستیم که انقلاب‌های مردمی در ایران را می‌ستودیم و در رأس آن انقلاب اسلامی ۱۹۷۹ را. بنابراین، عشق و صمیمیت و برادری میان ما بُعد مسافت نمی‌شناسد. بخصوص در بیست سال گذشته که همدیگر را در مقام دو مبارز در سنگر نبرد علیه استعمار و استثمار و نژادپرستی به رسمیت شناختیم.

رئیس جمهور ونزوئلا با ذکر این نکته که ما برای دنیایی بهتر می‌جنگیم، افزود: ما برای تحقق حقوق بشر و حقوق جهانی تلاش می‌کنیم؛ دنیایی عاری از سلطه گری. پس، ما در بسیاری فرایندها و آرمان ها مشترکیم. به همین لحاظ بود که جمهوری اسلامی ایران و جمهوری بولیواری ونزوئلا توانستند به این سطح از همکاری ها نائل شوند و همکاری ها را همچنان ادامه دهند و در همه شرایط پشتیبان یکدیگر باشند. ضمن اینکه هر دو کشور در حال دست و پنجه نرم کردن با عواقب تحریم هایی هستند که عمدتاً از جانب آمریکا و دیگر کشورهای غربی وضع شده است.

عزیمت نفتکش‌های ایرانی به ونزوئلا واقعه خارق العاده‌ای بود

وی از این تحریم ها به عنوان تروریسم اقتصادی یاد کرد و گفت: پس از تحریم تابستان ۲۰۲۰، دولت ایران تصمیم گرفت، در واکنش به تحریم های دونالد ترامپ، مقداری نفت به ونزوئلا ارسال کند. با اینکه، در سال ۲۰۲۰، او تهدید کرده بود به کسانی که قصد ورود به حریم ونزوئلا را داشته باشند حمله می کند. خودتان را جای من بگذارید تا بفهمید در مقام رییس جمهور ونزوئلا چه احساسی داشتم. اینکه، به رغم چنین تهدیداتی، شاهد عزیمت نفتکش‌های ایرانی باشم. واقعه ی خارق العاده ای بود. ونزوئلایی ها همه جشن گرفتند. آن موقع ما در قرنطینه محض قرار داشتیم. شرایطی بس دشوار که از ماه مارس تا مه بر ما تحمیل شده بود.

مادورو ادامه داد: به خاطر محاصره اقتصادی، پالایشگاه های ما از فعالیت افتاد و تولید نفت قطع شد. ذخایر کشور بسیار محدود بود و در ماه مارس، که مصادف شد با آغاز همه گیری، تا ماه ژوئن اوضاع برای کشور ما بسیار پرمخاطره گردید. در آن شرایط بود که با جمهوری اسلامی ایران وارد گفتگو شدیم و آنان را از وضعیتمان مطلع ساختیم و تصمیم گرفتیم موقتاً از طریق سواپ با اضطرار پیش آمده مقابله کنیم. همچنین تصمیم گرفتیم راه حلی برای مشکل کارگران صنعت نفت ونزوئلا بیابیم. تلاش کردیم پالایشگاها را راه اندازی کنیم تا بتوانیم نیازهای کشور را مرتفع سازیم. آن زمان بود که نفتکش های ایرانی به ونزوئلا رسیدند و مورد تهدید قرار گرفتند. خدمه و کاپیتان نفتکش ها، که اگر اشتباه نکنم سه فروند نفتکش پر از سوخت بود، سخت مشتاق به چالش کشیدن دولت آقای ترامپ بودند. مردی که اعلام کرد به هر کسی که قصد کمک کردن به این کشور نیازمند را داشته باشد حمله می کند. خوشبختانه همه چیز بخیر گذشت. نفتکش ها بسلامت به ونزوئلا رسیدند و مردم در رسانه های اجتماعی جشن گرفتند و دوباره ثابت کردیم برادرانی هستیم که در شرایط دشوار همدیگر را رها نمی کنیم.

رئیس جمهور ونزوئلا تاکید کرد: با ورود نفتکش ها توانستیم از سختی‌های این سه ماه بکاهیم و مجال یابیم فرایند پالایش را در داخل ونزوئلا راه اندازی کنیم. خارج از پالایشگاه‌ها، مردم در پمپ بنزین‌ها نیز می‌توانستند تأثیر کمک های ایران را لمس کنند. در آن مقطع از زمان، ما برای بهبود وضعیت اجتماعی در ونزوئلا برنامه خاصی را تدوین کردیم و هدف این برنامه هم تامین سوخت مورد نیاز مردم بود. سیاستی که خوب جواب داد و در آن مقطع از زمان، بسیار اثربخش بود و مردم هم کاملاً ابراز رضایت کردند. متعاقباً ایران نفتکش های دیگری را از دور دست به سمت ما گسیل داشت و اینبار نه تنش در کار بود و نه تهدید. تا اینکه رسیدیم به مرحله ی خودکفایی در تولید سوخت مورد نیاز کشور. و اما همکاری های فیمابین در زمینه‌های غیر نفتی. امروز ما در عرصه های دیگر نیز با هم همکاری داریم.

به دنبال رونق گردشگری تهران-کاراکاس هستیم

مادورو در خصوص همکاری های ایران و ونزوئلا در حوزه گردشگری نیز گفت: خطابم به همه ی اهالی آمریکای جنوبی و حوزه کارائیب است  و نیز همه ایرانیانی که صدای ما را می شنوند. به زودی پرواز مستقیم بین تهران و کاراکاس برقرار خواهد شد. پروازها یکبار در هفته خواهد بود و قصد داریم بر تعداد آنها بیفزاییم. طبق گزارش ها، از لحاظ فنی به آمادگی کامل رسیدیم. این پروازها در واقع از ۱۰ سال پیش آغاز شده ولی هدف ما گسترش به حوزه گردشگری است. ایرانی هایی که صدای ما را می شنوند بدانند ونزوئلا کشوری است دوست داشتنی با گونه‌های مختلف زیستی، طبیعتی منحصربه فرد برای اکوتوریسم مناطق کوهستانی. مردم ونزوئلا بسیار مهربان و مهمان نواز هستند و مشتاقانه چشم به راه پذیرایی از خانواده های ایرانی هستند.

مادرو در ادامه گفت: ما آمادگی پذیرایی کامل از گردشگران شما را داریم. پروازهای غیر مستقیم را هم در برنامه داریم و می توانیم برای گردشگران ونزوئلایی و آمریکای لاتین که علاقه مند به بازدید از ایران هستند تورهای مخصوص تدارک ببینیم. ایران دارای اماکن تاریخی مجلل و دیدنی است. ایران کشوری است با ۵۰۰۰ سال تمدن. این چیزی نیست که در هر کشوری یافت شود. تمدنی۵۰۰۰ ساله با فرهنگ غنی و مردمی خوش قلب و مهمان نواز. بنابراین، به یمن پرواز کاراکاس- تهران و تدارک بسته های جهانگردی می توانیم بر همکاری های مشترک در این زمینه بیفزاییم. این گامی است بسیار مفید برای تحکیم روابط فیمابین دولت و مردمان دو کشور.

 نظام ژئوپولیتیکی نوینی در حال شکل گرفتن در جهان است

مادورو در خصوص تحولات بین‌المللی و جنگ اوکراین و لزوم ایجاد تحولی اساسی در نظم جهانی گفت: به باور من، ما وارد برهه جدیدی شدیم. دوران گذار. بواسطه بها دادن به محسنات بشری. دوران نوینی که به اعتقاد من، تحولات آن به سرعت رخ می دهد؛ علی الخصوص تحولات اجتماعی و نیز تحولات اقتصادی و سیاسی. ما شاهد تحولات کلان ژئوپولتیکی هستیم. باید دید این تحول سریع و جدید که سرنوشت قرن بیست و یکم را چگونه رقم خواهد زد؟ رویدادی مهم که باید مورد بررسی قرار گیرد، زیرا در آغاز هر انقلابی باید مراقب بود چگونه عمل می کنیم. باید بدانیم چه اتفاقی در شرف تکوین است و علائم این تحول بشری را به دقت رسد کنیم.

وی افزود: امروز به شما وعده می دهم که نظام ژئوپولیتیکی نوینی در حال شکل گرفتن در جهان است. نتیجه آن هم رهایی یافتن از سلطه استعماری آمریکا است. نظامی که در مسیر انحطاط قرار گرفته و اروپا را هم شامل می شود. می پرسید ایران و ونزوئلا کجای این معادله قرار می گیرند و من پاسخ می دهم. ما پیشگامان این عصر نوین هستیم. عصر تجلی انسانیت نوین و نیز نظام ژئوپولتیکی نوین در جهان، یا همان جهان نو. جهانی عاری از قدرت های سلطه گر، عاری از استعمارگری، عاری از مجازات های سلطه گران جهانی. ما پیشگامان این نهضتیم. مثل هر تحولی از این دست. فرمانده چاوز همیشه می گفت: نیکلاس، ما باید جلودار باشیم. در خط مقدم. همیشه باید انتظار داشته باشیم با سلاحشان ما را بکشند. باید در خط مقدم باشیم.

وی با تاکید بر اینکه ایران و ونزوئلا و تعداد دیگری از کشورها در خط مقدم این عرصه قرار دارند، گفت: ما چراغ ها را روشن می کنیم. همه را از رویدادها مطلع می سازیم و عزم و مقاومت خود را برای ایجاد جهان عاری از قدرت های سلطه گر و استعمار به نمایش می گذاریم. دنیایی که در آن مساوات و همکاری حرف اول را بزند. دیروز با رییس جمهور الجزایر گفتگو داشتم. ۶ ساعت تمام با هم تبادل نظر کردیم. پریروز هم با رییس جمهور ترکیه ملاقات کردم. برای گفتگو درباره نظام نوین. هر دو بر اهمیت درک این مقوله اهتمام ورزیدیم. ما باید در بطن این دوران نقش آفرینی کنیم. در این جهان در حال تجلی باید همواره یک گام جلوتر باشیم. عصری که خط پایان دوران معاصر خواهد بود. دوران سلطه گران اروپایی و یکه تازی های نظامی و سیاسی و اقتصادی آمریکا به پایان رسیده است. به تاریخ پیوسته است. وارد عصری نو شدیم و ایران و ونزوئلا باید به همکاری ها ادامه دهند.

مادورو در خصوص اهداف ایران و ونزوئلا در فرآیند سقوط نظام کاپیتالیست گفت: هدف اصلی همکاری است. باید ملل جهان را متقاعد کنیم که برقراری نظام نوین جهانی امکانپذیر است. باید توانایی هایمان در عرصه انرژی و نفت و گاز و پتروشیمی را به اشتراک گذاریم. در همه ابعاد باید مشارکت داشته باشیم. در دانش موجود دو کشور، چه در زمینه تعلیم و تربیت و چه در زمینه بهداشت و تامین اجتماعی. باید دنیای جدیدی بسازیم. ایران در مقام یک کشور آسیای غربی و ما در مقام یک کشور آمریکای جنوبی باید در راستای این تحول، برای جهانیان الگوساز باشیم.

جنبش فلسطین یکی از مقدس‌ترین آرمان‌های بشری است

مادورو از جنبش فلسطین به عنوان یکی از مقدس ترین آرمان های بشری یاد کرد و افزود: فلسطینیان عرب بسیار مورد تکریم هستند و دارای پیشینه تاریخی. آنان به سه مذهب بنیادی تاریخ بشر تعلق دارند؛ یهودیت، مسیحیت و اسلام. آنجا مهد پیامبران ادیان آسمانی است. ونزوئلایی ها مسیحی هستند. مسیحی را که ما در ونزوئلا ستایش می کنیم همان کودکی است که شد عیسی مسیح پیامبر عالم. او برای اسلام احترام قائل بود. او اهل فلسطین بود. آنجا به دنیا آمد و به عنوان یک فلسطینی در همان سرزمین مقدس چشم از جهان فرو بست. همین کافیست تا فلسطین را با سوابق تاریخی که دارد به رسمیت بشناسیم.

وی ادامه داد: تا اینکه رژیم صهیونیستی بنیان گذاشته شد. غربی ها معمارش بودند. آنچه در فلسطین رخ می‌دهد برای ما ناگوار است. همین اخیراً خبرنگار شبکه  الجزیره را به قتل رساندند. زنی که مثل شمع فروزان بود. دیروز و پریروز با رؤسای جمهور الجزیره و ترکیه گفتگو داشتم. دو رهبر حامی فلسطین. به آنها گفتم باید این اقدام رژیم صهیونیستی را محکوم کنیم. هر روز شاهد به قتل رسیدن زنان و فرزندان و جوانان این سرزمین هستیم. هر روز زنان و مردان را به قتل می رسانند و عده ای را شکنجه می دهند و به زندان می افکنند؛ هزاران هزار نفر را و اما جامعه به اصطلاح جهانی چه واکنشی از خود نشان داده است؟ من ایمان دارم دیر یا زود، حقوق از دست رفته مردم فلسطین با حمایت بشیریت محقق خواهد شد و همه  ادیان جهانی دوباره در آنجا گرد خواهند آمد.

مادورو درباره عادی سازی روابط بعضی از کشورها با رژیم صهیونیستی گفت: ما باید وحدتمان با فلسطینی‌ها را اعلام و این جنایت ها را محکوم کنیم. باید مرتب بحث را به شورای امنیت سازمان ملل ارجاع دهیم و آنان را از رخدادها مطلع سازیم و در این شرایط دشوار از مبارزات مردم فلسطین پشتیبانی کنیم. آنان باید در عرصه های سیاسی و اجتماعی به وحدت برسند و ما هم باید حامی مبارزات و حق تعیین سرنوشتشان باشیم. راهبرد ما واضح و مشخص است و باید بر آن پافشاری ورزیم.

رئیس جمهور ونزوئلا گفت: ما باید در برابر این وضعیت ایستادگی کنیم. در برابر تحریم ها، اتهامات و محاصره ها. اولویت اصلی آگاه کردن ملت ها است. آگاهی بخشیدن و هشیار کردن آنها. اینکه آنها را تشویق کنیم خودشان به راه حل برسند. از سال ۲۰۱۷ تا ۲۰۲۰، به لحاظ تحریم تجارت نفتی ونزوئلا سال های بسیار دشواری برای کشور ما بود. درآمدهای سالانه ی ما از این محل ۵۴ هزار میلیارد دلار بود که یک سال بعد این درآمد به حداقل رسید و این مسئله ما را با مشکل مواجه ساخت.

وی گفت: حتی بحث تهاجم نظامی و تجزیه کشور را مطرح کردند. چه باید می کردیم؟ همانطور که گفتم، چند اولویت داشتیم. نخست؛ آگاهی دادن به مردم. اینکه بدانند چه اتفاقی افتاده و بتوانند به راه حل برسند و به مشکلات پاسخ دهند. ما باید مدام در حرکت باشیم و از سکون اجتناب ورزیم. اولویت بعد، توزیع خواربار درب منازل بود. امری مهم که با سلامت عمومی سر و کار داشت. برای آن الگویی از پیش پرداخته داشتیم. باید هر سال برای مردم مسکن می ساختیم و به مردم کمک می کردیم. اولویت سوم تدوین راهبردی بود که مقاومت را از عرصه سیاسی به عرصه ی اقتصادی تعمیم بخشد. باید به بهبود و توسعه ی اقتصاد کشور می اندیشیدیم.

مادورو افزود: طرح هایی برای پاسخگویی به مشکلات فناوری و تأمین اعتبار و اجرایی نمودن این مفاد در نظر گرفتیم. اولین دستاورد این برنامه جامع در سال ۲۰۲۱ محقق شد و به بهبود اقتصادی منتهی گردید. در سال ۲۰۲۲ نیز به بهسازی اقتصادی ادامه می دهیم. مردم اولویت اصلی هستند. مردم را باید وارد گود مبارزه و به خلاقیت و نوآوری تشویق کرد. نهضت قدرتمندی را تحت عنوان نهضت همبستگی آغاز کردیم. به نحوی که خانواده های ونزوئلایی توانستند در اوج بحران کرونا در سال های ۲۰۲۰ و ۲۰۲۱ کسب و کارهای کوچک ایجاد کنند. اولین مرحله از فرایند بهبودی عملاً حاصل شد و الان هم بسیار خوش بین و امیدوار به آینده هستیم.

باید ببینیم آمریکا چقدر جدیت و صداقت دارد

مادورو در خصوص انتشار اخباری مبنی بر رفع برخی تحریم ها از سوی آمریکا گفت: باید دید چقدر جدی هستند. باید منتظر ماند. اینها گام های ابتدایی هستند و خیلی هم آهسته اتخاذ می شوند. باید منتظر ماند. فعلا با اطمینان می گویم که ما مردم ونزوئلا به سرنوشت کشورمان و رشد و بهبودی و رفاه عمومی در ونزوئلا امیدواریم. پیشرفت کشور ما به همت، تلاشمان، استعداد و ظرفیت کاریمان بستگی دارد. به ظرفیت تبدیل شدن به یک کشور قدرتمند.

وی ادامه داد: اکنون به یمن شرایط جهانی و دیپلماسی جاری، تماس هایی با دولت ایالات متحده آمریکا برقرار و گام هایی نیز برقرار شده است. لیکن، آینده و سرنوشت ما با تصمیمات آنها رقم نخواهد خورد؛ نه حالا و نه هیچ زمان دیگر و این امر، به تلاش خودمان بستگی دارد.

مادورو با اشاره به اینکه ونزوئلا صاحب بزرگترین ذخیره نفت در جهان است، افزود: در بحث گاز نیز مقام چهارم را داریم. این یعنی قدرت در عرصه  انرژی. ایران هم در عرصه نفت و گاز و پتروشیمی یک قدرت در جهان محسوب می شود. ما در زمینه پتروشیمی با یکدیگر همکاری داریم ولی کافی نیست. دولت آمریکا تحریم های ظالمانه ای را علیه کشور ما وضع کرد. از تصمیم آلوین و چِورون از آمریکا، اِپسول از اسپانیا و اِنی از ایتالیا برای بازگشت به ونزوئلا جهت استخراج نفت و گاز و فروش آن در بازار استقبال می کنیم. زمانیکه قصد ترک کشور را داشتند به چِورون و اِنی گفتیم که روزی باز می گردید و ما هم ماندگاریم تا بهتون خوش آمد گوییم. این اتفاق افتاد و الان هم گام های نخست را طی می کند. این به منزله شکست تحریم های وضع شده علیه ونزوئلا است.

مادورو در خصوص همکاری های میان ونزوئلا و ایران در زمینه ساخت دارو و تولید مواد غذایی گفت: در پرواز ۵ ساعته از الجزایر و پس از ورود به حریم هوایی ایران، اول از همه کوهها پدیدار می شود و سپس کویر. کشوری مثل جمهوری اسلامی ایران علی رغم  مساحت کویری زیاد، تامین کننده ی ۱۰۰% نیاز غذایی کشور است و این واقعاً جای تبریک دارد. کشوری که ۴۰ سال در تحریم به سر می برد و نه فقط تولید می‌کند، بلکه صادرات مواد غذایی هم دارد که این فوق العاده است.

ونزوئلا به تمام سرمایه گذاران ایرانی خوشامد می‌گوید

وی افزود: ونزوئلا کشوری است کاملاً حاصلخیز. ما کویر نداریم. تقریباً کل اراضی این کشور برای تولید مواد غذایی مساعد است. شرایط جوی طوری است که هر محصولی را مایل باشید می توانید اینجا کشت کنید. هر بذری در ونزوئلا بپاشید، ظرف یک هفته تبدیل به نهال می شود. باید همکاری را تقویت کنیم و باید به روند تولید ادامه داد. ونزوئلا به تمام سرمایه گذاران ایرانی خوشامد می گوید. سرمایه گذاری های گذشته بسیار موفقیت آمیز بوده و هایپر مارکت ایرانیان در کاراکاس یکی از پرطرفدارترین است. آنجا محصولات ایرانی دوشادوش محصولات ونزوئلایی با موفقیت عرضه می شود. لذا، از شرکت ها و سرمایه گذاران ایرانی دعوت می کنم برای سرمایه گذاری به ونزوئلا سفر کنند. الان با برقراری پرواز مستقیم، شرایط به مراتب آسانتر شده است

وی گفت: چند گروه مختلف در جریان این سفر با هم همفکری خواهند داشت و فردا هم با رئیس جمهور رییسی و وزرایشان دیدار داریم. هیئت بلندپایه ای را برای این سفر تدارک دیدم تا بر همکاری های میان دو کشور در عرصه های جدید بیفزاییم. مشغول تهیه نقشه ای جامع هستیم که نیاز به برنامه دارد و فردا راجع به آن تصمیم می گیریم؛ راهبرد های بیست سال آینده در این نقشه ترسیم می شود؛ رابطه بیست سال آینده ایران و ونزوئلا که می توان آن را آغاز مرحله ای تازه از روابط دو کشور ایران و ونزوئلا برشمرد. روابطی فراتر از رابطه سیاسی و دربرگیرنده مبادلات تکنولوژیکی، توریستی.

آژانس خبری صدای پامیر- کابل

به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : 0
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا دروغ باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.