Saturday, 25 June , 2022
امروز : شنبه, ۴ سرطان , ۱۴۰۱ - 26 ذو القعدة 1443
شناسه خبر : 39364
  پرینتخانه » اخبار افغانستان, اقتصادی تاریخ انتشار : 14 ژوئن 2022 - 20:09 |

وزیر صنعت طالبان: واردات کالاهای مشابه تولید داخل به افغانستان ممنوع می‌شود

وزیر صنعت طالبان: واردات کالاهای مشابه تولید داخل به افغانستان ممنوع می‌شود

وزیر صنعت و تجارت طالبان: برای حمایت از سکتور خصوصی از واردات کالاهای مشابه تولیدات داخلی به افغانستان جلوگیری می‌شود.

به گزاش آژانس خبری صدای پامیر، افغانستان کشوری است که عمده نیاز شهروندان کشور از طریق واردات از کشورهای مختلف به خصوص همسایه تامین می‌شود. در حال حاضر با روی کار آمدن حکومت طالبان و تامین امنیت سراسری سرمایه گذاران افغانستانی خواهان ممنوعیت کالاهای مشابه تولیدات داخل هستند.

«نورالدین عزیزی» وزیر صنعت و تجارت می گوید: وزارت صنعت و تجارت برنامه‌های مختلفی برای حمایت از سکتور خصوصی و رشد تولیدات داخلی دارد که یکی از مهمترین برنامه‌ها جلوگیری از واردات کالاهای مشابه است.

وی ادامه داد: پس از بررسی از شهرک صنعتی هرات و مشاهده تولیدات باکیفیت که می‌تواند نیازمندیهای شهروندان را رفع سازد دیگر نیاز نیست تا کالاهای مشابه به افغانستان وارد شود.

وزیر صنعت و تجارت تاکید کرد: با افرادی که کالاهای مشابه را از این پس وارد افغانستان کنند برخورد صورت خواهد گرفت و در کنار افزایش تعرفه بر کالاهای مشابه با قاچاق این کالاها نیز مبارزه صورت خواهد گرفت.

ازطرف دیگر حمید الله خادم رئیس اتاق صنایع و معادن هرات در این مورد گفت: در حکومت گذشته ۹۰ درصد از کالاهای مورد نیاز شهروندان به دلیل وجود فساد در گمرکات و حکومت با وجود تولیدات داخلی از کشورهای مختلف وارد می‌شد و خسارات زیادی به سرمایه گذاران وارد کرده بود.

وی تصریح کرد: امروز در شهرک صنعتی هرات ۷۵ نوع محصولات مواد غذایی، لبنیاد، محصولات کشاورزی و مواد شوینده تولید می شود که در این حوزه به خودکفایی رسیدیم.

خادم خاطر نشان کرد: با برنامه ریزی دقیق و همکاری گمرک، نظارت بر بازار و مواد خام تشدید شده و در صورت تخلف برخورد خواهد شد.

این درحالی است که سرمایه گذاران و سکتور خصوصی ادامه واردات کالاهای مشابه در افغانستان را سبب ورشکست شدن کارخانه ها عنوان کرده و از دولت موقت طالبان خواستار تدوین قوانین سخت گیرانه در این حوزه هستند.

سهیل شهاب نماینده کارخانه تولید مواد غذایی در شهرک صنعتی هرات، در این خصوص گفت: درگذشته حکومت به جای وضع قوانین و تعرفه‌های گمرکی بر کالاهای وارداتی، به دنبال گرفتن مالیات از تولید داخل بود، اما طالبان به دنبال حمایت از تولیدکنندگان داخلی است.

این بازرگان هراتی با اشاره به اینکه اگر حکومت از سرمایه گذاران حمایت نکند، بیکاری افزایش یافته و شاهد تعطیلی کارخانه‌ها در افغانستان خواهیم بود.

قابل ذکر است که شهرک صنعتی هرات که در گذشته ۴۰۰ کارخانه در آن فعالیت داشتند، در حال حاضر نیمی از آنها تعطیل شده و در صورت عدم حمایت فعالیت این شهرک مهم اقتصادی افغانستان با دشواری همراه خواهد بود.

آژانس خبری صدای پامیر- کابل

به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : 0
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا دروغ باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.