Tuesday, 9 August , 2022
امروز : سه شنبه, ۱۸ اسد , ۱۴۰۱ - 12 محرم 1444
شناسه خبر : 39779
  پرینتخانه » اخبار افغانستان, سیاسی تاریخ انتشار : 03 جولای 2022 - 17:23 |

شکایت آوارگان جنگ بلخاب از عدم توجه سازمان‌های جهانی به زندگی طاقت فرساشان

شکایت آوارگان جنگ بلخاب از عدم توجه سازمان‌های جهانی به زندگی طاقت فرساشان

بیش از ۵۰۰ خانواده از آورگان جنگ بلخاب از ترس جان به کوه ها و دره ها و ولسوالی های همجوار پناه برده اند به دلیل عدم توجه و کمک سازمانی های بین المللی در شرایط بسیار تأسف باری قرار دارند.

برخی از این آوارگان در تماس با خبرنگار آژانس خبری صدای پامیر؛ می‌گویند که صدها خانواده از ترس کشتار طالبان، از دو هفته به این سو در کوه‌ها و دره‌های این ولسوالی و ولسوالی یکه‌ولنگ بامیان آواره شده‌اند و در وضعیت بدی قرار دارند.

پیش از این گزارش‌های منتشر شده بود که تنها از قریه‌جات اطراف مرکز ولسوالی بلخاب حدود دو هزار خانواده به کوه‌ها آواره شده اند.

اما؛ اکنون این آوارگان می‌گویند که در دره‌ها و کوه‌ها پناه با کمبود مواد خوراکی و پوشاک مواجه اند و هیچ امکاناتی حتی برای خوردن ندارند.

این آوارگان می‌گویند، اکنون که بیش از دوهفته از آوارگی آنان می‌گذرد نه تنها حکومت و نهادهای دولتی بلکه هیچ نهاد و سازمان بین‌المللی نیز به آنان کمک نکرده اند.‌

آنان تاکید دارند که بسیاری از مردان، زنان و کودکان در کوه‌ها و دره‌ها با سختی ناشی از گرمی هوا در روز و سردی هوا در شب، زندگی می‌کنند و بسیاری آنان دچار بیماری شده اند.

روز گذشته نیز برخی آوارگان بلخاب گفته بودند که چندین کودک به دلیل گرمی شدید در روز و سردی شدید در شب بدون ابتدایی ترین امکانات خوراکی و صحی در کوه‌ها و دره‌ها جان باخته اند.

آنان می‌گویند که آوارگان جنگ بلخاب هنوز هم از ترس این‌که طالبان در خانه‌ها و قریه‌جات آنان مستقر شده اند، جرات نمی‌توانند به خانه‌های خود برگردند.

باشندگان آواره بلخاب، طالبان را مسوول این وضع و روز خود می‌دانند که به گفته آنان در یک درگیری میان خودی سبب آوره شدن مردم شده و اکنون هیچگونه توجهی به بهبود وضع آنان ندارند.

آنان خواستار کمک ازسوی نهادهای بین‌المللی هستند و هشدار می‌دهند که اگر نهادهای بین‌المللی در اسرع وقت به آنان کمک رسانی نکنند، بسیاری از مردان، زنان و کودکان آنان تلف خواهند شد.

به گفته آنان، هزاران خانواده آواره که در کوه‌ها و دره‌ها پناه برده اند بیشتر از این تاب گرسنگی، بیماری و سختی را ندارند و نابود خواهند شد.

گفتنی است که جنگ بلخاب میان طالبان و مولوی مهدی فرمانده ناراضی این گروه از روز پنج شنبه (۱ سرطان) در این ولسوالی آغاز شد و پس از آن وزارت دفاع حکومت سرپرست اعلام کرد که مرکز این ولسوالی را تصرف کرده است.

در نتیجه این جنگ صدها خانواده به کوه‌ها و دره‌ها آواره شده اند.

برخی ادعاهای نقض حقوق بشر و کشتار افراد غیرنظامیان در این جنگ نیز مطرح شده است.

سازمان ملل گفته که این موارد را بررسی می‌کند؛ اما طالبان هرگونه بدرفتاری با مردم را رد کرده اند.

آژانس خبری صدای پامیر – کابل

به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : 0
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا دروغ باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.