Monday, 26 September , 2022
امروز : دوشنبه, ۴ میزان , ۱۴۰۱ - 1 ربيع أول 1444
شناسه خبر : 41215
  پرینتخانه » اخبار افغانستان, سیاسی تاریخ انتشار : 13 سپتامبر 2022 - 19:30 |

ذبیح الله مجاهد: گزارش ریچارد بنت غیر مسئولانه و خصمانه است.

ذبیح الله مجاهد: گزارش ریچارد بنت غیر مسئولانه و خصمانه است.

ذبیح الله مجاهد سخنگوی امارت اسلامی گزارش ریچارد بنت گزارشگر ویژه سازمان حقوق بشر سازمان ملل متحد را مغرضانه و به سود “برخی کشورهای مشخص” عنوان کرد.

به گزارش آژانس خبری صدای پامیر، آقای مجاهد شب گذشته (۲۱ سنبله) درتویترش نوشته که گزارش ریچارد بنیت در نشست شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد در مورد افغانستان، “مغرضانه و به دور از واقعیت است.”

مجاهد با اشاره به پیشرفت‌های افغانستان در خصوص تامین حقوق بشر از جمله حقوق آموزش، کار و فعالیت زنان، اقلیت‌ها و نیروهای امنیتی پیشین، تاکید کرده که آقای بنت در گزارش خود از این پیشرفت‌ها در افغانستان در یک سال گذشته، اغماض کرده و به چند موارد مشخص به اساس برداشت غلط و معلومات نادرست اشاره نموده‌است.

سخنگوی امارت اسلامی افزوده: “امروز کدام تهدیدی به زندگی زنان در افغانستان متوجه نیست، هیچ زنی در جنگ‌ها و چاپه‌ها نه خودش کشته می‌شود و نه هم عزیزانش را از دست می‌دهد، اکنون هیچکسی به عزت خانم افغان به نظر بد دیده نمی تواند و هیچ اولاد بی‌گناه کدام زن افغان در زندان‌ها انداخته نشده‌است.”

او گفته است ۱۸۱ باب پوهنتون‌ دولتی و خصوصی در سرتاسر کشور به روی زنان و مردان باز است و پروسه تعلیم و تربیه به ۷۰ درصد بخش‌های باقی‌مانده کشور نیز گسترش یافته است.

هزاران تن زنان در معارف، تحصیلات عالی، صحت عامه، اداره‌‌های تذکره و پاسپورت، میدان‌های هوایی، پولیس، رسانه‌ها بانک‌ها و دیگر‌ بخش‌های مورد نیاز مشغول کار هستند و آن عده از خانم‌های که هنوز به دلیل مساعد نبودن محیط خوب کاری به وظایف شان حاضر شده نمی‌توانند معاشات شان به گونه متواتر در خانه های شان تادیه می‌گردد.

صدها تن زنان و مردان بی‌بضاعت که مشغول گدایی بودند از جاده‌ها جمع‌آوری و معاشات مناسب برای شان تعیین شده و افغان‌ها در عموم از جنگ‌ها، نا‌ امنی‌ها، کشتارها و صدها مصایب دیگر در امن شده اند.

به گفته مجاهد با وجود همه قیودات ظالمانه، مسدودیت پول‌ها و مشکلات بانکی، تمام وزارتخانه‌ها و ارگان‌های دولتی با جدیت کامل برای رفاه‌ اقتصادی مردم تلاش می‌نمایند.

او افزود: همه حقوق اقلیت‌های افغان مصون است، هیچ یکی شان نه کشته شده، نه زندانی شده، نه از عبادت آنها جلوگیری شده و نه به کدام اتهامی متهم شده اند. بلکه برعکس از صدها حملاتی جلوگیری شده که هدف شان عبادتگاه‌های اقلیت‌ها بود. اگر در صورت استثنایی مواردی رخ داده، عاملان آن کشف و بازداشت شده و به مجازات سخت محکوم گردیده اند.

او یاد آور شده است به هزاران تن از افرادی که بیست سال بر ضد هموطنان و به حمایت از اشغالگران سلاح برداشته بودند و افغان‌ها را بی‌رحمانه می‌کشتند، عفو عمومی صورت گرفت. اما متاسفانه، در گزارش مغرضانه سازمان ملل متحد به این همه موارد و پیشرفت‌های مثبت اشاره‌ی نشده و نه هم ازآن ستایش به عمل آمده است.

آقای مجاهد با انتقاد تند از ریچارد بنت گفته، “این قضاوت وارونه بیانگر اینست که از این سازمان جهانی به گونه علنی سوء استفاده صورت می‌گیرد و معلومات نادرست از آدرس آن پخش میشود. ما اظهارات غیر مسئولانه و عقده مندانه از آدرس سازمان ملل متحد و موقف خصمانه در برابر ا.ا.ا را تقبیح نموده قابل تاسف می‌خوانیم.”

مولوی امیر خان متقی: جهان مسایل حقوق بشری را با مسایل سیاسی ربط ندهد.

این در حالی است که ریچارد بنت گزارشگر ویژه سازمان ملل متحد دیروز دوشنبه (۲۱ سنبله) با ارائه گزاشی از وضعیت افغانستان در شورای حقوق بشر سازامن ملل متحد گفت که باید تغییرات بنیادی در افغانستان به وجود آید.

بنت حکومت سرپرست را به نقض گسترده حقوق بشر متهم کرد.

او گفت: “عقب‌نشینی شدید در زمینه حقوق زنان و دختران، انتقام‌جویی‌های که مخالفان و منتقدان را هدف قرار می‌دهند و سرکوب آزادی بیان توسط طالبان، به منزله نزول به سمت استبداد است.”

بنت همچنین گفت که او و جمعی از کارشناسان حقوق بشر یک ماه پیش در نامه‌ای به شورای حقوق بشر نگرانی شان را از وضعیت حقوق بشر در افغانستان ابراز کردند.

آنان در این نامه گفته بودند که جهان باید طالبان را وادار به رعایت حقوق بشر کند و مکتب‌ها به روی دختران باز شود.

گفتنی است که ماموریت نظارت بر نقض حقوق بشر در افغانستان توسط شورای مستقر در جنیوا تقریبا یک سال پیش، ایجاد شد و قرار است کار این ماموریت، در نشست جاری، تمدید شود.

به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : 0
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا دروغ باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.