Friday, 29 September , 2023
امروز : جمعه, ۷ میزان , ۱۴۰۲ - 15 ربيع أول 1445
شناسه خبر : 48482
  پرینتخانه » اخبار افغانستان, انتخاب سردبیر, سیاسی تاریخ انتشار : 05 آگوست 2023 - 12:53 |

امارت اسلامی: ادعای پاکستان بی‌اساس است؛ خاک افغانستان تهدیدی برای کشورها نیست

امارت اسلامی: ادعای پاکستان بی‌اساس است؛ خاک افغانستان تهدیدی برای کشورها نیست
وزارت خارجه پاکستان ادعا کرده است که در حمله مرگ‌بار که چندی پیش در یک پایگاه نظامی این کشور رخ داد، شهروندان افغانستان دست داشتند. امارت اسلامی ادعای اخیر پاکستان مبنی بر دست داشتن شهروندان افغانستان در حمله بر یکی از پایگاه‌های نظامی آن کشور را رد می‌کند.

به گزارش آژانس خبری صدای پامیر، ذبیح الله مجاهد، سخنگوی امارت اسلامی گفته است که این گونه ادعاها به سود شهروندان دو کشور نیست و خاک افغانستان نیز در برابر هیچ کشوری به شمول پاکستان تهدید نخواهد بود.

آقای مجاهد در تویترش نوشته است: «از سوی مقامات مختلف پاکستانی دربارهٔ وضعیت امنیتی آن کشور، اتهامات بی‌اساسی بر افغانستان وارد می‌شود که ما آن‌ را رد می‌نماییم. امارت اسلامی افغانستان به هیچ کسی اجازه نمی‌دهد که از خاک افغانستان بر خلاف کدام کشور دیگری استفاده کند.»

وزارت خارجه پاکستان ادعا کرده است که در حمله مرگ‌بار که چندی پیش در یک پایگاه نظامی این کشور رخ داد، شهروندان افغانستان دست داشتند. وزارت خارجه پاکستان در خبرنامه‌ای گفته که این افراد از ولایت قندهار بوده‌اند.

در بخشی از این خبرنامه آمده است: «سه هراس‌افگنی که بر نیروهای امنیتی در پایگاه ژوب حمله کردند، متعلق به ولایت قندهار افغانستان بودند. وزارت خارجه پاکستان به سفارت افغانستان در اسلام‌آباد دستور داده است تا اجساد هراس‌افگنان افغان را تحویل بگیرند.»

همزمان با این، وزیر دولت در امور خارجه پاکستان نیز گفته است که برخی مدارکی که نشان‌دهنده‌ی دست داشتن شهروندان افغانستان در این حمله بودند را با حکومت سرپرست در میان گذاشته‌اند.

حنا ربانی کهر، وزیر دولت در امور خارجه پاکستان گفته است: «شواهد ما، هویت شان است. پیش ما شواهد مشخصی وجود دارد که ما آن را شریک کرده‌ایم. در بسیاری از رویدادها، شهروندان افغانستان دخیل بودند. هر رویداد واقعیت‌های مختلفی خود را دارد.»

از سویی‌هم، برخی از آگاهان مسایل سیاسی به این باور اند که پاکستان به دلیل بی‌اعتبار ساختن حکومت سرپرست در جهان چنین ادعاها را می‌کند.

واحد فقیری، آگاه مسایل سیاسی می گوید: «من فکر می‌کنم که تروریزم یک دشمن مشترک است و باید مشترک مبارزه شود.»

عزیز معارج، دیپلومات پیشین گفت: «پاکستان با این صحبت‌ها می‌خواهد که بالای افغانستان یا امارت اسلامی افغانستان فشار وارد کند و خواست‌های خود را تحمیل بکنند و متباقی در این عرصه سهم می‌گیرد، از جامعه جهانی کمیشن می‌گیرد تا که در حصه رفع ناامنی در افغانستان می‌گوید که من اقدام بکنم و از طرف دیگر خود را متضرر هم نشان می‌دهد.»

پیش از این وزارت خارجه پاکستان هشدار داده بود که درصورت اقدام نکردن حکومت سرپرست در برابر گروه‌های هراس‌افگن در خاک افغانستان، اسلام‌آباد برای از بین بردن فعالیت‌ این گروه‌ها دست به اقدام نظامی خواهد زد.

به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : 0
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا دروغ باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.