Tuesday, 5 December , 2023
امروز : سه شنبه, ۱۴ قوس , ۱۴۰۲ - 23 جماد أول 1445
شناسه خبر : 49966
  پرینتخانه » اجتماعی, اخبار افغانستان, سیاسی تاریخ انتشار : 24 اکتبر 2023 - 22:34 |

هشدار سازمان ملل از احتمال اخراج آوارگان کمپ‌های کابل

هشدار سازمان ملل از احتمال اخراج آوارگان کمپ‌های کابل

کمیشنری عالی سازمان ملل متحد در امور پناهندگان و بخش زنان این سازمان با نشر گزارشی مشترک از اخراج احتمالی آوارگان از کمپ‌ها در کابل ابراز نگرانی کرده‌اند.

این سازمان امروز سه‌شنبه ۲ عقرب، تاکید کرده که این اقدام طالبان زنان سرپرست خانواده‌ را با خطرات جنسیتی مواجه خواهد کرد. به گفته این سازمان، تصمیم اخراج آورگان از کمپ‌های کابل، ساختارهای اجتماعی که از زنان سرپرست خانواده محافظت می‌کند را از بین می‌برد و آنان را بیشتر در معرض خطر خشونت مبتنی بر جنسیت، ازدواج کودکان، زودهنگام و اجباری، قرار خواهد داد.

بر بنیاد این گزارش، خانواده‌های تحت سرپرستی زنان در موقعیت اقتصادی نامطمین‌تری نسبت به همتایان مردانه خود قرار دارند.

بر اساس سروی این دو نهاد، اکثریت درآمد خانواده‌ها کمتر از پنج هزار افغانی است و خانواده‌های تحت سرپرستی بیشتر آسیب‌پذیر هستند.

به گفته سازمان ملل متحد، ۴۰ درصد از زنان سرپرست خانواده کمتر از یک هزار افغانی در ماه درآمد دارند. گزارش با اشاره به این‌که محدودیت‌های مشارکت زنان در بازار کار، چالش‌ها فراراه زنان سرپرست خانواده را تشدید می‌کند، گفته است که زنان مجاز به کار در بسیاری از بخش‌ها نیستند و محدودیت‌های تحرک و دسترسی زنان به فضاهای عمومی موانع بیشتری برای دسترسی به فرصت‌های اقتصادی ایجاد می‌کند.

گزارش افزوده، “اخراج [از کمپ‌ها] شبکه‌های غیررسمی و ساختارهای اجتماعی را که زنان برای کسب اطلاعات به آن‌ها تکیه می‌کنند، می‌شکند. به این معنی که زنان سرپرست خانواده را ممکن است در دسترسی به کمک‌های حیاتی بشردوستانه با مشکل مواجه کند.”

این در حالی است که گفته می‌شود، طالبان قصد دارند تمام کمپ‌های آوارگان داخلی تخریب و ساکنان آنان را به محلات اصلی شان بازگردانند.

آژانس خبری پامیر

به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : 0
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا دروغ باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.