Wednesday, 28 February , 2024
امروز : چهارشنبه, ۹ حوت , ۱۴۰۲ - 19 شعبان 1445
شناسه خبر : 51013
  پرینتخانه » اجتماعی, اخبار افغانستان, فرهنگی تاریخ انتشار : 08 دسامبر 2023 - 9:42 |

انتقاد تند ستانکزی؛ ملت به دلیل بسته ماندن مکتب‌ها از ما فاصله می‌گیرد

انتقاد تند ستانکزی؛ ملت به دلیل بسته ماندن مکتب‌ها از ما فاصله می‌گیرد

شیرمحمد عباس ستانکزی، معین سیاسی وزارت خارجه روز پنج‌شنبه در برنامه‌ای گفته است که مسدود ماندن دروازه مکتب‌ها یکی از علت‌های بنیادی فاصله گرفتن مردم و برخی از کشورها از امارت اسلامی است.

آقای ستانکزی در برنامه فراغت برخی دانش‌آموزان و دانش‌جویان بار دیگر بر بازگشایی مکتب‌ها به روی دختران بالاتر از صنف ششم در کشور تاکید ورزیده است.

معین سیاسی وزارت خارجه تصریح کرد که جامعه بی علم تاریک است.

شیرمحمد عباس ستانکزی گفت: «این حق هر کس است، حق طبیعی است که خدا و رسول برایش داده است، حقی است که طبیعت و جامعه داده است، چطور می‌شود کسی این حق را بگیرد. اگر کسی این حق را بگیرد، در مقابل افغان‌ها و مردم این کشور تجاوز آشکار و ظلم است. تلاش کنید که دروازه‌های آموزش را به روی همه باز کنید، امروز یگانه مشکل ما که با کشور خود یا همسایه و جهان داریم، بالای آموزش است و امروز اگر ملک ما از ما فاصله می‌گیرد، از ما ناراحت می‌شود یا از ما گله دارد، آن هم بالای همین آموزش است.»

حمیدالله هوتک، اشتراک کننده گفت: «این وطن تنها به امارت و یا به جمهوریت نمی‌شود. هرگاه ملت در پشتیبانی از حکومت ایستاده بود، آنگاه هر کار انجام می‌شود.»

در همین حال، نورالله نوری سرپرست وزارت سرحدات، اقوام و قبایل در این برنامه گفته است که هیچ فاصله میان علوم دینی و عصری در کشور وجود ندارد.

او با اشاره به برخی کارکردهای وزارت سرحدات، اقوام و قبایل گفته است که این وزارت شماری از جوانان را که در بخش‌های دوردست کشور به آموزشی دست‌رسی ندارند، به مکتب‌ها جلب کرده‌اند.

نورالله نوری در این برنامه گفت: «فاصله حقیقت ندارد و وجود ندارد، آموزشی که امروز در قیادت امارت اسلامی در افغانستان جریان دارد، به قسم برای تان می‌گویم که برای تربیت شما پیش از این وجود نداشت.»

عباس ستانکزی در حالی بر بازگشایی مکتب‌ها به روی دختران بالاتر از صنف ششم تاکید ورزیده که با گذشت بیش از سه سال هنوز از بازگشایی مکتب‌های دختران در کشور خبری نیست.

آژانس خبری پامیر

به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : 0
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا دروغ باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.