Monday, 26 February , 2024
امروز : دوشنبه, ۷ حوت , ۱۴۰۲ - 17 شعبان 1445
شناسه خبر : 51488
  پرینتخانه » اخبار افغانستان, اقتصادی تاریخ انتشار : 28 دسامبر 2023 - 23:45 |

برنامه جهانی غذا: هزاران خانواده پناهجوی افغان دست خالی از پاکستان اخراج شده‌اند

برنامه جهانی غذا: هزاران خانواده پناهجوی افغان دست خالی از پاکستان اخراج شده‌اند

برنامه جهانی غذا گزارش داد هزاران خانواده پناهجوی افغان مجبور شده‌اند همه چیز خود را در پاکستان رها کنند و دست خالی به افغانستان بازگردند.

به گزارش آژانس خبری پامیر، همزمان با افزایش نگرانی‌ها درباره وضعیت پناهجویان افغان در حال اخراج از پاکستان در سرمای سرد زمستان، برنامه جهانی غذا گزارش داد هزاران خانواده پناهجوی افغان با دست خالی به افغانستان بازگشت داده شده‎‌اند.

برنامه جهانی غذا ویدئویی از یک تبعه افغان را منتشر کرد که به گفته خود پس از ۱۴ سال زندگی در پاکستان از این کشور اخراج شده است.

این مهاجر افغان که نامش در ویدئو ذکر نشده است، می‌گوید: «ما از پاکستان چیزی با خود نیاوردیم، یکی دو پتو آوردیم، هیچ چیز دیگر نیاوردیم. حالا نمی‌دانیم چه کار کنیم، هیچ کاری نیست که انجام دهیم».

دولت موقت پاکستان در ماه نوامبر امسال پس از اعلام مهلت یک ماهه، به‌طور رسمی روند اخراج بیش از یک میلیون و هفتصد هزار مهاجر و پناهجوی افغان را آغاز کرد.

به گفته سازمان ملل متحد و کمیته بین‌المللی نجات، در جریان حدود دو ماه اخیر نزدیک به نیم میلیون افغان از پاکستان به افغانستان اخراج شده و یا بازگشت داده شده‌اند.

یکی از این مهاجران اخراجی به «رادیو آزادی» گفت: ما نمی‌توانیم پاکستان را به یکباره ترک کنیم؛ حتی اگر برویم هم باید اموال خود را نصف قیمت بفروشیم. خوب بود که در این مورد بحث می‌شد و به ما فرصت می‌دادند. حالا ما با سرنوشت نامعلوم رو به رو هستیم.

این پناهجوی افغان که خواست نامش فاش نشود، افزود: تعداد زیادی از مردم هم اسناد قانونی اقامتی دارند، اما اموالشان را به نصف یا حتی یک چهارم قیمت می‌فروشند.

باوجودی که نهادهای و سازمان‌های مختلف مدافع حقوق بشری بارها از مقامات پاکستانی خواسته‌اند تا در شرایط کنونی از اخراج اجباری مهاجران افغان دست بکشند، اما آن‌ها به این درخواست‌ها توجهی نکرده‌اند.

بر اساس آمار سازمان ملل، بیش از ۲۹ میلیون افغان(بیشتر از نیمی از جمعیت این کشور) به کمک‌های بشردوستانه نیاز دارند.

روز گذشته نیز «سراج الدین حقانی» وزیر کشور حکومت طالبان در مراسمی از کشورهای میزبان مهاجرین افغان خواسته بود تا با آنها مطابق موازین بین‌المللی رفتار کنند.

آژانس خبری پامیر

به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : 0
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا دروغ باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.