Tuesday, 27 February , 2024
امروز : سه شنبه, ۸ حوت , ۱۴۰۲ - 18 شعبان 1445
شناسه خبر : 51125
  پرینتخانه » اخبار افغانستان, سیاسی تاریخ انتشار : 12 دسامبر 2023 - 23:55 |

بی‌بی‌سی: ۲۰۰ نفر از نیروهای ویژه پیشین افغانستان در معرض اخراج از پاکستان قرار دارند

بی‌بی‌سی: ۲۰۰ نفر از نیروهای ویژه پیشین افغانستان در معرض اخراج از پاکستان قرار دارند

بی‌بی‌سی گزارش داده که حدود ۲۰۰ تن از نیروهای ویژه امنیتی حکومت پیشین که توسط بریتانیا آموزش دیده بودند، در معرض اخراج از پاکستان قرار دارند.

بر بنیاد این گزارش، این آمار تخمینی از سوی شبکه‌ای از نیروهای سابق امنیتی افغانستان تهیه شده که منابع دیپلماتیک هم آن را تأیید کرده‌اند. گزارش افزوده که این سربازان با سقوط دولت پیشین افغانستان به پاکستان گریختند و در آنجا منتظر اسکان در بریتانیا هستند.

در گزارش آمده که برخی از این نظامیان سابق پاسخ منفی دریافت کرده‌اند. علی، یکی از نیروهای ویژه‌ی امنیتی پیشین که در خطر اخراج از پاکستان قرار دارد، به بی‌بی‌سی گفته است حس می‌کند بریتانیا به او خیانت کرده و رهایش کرده‌است.

او گفته است: “در یک اتاق با زن و پنج کودکم زندگی می‌کنم و از ترس پولیس {پاکستان} نمی‌توانم کار کنم. سه ماه است که خودم را در خانه محبوس کرده‌ام.” علی یکی از نیروهای ویژه‌ی قطعه ۳۳۳ است که در سال ۲۰۰۳ برای مبارزه با تولید مواد مخدر توسط بریتانیا تشکیل شد.

با این وجود، ریچارد بارونز، جنرال بازنشسته که بیش از ۱۲ سال در ارتش بریتانیا در افغانستان حضور داشته، به برنامه نیوزنایت بی‌بی‌سی گفته است، ناکامی بریتانیا در انتقال این سربازان مایه شرم است.

او گفته است: “این یک خیانت است و هزینه این خیانت را مردمی می‌دهند که در کنار ما خدمت کرده‌اند و حالا باید یا جان بدهند و یا زندگی‌شان را در زندان سپری کنند.” در گزارش آمده که نگرانی درباره سرنوشت نیروهای ویژه‌ی امنیتی پیشین افغانستان در حالی افزایش یافته که مشخص شده است دولت بریتانیا درخواست اعطای پناهندگی به رهبران غیرنظامی افغانستان را رد کرده‌است.

این رسانه افزوده است که نامه‌ی خصوصی‌ای را بدست آورده که در ماه مارچ ۲۰۲۲ به وزارت خارجه بریتانیا ارسال شده و در آن از دولت خواسته شده بود تا فورا به گروهی ۳۲ نفره از والیان، دادستان‌ها و مقام‌های دولتی که در سال‌های ۲۰۱۴ تا ۲۰۱۶ با دولت امریکا و بریتانیا در ولایت هلمند همکاری کردند کمک کند. یکی از این مقام‌ها گفته است که بعد از ۲۰ ماه انتظار دو هفته پیش جواب منفی گرفته است.

 

آژانس خبری پامیر

به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : 0
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا دروغ باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.