Tuesday, 27 February , 2024
امروز : سه شنبه, ۸ حوت , ۱۴۰۲ - 18 شعبان 1445
شناسه خبر : 51545
  پرینتخانه » اخبار افغانستان, سیاسی تاریخ انتشار : 31 دسامبر 2023 - 22:45 |

حزب عدالت و آزادی افغانستان؛ طالبان به مصوبات شورای امنیت پایبند نیست

حزب عدالت و آزادی افغانستان؛ طالبان به مصوبات شورای امنیت پایبند نیست

حزب عدالت و آزادی افغانستان به رهبری سرور دانش معاون پیشین ریاست جمهوری در واکنش به قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل در مورد افغانستان می‌گوید که طالبان به مصوبات شورای امنیت و اراده مردم پایبند نیست.

این حزب امروز یک‌شنبه ۱۰ جدی، با نشر اعلامیه‌ای گفته که جامعه جهانی باید از به رسمیت شناسی طالبان خود داری کنند؛ زیرا با تداوم حاکمیت این گروه، افغانستان و جهان از شر تروریزم نجات نخواهند یافت.

این حزب ضمن استقبال از قطعنامه شورای امنیت در مورد افغانستان گفته که صدور این قطعنامه نشاندهنده انسجام بین‌المللی برای حل بحران افغانستان است.

به گفته این حزب، قطعنامه‌های شورای امنیت ماهیت الزام‌آور دارد و این در صورتی عملی خواهد شد که از ضمانت اجرای قوی و مستحکم برخوردار باشد.

اما؛ حزب عدالت و آزادی تاکید کرده که طالبان به تعهدات بین‌المللی و مصوبات سازمان ملل، اراده مردم افغانستان و گفتگوهای معنی دار پایبند نیستند و سازمان ملل باید میکانیزمی را بسنجد که هرگاه گروه طالبان این پروسه را نپذیرد، این نقشه‌راه چگونه تطبیق خواهد شد.

این حزب همچنین تأکید کرده است که در پایان هر نوع پروسه‌ی سیاسی، هیچ بدیلی جز قانون اساسی و انتخابات وجود ندارد و باید این نقطه کلیدی به‌عنوان یک هدف بنیادی در محور تمام مذاکرات و توافقات قرار گیرد.

به گفته این حزب، افغانستان مانند بسیاری از جوامع دیگر، یک جامعه کثیرالاقوامی است و مشکل عمده و اساسی در طول تاریخ این کشور نیز مسأله تأمین حقوق اقوام مختلف و متعدد و تنظیم مناسبات و روابط عادلانه قانونی و شهروندی در میان آنان بوده است.

این حزب بیان داشته که بنا بر این، امروز از آنچه بنام گفتگوی بین‌الافغانی یاد می‌شود، باید در کنار جریان‌های سیاسی و مدنی، اقوام افغانستان به‌عنوان جوانب اصلی در هر نوع گفتگو و توافق در نظر گرفته شوند.

به گفته این حزب، حقوق اقوام کشور هیچ‌گاه به‌صورت عادلانه تأمین نخواهد شد مگر این‌که برای آینده افغانستان، نظام جمهوری فدرال در نظر گرفته شود.

این در حالی است که شورای امنیت سازمان ملل شب شنبه، قطعنامه‌ای را در مورد افغانستان تصویب کرد که بر بنیاد آن توصیه‌های گزارش ارزیابی کننده ویژه سازمان ملل تطبیق شود.

در این گزارش بر گفتگوهای بین‌الافغانی و افزایش مشارکت بین‌المللی به شیوه منسجم‌تر، تاکید شده‌است.

همچنین در این قطعنامه، سازمان ملل یک نماینده ویژه به منظور تطبیق این پیشنهادات برای افغانستان خواهد گماشت.

 

آژانس خبری پامیر

به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : 0
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا دروغ باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.