Tuesday, 27 February , 2024
امروز : سه شنبه, ۸ حوت , ۱۴۰۲ - 18 شعبان 1445
شناسه خبر : 51406
  پرینتخانه » اجتماعی, اخبار افغانستان, اقتصادی, فرهنگی تاریخ انتشار : 25 دسامبر 2023 - 22:43 |

دیدار امیرخان متقی با حسین امیرعبداللهیان در ایران

دیدار امیرخان متقی با حسین امیرعبداللهیان در ایران

امیرخان متقی سرپرست وزارت خارجه در دیدار با حسین امیرعبداللهیان وزیر خارجه ایران روی روابط دیپلوماتیک و اوضاع مهاجران افغان در ایران گفت‌وگو کرده‌اند.

آقای متقی در یک گفت‌وگوی تلویزیونی نیز روابط اقتصادی و دیپلوماتیک با ایران را سودمند خوانده و بر گسترش آن تاکید ورزیده است.

سرپرست وزارت خارجه در بخشی از این گفت‌وگو از تلاش‌های امارت اسلامی برای ایجاد زمینه بازگشت مهاجران افغان به کشور اطمینان داده است.

افزون بر آن، امیر خان متقی با حسن کاظمی قمی سفیر و نماینده ویژه ایران برای افغانستان نیز دیدار کرده است. گسترش روابط میان کابل و تهران و ایجاد گروه منطقه‌ای از مسایل مهمی بودند که در این دیدار روی آن گفت‌وگو شد.

امیرخان متقی گفته است: «قونسل‌گری‌ها و سفارت‌خانه فعال است. روابط سیاسی هم داریم و روابط اقتصادی هم روزبه‌روز بهتر می‌شود. کوشش هر دو کشور این‌است که چطور در عرصه‌های مختلف پیشرفت داشته باشیم.»

آقای متقی همچنان از تلاش‌ها برای ایجاد زمینه بازگشت مهاجران افغان به کشور اطمینان داده و از کشورهای دیگر خواسته است که با مهاجران افغان برخورد مناسب داشته باشند.

او افزود: «این مهاجران که از خاطر جنگ مهاجر شده‌اند، حال که امنیت برقرار شده‌، تلاش می‌کنیم که در بخش اقتصاد هم وضعیت افغانستان خوب شود تا برای مهاجران روزگار پیدا شود. ما از کشورهای که تعداد زیاد مهاجران را تا حال جا داده‌اند، تشکری می‌کنیم و می‌خواهیم که اجازه دهند با احترام به کرامت انسانی شان، آنان به آهستگی و تدریج به کشور برگردند.»

نجیب الرحمان شمال، آگاه مسایل سیاسی به طلوع‌نیوز گفت: «در اوضاع کنونی کشور ما، افغانستان به تعامل و حمایت کشورهای جهانی و منطقه نیاز دارد. سفرها و دید و بازدیدهای آقای متقی به حیث سرپرست وزارت خارجه افغانستان می‌تواند در گسترش و تقویت روابط و جلب اعتماد جامعه جهانی موثر واقع شود.»

سرپرست وزارت خارجه در کنفرانس بین‌المللی تهران که درباره اوضاع فلسطین برگزار شده بود، بار دیگر خواستار پشتیبانی از مردم فلسطین شده و گفته بود که مبارزه این کشور [فلسطین] در برابر اسراییل قانونی است.

آژانس خبری پامیر

به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : 0
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا دروغ باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.