Sunday, 3 March , 2024
امروز : یکشنبه, ۱۳ حوت , ۱۴۰۲ - 23 شعبان 1445
شناسه خبر : 51713
  پرینتخانه » اخبار افغانستان, فرهنگی تاریخ انتشار : 14 ژانویه 2024 - 0:54 |

نشست عالمان دین و بزرگان؛ دروازه‌ آموزش به روی دختران بازگشایی شود

نشست عالمان دین و بزرگان؛ دروازه‌ آموزش به روی دختران بازگشایی شود

شماری از عالمان دین و بزرگان قومی در نشستی که زیر عنوان نقش علما و بزرگان قومی در تحکیم روابط میان ملت و نظام برگزار شده بود، از امارت اسلامی ‌خواسته‌اند تا بی‌درنگ برای بازگشایی دروازه‌ مکتب‌ها و دانش‌گاه‌ها اقدام کند.

این عالمان دین و بزرگان قومی ‌گفته‌اند که کشور در بخش‌های مختلف نیاز به حضور بانوان دارد و دروازه‌ آموزش نباید به روی آنان بسته بماند.

محمد هاشم نماینده زون جنوب افغانستان در این نشست گفت: «نظر کمیته در باره آموزش این است که امارت در بخش علوم دینی و عصری مطابق به نیاز توجه کرده است؛ ولی امارت اسلامی باید دروازه‌ مکتب‌ها و دنش‌گاه را به روی دختران و زنان باز کند.»

محمد اسلام نماینده زون غرب می‌گوید: «در زمینه حقوق خانم‌ها و بخش آموزش و پرورش خانم‌ها طبق شرایط اسلامی و طبق معیارهای نظام اسلامی و اصول انشاءالله که اقدام جدی صورت گیرد.»

برخی دیگر از این عالمان و بزرگان قومی از امارت اسلامی ‌خواسته‌اند تا در بخش‌های اقتصادی و انکشافی به‌شمول گماشته شدن افراد متخصص در بدنه حکومت توجه کند.

عبدالهادی نماینده زون جنوب شرق در این نشست گفت: «از امارت اسلامی می‌خواهیم که در کل افغانستان بندهای آب بسازد تا سطح آب را بالا برده و مشکلات مردم را مرفوع بسازد.»

همزمان، مولوی عبدالکبیر معاون سیاسی ریاست‌الوزرا اطمینان داده است که به همه چالش‌های شهروندان رسیدگی خواهند کرد. مولوی عبدالکیبر همچنان افزوده که دشمنان در پی تخریب روابط میان ملت و نظام هستند و شهروندان کشور باید از نظام کنونی پشتیبانی کنند.

مولوی عبدالکبیر افزود: «قسمی ما شما را از جنگ بیست ساله جدا نمی‌دانیم، از نظام کنونی هم شما را جدا نمی‌دانیم. اگر قربانی ما در جنگ مشترک بود، پس نظام کنونی هم نظام مشترک است.»

محمد خالد حنفی سرپرست وزارت امر به معروف و نهی از منکر چنین می‌گوید: «هر قدر خواست‌های که مطابق به اصول شرعی امارت اسلامی باشد، امارت اسلامی آن را می‌پذیرد اما وظیفه شما این است که باید از نظام کنونی پشتیبانی و همکاری داشته باشید.»

اشتراک کننده‌های این نشست از امارت اسلامی همچنان ‌خواستند تا به‌گونه‌ی یکسان باید در بخش انکشافی در ولایت‌ها توجه داشته باشد و توجه‌اش را نباید به یک مکان مشخص خلاصه بسازد.

این نشست با حضور بیش از ۲۰۰ عالم دین و بزرگ قوم از ولایت‌های مختلف در قصر سپیدار برگزار شده بود.

آژانس خبری پامیر

به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : 0
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا دروغ باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.