Tuesday, 27 February , 2024
امروز : سه شنبه, ۸ حوت , ۱۴۰۲ - 18 شعبان 1445
شناسه خبر : 52961
  پرینتخانه » اجتماعی, اخبار افغانستان تاریخ انتشار : 13 فوریه 2024 - 2:06 |

بخش صحت افغانستان تحت کنترل گروه طالبان با یک فاجعه مواجه است

بخش صحت افغانستان تحت کنترل گروه طالبان با یک فاجعه مواجه است

دیدبان حقوق بشر می‌گوید که سکتور صحت افغانستانی زیر کنترل طالبان با یک فاجعه قابل پیشبینی مواجه است.

این سازمان امروز دوشنبه ۲۳ دلو، در یک گزارش مفصل در مورد افغانستان، گفته که وضعیت سکتور صحت کشور را از فبروری ۲۰۲۳ تا جنوری ۲۰۲۴ بررسی کرده‌است.

بر بنیاد این گزارش، میلیون‌ها نفر از شهروندان افغانستان در این مدت به خدمات صحی دسترسی ندارند.

در این گزارش آمده که که خدمات صحی ضعیف در افغانستان، مردم این کشور را در برابر بیماری‌ها آسیب پذیر کرده و این وضعیت بیشتر، زنان و دختران را تحت تاثیر قرار داده‌است.

به گفته این گزارش، خدمات صحی افغانستان به دلیل سوءاستفاده طالبان و وضع محدودیت بر آزادی حرکت و اشتغال زنان در سازمان‌های صحی خصوصی، تضعیف شده‌است.

گزارش افزوده، “ممنوعیت آموزش زنان و دختران تقریبا آموزش کارکنان آینده در بخش صحت را در افغانستان مسدود کرده است.”

بر بنیاد گزارش، کارکنان زن در بخش صحت مجبور اند که در هنگام سفر یک مرد را به‌عنوان محرم با خود داشته باشند و در ساعت‌های کاری هم قوانین سخت طالبان مرتبط با حجاب را مراعات کنند و این در ارائه و دریافت خدمات صحی موانع ایجاد کرده است.

در گزارش آمده که در ماه جنوری سال‌ جاری میلادی برخی از مقام‌های طالبان در غزنی جلو حضور شماری از زنانی که برای دریافت خدمات صحی مراجعه کرده بودند، گرفتند و تنها به زنانی که با محرم شرعی آمده بودند، اجازه ایستادن در نوبت را دادند.

همچنین در گزارش گفته شده که سلطه طالبان بر افغانستان سبب شده که شهروندان قادر به پرداخت هزینه‌های صحی خود نباشند.

دیدبان حقوق بشر گفته که نظام جمهوریت در دودهه گذشته به کمک‌های بین‌المللی برای ارائه خدمات اولیه صحی متکی شده بود و مشارکت حکومت در بخش تأمین بودجه این خدمات ناچیز بود و این باعث شد که پس از قطع کمک‌ها، سیستم صحی متضرر شود.

این سازمان یاد آور شده که “پس از سلطه طالبان بانک جهانی، کشورها و نهادهای کمک‌کننده همه کمک‌های توسعه‌ای در بخش صحت را قطع کردند. هر چند که کمک‌های بشردوستانه در سال‌های ۲۰۲۱ الی ۲۰۲۲ به‌گونه موقت افزایش یافت، اما در سال ۲۰۲۳ با کاهش مواجه شد و این شوکی به اقتصاد و سیستم صحی افغانستان وارد کرد. این بحران باعث خروج بسیاری از کارشناسان صحی از افغانستان و یا ترک شغل‌های‌شان شد.”

بر اساس این گزارش، سازمان‌های کمک کننده پس از ۲۰۲۲ تمرکز شان را تنها بر اقدامات فوری برای جلوگیری از فروپاشی کلی این سیستم و بروز فاجعه‌ی بدتر متمرکز کرده‌اند.

از سوی هم، در این گزارش نسبت به فساد در توزیع داروهای اهدایی به وزارت صحت افغانستان نیز ابراز نگرانی شده‌است.

گزارش افزوده که به همین دلیل بخشی از سازمان‌های بزرگ بشردوستانه داروهای مورد نیاز را خودشان وارد می‌کنند تا دغدغه کیفیت پایین این داروها را نداشته باشند، اما سازمان‌های کوچک‌تر قادر به این کار نیستند.

 

آژانس خبری پامیر

به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : 0
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا دروغ باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.