Saturday, 13 April , 2024
امروز : شنبه, ۲۵ حمل , ۱۴۰۳ - 5 شوال 1445
شناسه خبر : 53397
  پرینتخانه » اخبار افغانستان, فرهنگی تاریخ انتشار : 19 فوریه 2024 - 2:45 |

فعالیت بیش از ۳۵ هزار مکتب و مدرسه در سراسر افغانستان

فعالیت بیش از ۳۵ هزار مکتب و مدرسه در سراسر افغانستان

وزارت معارف  طالبان می‌گوید که بیش از ۳۵ هزار مکتب و مدرسه در سراسر کشور فعالیت دارند و هزاران تن در آن مصروف آموزش هستند.

منصور احمد حمزه سخن‌گوی این وزارت می‌افزاید که وزارت معارف متعهد است تا آموزش دینی و عصری را در تمام کشور به گونه‌ی متوازن فراهم کند.

آقای حمزه تاکید می‌ورزد که نصاب درسی تا صنف ششم بازنگری شده و کار روی نصاب باقی مانده نیز جریان دارد.

سخن‌گوی وزارت معارف در این باره گفت: «رهبری وزارت معارف تلاش ورزیده جاهای که از آموزش محروم مانده بودند و حق شان از آن‌ها گرفته شده بود به گونه‌ی کامل برای آن‌ها خدمات ارایه کند و وزارت معارف صد در صد متعهد است به نقاط دور دست خدمات متوازن آموزشی را فراهم کند.»

به گفته‌ی سخن‌گوی وزارت معارف، در سال روان خورشیدی ۱۵هزار آموزگار به وظیفه گماشته شده است.

منصور احمد حمزه افزود: «پس از صنف ششم بالای نصاب صنف‌های هفتم، هشتم و نهم از سوی کمیته مسلکی نصاب وزارت معارف کار جریان دارد.»

در همین حال، شماری از دانش‌آموزان بر معیاری‌شدن کیفیت آموزش تاکید می‌ورزند و می‌گویند که باید امکانات بیش‌تر برای دانش‌آموزان در مکتب‌ها فراهم شود.

محمد اختر دانش‌آموز گفت: «وزارت معارف باید برای همه زمینه‌ی آموزش را فراهم بسازد و در کنار آن کسانی که از آموزش دور مانده‌اند باید به آن‌ها توجه کند.»

وحید‌الله امیرزی دانش‌آموز دیگر گفت: «کیفیت آموزش در سطح متوسط است در کشور. وزارت معارف برنامه‌ها را با کیفیت خوب راه‌اندازی کند تا دانش‌آموزان با کیفیت خوب از مکتب‌ها فارغ شوند.»

بر بنیاد اطلاعات وزارت معارف، در حال حاضر حدود ۱۱ ونیم میلیون دانش‌آموز در داخل کشور و حدود ۵۰۰۰ دانش‌آموز در خارج از کشور مصروف آموزش هستند.

 

آژانس خبری پامیر

به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : 0
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا دروغ باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.