Sunday, 14 April , 2024
امروز : یکشنبه, ۲۶ حمل , ۱۴۰۳ - 6 شوال 1445
شناسه خبر : 55299
  پرینتخانه » اخبار افغانستان, فرهنگی تاریخ انتشار : 21 مارس 2024 - 16:22 |

درخواست دختران از طالبان مکاتب را بازکنید

درخواست دختران از طالبان مکاتب را بازکنید

با آغاز سال تازه آموزشی و نواخته شدن زنگ مکتب، دختران بالاتر از صنف ششم بار دیگر گفته‌اند که از بی‌سرنوشتی خود اندوهگین اند. 

دختران دانش‌آموز بار دیگر از امارت اسلامی خواسته‌اند که اجازه رفتن به مکتب را به آنان بدهد.

زهره که چادر سفید مکتب را برای سال آموزشی ۱۴۰۱ خریداری کرده بود، گفته است که بی‌صبرانه انتظار رفتن به مکتب را دارد تا بتواند در آینده پزشک شود. این دانش‌آموز صنف یازدهم افزود: «در سال ۱۴۰۱ این چادر را خریده بودم؛ اما متاسفانه تا حالی این را پوشیده نتوانستم. بسیار غمگین هستم و باور دارم که تمام دختران افغانستان غمگین می‌باشند.»

سوحیبه دانش‌آموز صنف هفتم گفت: «ما دختران بازهم امسال نمی‌توانیم مکتب برویم. از امارت اسلامی خواهش‌مندم مکتب‌ها را به‌روی ما [دخترها] باز کند.»

همزمان با این وزارت خارجه امریکا محرومیت دختران افغان از آموزش را نگران کننده خوانده است.

ودانت پاتل معاون سخن‌گوی این وزارت افزوده است که موضوع آموزش دختران افغان در اولویت سیاست‌های واشنگتن قرار دارد و اگر امارت اسلامی خواهان مشروعیت جهانی است، تامین حقوق زنان برای آن شرط مهم است.

آقای پاتل هم‌چنان افزود: «این حقیقت که امسال یک سال دیگر است که زنان و دختران افغان به آموزش دست‌رسی ندارند، این دل‌خراش و ناراحت کننده است.»

این در حالی‌ست که نیمه دوم سال آموزشی ۱۴۰۰ و سال‌های آموزشی ۱۴۰۱ و ۱۴۰۲ هجری خورشیدی بی‌حضور دختران سپری شد و در آغاز سال آموزشی ۱۴۰۳ نیز مقام‌های امارت اسلامی و وزارت معارف سخنی از اجازه یافتن دوباره دختران به مکتب‌ها به زبان نیاوردند.

 

آژانس خبری پامیر

به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : 0
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا دروغ باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.