Sunday, 14 April , 2024
امروز : یکشنبه, ۲۶ حمل , ۱۴۰۳ - 6 شوال 1445
شناسه خبر : 55212
  پرینتخانه » اخبار افغانستان تاریخ انتشار : 20 مارس 2024 - 4:01 |

عطامحمد نور محرومیت زنان و دختران از کار و تحصیل مصداق آپارتاید جنسیتی است

عطامحمد نور محرومیت زنان و دختران از کار و تحصیل مصداق آپارتاید جنسیتی است

استادعطامحمد نور در پیامی به مناسبت نوروز گفته: وضعیت ناگوار کشور که ناشی از سلطۀ غاصبانه قدرت توسط یک گروه مزدور و بیگانه است، برای همه ی ما دشوار و غیرقابل تحمل است، اما این وضعیت با رویکرد جابرانه این گروه، پایداری و بقا ندارد و ستون های آن که بر ظلم، شکنجه و قتل مردم بنا یافته است؛ فرو ریختنی است.
آقای نور در این پیام ضمن تبریک حلول سال نو به مردم افغانستان، نوروز و بهار را مظهر جمال، جلال و قدرت بی چون خداوندی دانسته، که موسم رُستن و شگفتن، فصل کار و کوشش، هنگام تازه شدن و شاد زیستن، آیینهْ اندرز گرفتن و اندیشیدن است.
والی اسبق ولایت بلخ ابراز تأسف کرده که گروه فرهنگ ستیز طالبان در کنار دشمنی های روشنی که در برابر این جشن تمدنی دارد، برای سومین سال متوالی، نوروز را در خاستگاهش تحریم کرده اند، ایشان سپس افزوده: این دشمنی ناشی از دگم اندیشی و تحجرگرایی هایی است که ریشه در دشمنی با ارزش ها و بنیادهای تمدنی ما دارد و ادامه سیاست حذف هویتی است.
رهبر جمعیت اسلامی افغانستان اظهارداشت: “در سومین سال متوالی دروازه های مکاتب بر روی دختران معصوم ما بسته است و از سوی دیگر پهن شدن بسترهای افراط گرایی با ایجاد و گسترش مدارس دینی برای تربیت طالب افراطی، درکنار تلاش برای تغییر نصاب آموزشی، به فربه شدن اندیشه های افراطی می انجامد که سرانجام آن روشن است.”
به گفته آقای نور: محرومیت زنان و دختران از کار، تحصیلات عالی و امور اجتماعی که در واقع امر حذف زنان از جامعه و مصداق آپارتاید جنسیتی است، بخش دیگری از عملکردهای غیر انسانی گروه طالبان است. مزید بر این ها هر روز دامنه ظلم این گروه پهن تر میشود و درکنار به بند کشیدن، شکنجه و قتل نیروهای پیشین امنیتی، متنفذین قومی و مردم بی گناه، طالبان به انواع فساد، چپاول دارایی عامه و منزوی ساختن افغانستان از جهان بشری متوسل می شوند و با حمایت، تربیت و تجهیز بیش از ۲۲ گروه تروریستی، افغانستان را به بستر امن ترویج و صدور تروریزم مبدل کرده اند.
رهبر جمعیت اسلامی در این پیام تفصیلی با اشاره به چالش ها و فرصت های سال ۱۴۰۲ افزود:
“متاسفانه این فرصت ها همچنان در هاله ای از ابهام و رفتارهای چند پهلوی کشورهای منطقه و جهان قرار دارد و صداقت داعیه ی صلح خواهی برای افغانستان را با پرسش روبرو کرده است. کشورهایی که ادعا می کنند با تروریزم درگیر اند، چطور همزمان با یک گروه تروریستی وارد تعامل مداومی شده اند که تاوان آن را مردم افغانستان می پردازد؟
از دید آقای نور، طالبان به عنوان گروه حامی تروریزم نه توان و ظرفیت پیوستن به نظم جهان مدرن بشری دارد و نه هم ظرفیت تن دادن به مطالبات برحق مردم افغانستان را. گروهی که ساختار آنان ناشی از امارت و نظم استبدادی فرد محور باشد، روشن است که چه آینده یی را برای افغانستان و منطقه در ذهن دارند.”
به باور رهبر جمعیت اسلامی، سال ۱۴۰۳ سال فرصتها و تغییر خواهد بود و جمعیت اسلامی در این سال مبارزه و فعالیت های خود را با شعار (تغییر برای بازگشت به مردم سالاری) آغاز میکند و امیدواریم در این سال شاهد تغییر این وضعیت به وضعیت ایده آل و رقم زدن آینده با ثبات افغانستان باشیم.

 

آژانس خبری پامیر

به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : 0
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا دروغ باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.