Thursday, 23 May , 2024
امروز : پنج شنبه, ۳ جوزا , ۱۴۰۳ - 16 ذو القعدة 1445
شناسه خبر : 58215
  پرینتخانه » اخبار افغانستان, سیاسی تاریخ انتشار : 16 می 2024 - 1:17 |

انتقاد امارت اسلامی از عدم همکاری جامعه جهانی در پیکار با مواد مخدر

انتقاد امارت اسلامی از عدم همکاری جامعه جهانی در پیکار با مواد مخدر

امارت اسلامی از عدم همکاری جامعه جهانی در پیکار با مواد مخدر در افغانستان انتقاد کرده است.

ذبیح‌الله مجاهد سخنگوی امارت اسلامی در واکنش به اظهارات رییس ستاد پیکار با مواد مخدر ایران گفته است که حکومت سرپرست برای نابودسازی کشت مواد مخدر گام‌های جدی برداشته است.

آقای مجاهد در این باره گفت: «اگر آنان ادعا می‌کنند که گویا مواد مخدر هنوز هست، این کاملاً عدم آگاهی شان را نشان می‌دهد. البته در جلوگیری از قاچاق هم ما از امکانات خود کار گرفته‌ایم ولی کشورهای که داد از ضرر مواد مخدر می‌زنند و هم‌چنان نهادهای که از این نگاه ابراز نگرانی می‌کنند، یکی آن هم با افغانستان همکاری نکرده و کشت بدیل به دهقان‌های ما ارایه نکرده‌اند.»

اسکندر مومنی رییس ستاد پیکار با مواد مخدر ایران بار دیگر قاچاق مواد مخدر از افغانستان را تهدید جدی خوانده و ادعا کرده است که هنوز کشت و قاچاق مواد مخدر در افغانستان کاهش نیافته است. آقای مومنی در دیدار با نماینده ویژه سازمان ملل متحد برای افغانستان از او خواسته تا قاچاق مواد مخدر از افغانستان را به عنوان تهدید جدی در نظر گیرند.

اسکندر مونی افزوده است: «ما از سازمان ملل متحد می‌خواهیم تا مواد مخدر را به‌عنوان یک تهدید جدی در نظر بگیرد. جمهوری اسلامی ایران از هرگونه اقدامی که منجر به کاهش تولید، رشد و قاچاق مواد مخدر در همسایگی‌مان شود، حمایت و استقبال می‌کند؛ اما واقعیت امر این است که تا این لحظه هیچ‌گونه کاهش محسوسی در حوزه تولید، رشد و قاچاق مواد مخدر از سوی افغانستان مشاهده نشده است.»

هم‌زمان شماری از آگاهان بدین باور اند که کشورهای منطقه و جهان برای پیکار با کشت و قاچاق مواد مخدر باید با هم همکاری داشته باشند.

ادریس محمدی زازی آگاه مسایل سیاسی گفت: «آنان باید به گونه صادقانه با هم مبارزه بکنند تا مواد مخدر کنترول شود و از قاچاق آن جلوگیری صورت بگیرد. جایی که مواد مخدر قاچاق می‌شود، حتماً دو نفر هستند یکی افغانستانی و دیگر ایرانی.»

جنت فهیم چکری یکی دیگر از آگاهان سیاسی گفت: «این لازم است که باید کشت بدیل برای دهقان‌ها ارایه بکنند. افغانستان از جمله کشورهای زراعتی است یعنی در دنیا بسیار کم کشور است که تنها به مرحله زراعت باقی مانده باشد.»

پیش از این وزارت عدلیه با نشر فرمان رهبر امارت اسلامی گفته بود که کارگیری، انتقال، خرید و فروش، واردات و صادرات و فعالیت کارخانه‌های تولید هر گونه مواد نشه‌آور در کشور ممنوع است.

 

آژانس خبری پامیر

به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : 0
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا دروغ باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.