پیامبر اکرم (ص) :
داناترین مردم کسی است که دانش دیگران را به دانش خود بیفزاید..../..... به راستی من مبعوث گردیدم تا مکارم اخلاق را کامل کنم
Friday, 30 July , 2021
امروز : جمعه, ۸ اسد , ۱۴۰۰ - 21 ذو الحجة 1442
شناسه خبر : 27212
  پرینتخانه » سیاسی تاریخ انتشار : 20 اکتبر 2020 - 16:31 |
دانش:

اداره ملی احصائیه باید به طور مطلق بی‌طرف باشد/ هیچ کسی از ارقام واقعی ترس نداشته باشد

اداره ملی احصائیه باید به طور مطلق بی‌طرف باشد/ هیچ کسی از ارقام واقعی ترس نداشته باشد

سرور دانش معاون دوم ریاست جمهوری می‌گوید که اداره ملی احصائیه باید به طور مطلق بی طرف عمل کرده و در هیچ صورتی تحت هیچ عنوان زیر فشار‌های سیاسی قرار نگیرد.

به گزارش خبرگزاری پامیر، سرور دانش معاون دوم رییس جمهور که امروز سه شنبه(۲۹ میزان) در مراسم تجلیل از روز جهانی احصائیه درکابل صحبت می‌کرد گفت که اگر احتمال مداخله سیاسی در کار‌های اداره ملی احصائیه وجود داشته باشد روی هیچ چیز دیگر نمی‌شود حساب و اعتماد کرد.

وی با بیان اینکه نداشتن احصائیه معتبر و دقیق برای کشور پیامدهای ناگوار دارد گفت:” تا زمانی که ارقام مشخص و دقیق از نفوس کشور و ترکیب‌بندی آن به دست نیاید، هر گونه سیاستگذاری در این زمینه با اِشکال مواجه خواهد بود. تداوم وضعیت حاضر حتی عدم هم‌پذیری بین ملت را دامن زده و مانع جدّی در برابر روند ملت‌سازی به شمار می‌رود”.

معاون دوم ریاست جمهوری بر حفظ استقلالیت و بی طرفی اداره ملی احصائیه تاکید کرد و افزود، اداره ملی احصائیه در اعلام آمارها باید به طور مطلق مستقل و بی طرف باشد و از سیاست و منافع گروه‌های سیاسی به طور کامل دور نگه داشته شود و نباید تحت هیچ نوع فشار سیاسی قرار بگیرد. ما نباید در کشور خود از آمار واقعی بترسیم. ارقام و آمار واقعی اعتمادها را بیشتر می سازد و انسان‌ها و حکومت ها را واقع بین تر و متعهد تر می‌گرداند.

آقای دانش یاد آور شد، یک بخش مهم دیگر در وظایف قانونی اداره ملی احصائیه موضوع ثبت احوال نفوس و شناسنامه است که با احوال مدنی و شاخصه‌های هویتی افراد ارتباط دارد؛ در حقیقت سند رسمی و مکتوبی است که هویت و احوال مدنی فرد را به نمایش می‌گذارد.

او اظهار داشت، اهمیت تذکره برقی به خاطر ایجاد تسهیلات در فعالیت‌های شهروندان و ارائه آسان‌تر خدمات برای آنان، مصونیت دارایی‌ها و حقوق و امتیازات افراد، ایجاد شفافیت در پروسه‌ها رسمی و اداری و همچنین مبارزه با جرایم و شناسایی مجرمین است و از سوی هم با تکمیل این پروسه می‌تواند یک نوع سرشماری بسیار دقیق نفوس هم حساب شود.

آقای دانش نگرانی‌ها مبنی بر تحریف هویت در شناسنامه برقی را بر حق خواند و تاکید کرد، “من یک بار دیگر تأکید می‌کنم که در این تذکره و دیتابیس آن مطابق حکم ماده ۴ قانون اساسی، هویت‌های کلان ملی، قومی، دینی، مذهبی و هم هویت فرهنگی و زبانی آنان به تفکیک و به صراحت تنظیم شده و در باره هویت هیچ گروه و قومی تحریف صورت نمی‌گیرد.”

وی از منتقدین روند توزیع شناسنامه الکترونیکی خواست که اجازه دهند تا این پروسه تکمیل شود و همگی مطمئن باشند که هم هویت کلان ملی و هم خرده هویت های همه افراد با تمام خصوصیاتی که خودشان ارائه می کنند در این سند درج می شود.

معاون رییس جمهور خطاب به مسوولان اداره ملی احصائیه و معلومات گفت که با مسایل هویتی شهروندان با دقت و احتیاط تمام و با بی‌طرفی کامل و غیر سیاسی برخورد کنند.

این گفته‌های معاون دوم ریاست جمهوری در حالی مطرح می‌شود که برخی از سیاسیون با توزیع شناسنامه الکترونیکی مخالفت کرده می‌گویند که ذکر کلمه افغان در شناسنامه برقی تحمیل هویت یک قوم خاص بالای دیگر اقوام می‌باشد.

درهمین حال، محمد جاوید رسولی رییس اداره ملی احصائیه و معلومات گفت که ارایه معلومات معتبر و مورد اعتماد یکی از نیازمندی‌های اساسی جامعه بشری به حساب می‌آید و این اداره تلاش دارد تا سیستم احصائیوی کشور را طوری تنظیم کند که جوابگوی نیازمندی‌های کنونی باشد.

آقای رسولی تاکید کرد که این اداره برای اولین بار معلومات دقیق از سرشماری نفوس به تناسب ولایت، ولسوالی ها و قریه ها و نیز میزان تحصیلات و بیکاری شهرواندان را با استفاده از تکنالوژی ارائه خواهد کرد.

به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : 0
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا دروغ باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.