پیامبر اکرم (ص) :
داناترین مردم کسی است که دانش دیگران را به دانش خود بیفزاید..../..... به راستی من مبعوث گردیدم تا مکارم اخلاق را کامل کنم
Saturday, 19 June , 2021
امروز : شنبه, ۲۹ جوزا , ۱۴۰۰ - 10 ذو القعدة 1442
شناسه خبر : 22715
  پرینتخانه » سیاسی تاریخ انتشار : 08 آگوست 2020 - 9:15 |

شاهین درباره نقش روسیه در حل و فصل مسئله افغانستان اظهار نظر کرد

شاهین درباره نقش روسیه در حل و فصل مسئله افغانستان اظهار نظر کرد

سخنگوی طالبان نقش روسیه در مساله افغانستان را بسیار مهم خواند.

سهیل شاهین، سخنگوی طالبان در قطر درباره نقش فدراسیون روسیه در حل و فصل مناقشات در افغانستان می‌گوید که من معتقدم که نقش روسیه در این موضوع بسیار مهم است و در گذشته نیز نقش مهمی داشت.
در همین حال سخنگوی طالبان در پاسخ به پرسش اینکه آیا تکرار ملاقات مسکو درباره افغانستان ممکن است؟ افزود: “بلی. نخست، همانطور که توافق‌، مذاکرات بین الافغانی در دوحه برگزار می شود. و پس از آنها، دو طرف – ما و نمایندگان کابل – بحث خواهیم کرد و تصمیم خواهیم گرفت که دور بعدی مذاکرات بین الافغانی را در کجا برگزار کنیم. یکی از مکانهای ممکن می تواند روسیه، مسکو باشد.”

شاهین درباره اینکه گروه طالبان درمورد مذاکرات صلح با ایران صحبت داشته اند گفت: “ما با تمام کشورهای همسایه، از جمله ایران ارتباط داریم، زیرا با ایران مرز طولانی داریم. صدها هزار تن از مهاجرین در آنجا زندگی می کنند، بنابراین ما در حال گفتگو با ایران هستیم، در مورد راه حل مسالمت آمیز برای این موضوع بحث کردیم و این بحث را در آینده ادامه خواهیم داد. تهران اراده خود را برای حل مساله افغانستان ابراز میدارد، ما از این استقبال می کنیم.”
وی درباه چگونگی روند توافق امریکا با طالبان و پابندی حکومت افغانستان و امریکا بر تعهدات، و اینکه، آیا قصد خروج از توافق را دارند و چه زمانی این اتفاق خواهد افتاد، گفت: “در این مورد دو جنبه وجود دارد. ابتدا با امریکایی ها توافق کردیم که آنها ظرف ۱۴ ماه نیروهای خود را از افغانستان خارج کنند. ما تعهد کرده ایم که برای خروج سربازان از کشور یک گذرگاه امن فراهم کنیم. ما همچنین توافق كردیم كه به هیچ یك از اعضا اجازه نخواهیم داد كه از قلمرو افغانستان علیه ایالات متحده و متحدین آن از كشورهای دیگر استفاده كنند. جنبه دوم مذاکرات بین الافغانی است. ما منتظر شروع آنها هستیم، اما متأسفانه، تاکنون اداره کابل موانعی را برای این کار ایجاد می کند. حتی همایش اخیر لویه جرگه. همه این تاکتیک های تأخیر، شروع مذاکرات را غیرممکن می کند. اما براساس این توافق، امریکایی ها باید ظرف ۱۴ ماه نیروهای خود راخارج سازند. بنابراین ما متعهد هستیم که گذرگاه امن را برای آنها فراهم کنیم و آنها تعهد کرده که طی ۱۴ ماه بروند.”
سخنگوی گروه طالبان در مورد اینکه آیا نیروهای امریکا تا پیش از انتخابات ریاست جمهوری این کشور از افغانستان خارج می‌شوند؟ نیز گفت: “بلی، این می تواند اتفاق بیفتد. اگر آنها قبل از آن نیروها را خارج سازند، فکر می کنم این برای آنها خوب خواهد بود. زیرا مساله افغانستان هیچ راه حل نظامی ندارد. ما از مشارکت آنها در بازسازی افغانستان و احیای کشور استقبال خواهیم کرد. ما از نقش آنها در امور مدنی استقبال می کنیم. اما آنها باید هر چه سریعتر ماموریت نظامی خود را خاتمه بخشند. اگر آنها نیروهای خود را قبل از انتخابات بکشند، ما از این امر قدردانی و استقبال خواهیم کرد.”
شاهین در مورد گفتگوی پمپئو و ملا برادر نیز افزوده است که در مورد آزادی زندانیان باقیمانده و همچنین آغاز مذاکرات بین الافغانی گفتگو کردند.
درهمین حال سخنگوی طالبان درباره گزارش های تحلیلی اخیر سازمان های تحت حمایت سازمان ملل حاکی از احتمال حمله گسترده افراد مسلح طالبان در ماه های آینده است و اطلاعات مشابهی از ولایات مختلف افغانستان در دست است، گفت: “نه این درست نیست این اطلاعات نادرست از سوی اداره امنیت ملی کابل پخش می شود. ما تا حال هیچ گونه حمله ای را به شهرهای ولایات و کابل انجام ندادیم و جهت تصرف آنها سعی نکردیم. در گذشته ما حملات گسترده ای به شهرهای ولایات و کابل داشته ایم، اما پس از انعقاد این توافق، نه. همه ساله ما عملیات بهاری را اعلام می کنیم، اما امسال این کار را نکردیم. بنابراین ما در حال نشان دادن خویشتن داری هستیم تا به امریکایی ها فرصتی برای ترک افغانستان و فرصتی برای راه حل مسالمت آمیز برای مساله افغانستان بدهیم. ما به این امر وفادار هستیم.”

شاهین درمورد انعام روسیه به طالبان: این اظهارات بی اساس است
سخنگوی طالبان در قطر می‌گوید شایعات پیرامون رشوه دادن روسیه به طالبان یک کلمه از حقیقت وجود ندارد.

نماینده رسمی دفتر سیاسی تحریک طالبان محمد سهیل شاهین در مصاحبه با اسپوتنیک بر داستان مربوط به این اتهامات که روسیه گویا جهت استخدام طالبان در افغانستان تلاش ورزیده، تا آنها نظامیان امریکایی را به قتل برسانند، تبصره نموده، و معلومات داد که آیا مسکو به طالبا سلاح ارسال می کرد؟ و آنها اسلحه را در واقعیت امر از کجا دریافت می کنند. وی همچنین در مورد چگونگی روند توافق با ایالات متحده و اینکه چه وقت می توان خروج کامل نیروهای امریکایی را انتظار داشت، خبر داد. علاوه بر این، شاهین دیدگاه خود را در مورد چشم انداز روند صلح در افغانستان، نقش روسیه در این، در میان گذاشت و در این مورد اظهار عقیده نمود که چه چیز مانع پیشرفت میگردد.

اول از همه، می خواهم اظهار كنم كه این اظهارات بی اساس است. هیچ کلمه ای از حقیقت در آنها وجود ندارد. و چنین نشرات خود بخشی از مبارزات انتخاباتی است که توسط مخالفان روند صلح در افغانستان آغاز شده است. آنها می خواهند به آن آسیب برسانند و برای آن موانع ایجاد کنند.
این اطلاعات نادرست و بی اساس توسط اداره امنیت ملی کابل به برخی از روزنامه نگاران امریکایی و اروپایی داده شده بود، تا پروسه حل صلح آمیز را سبوتاژ کنند. در این اطلاعات هیچ چیزی که با واقعیت ارتباط داشته باشد، وجود ندارد، این فقط یک کمپاین علیه روند صلح است. و ما تمام این اعلامیه ها را کاملاً رد می کنیم.
وی می‌افزاید اگر ما در مورد روابط سیاسی بین طالبان و طرف روسی صحبت کنیم – پس این روابط در چه سطحی است؟ آخرین بار کی بود؟ چه موضوعاتی مورد بحث قرار گرفت؟
ما با وزارت امور خارجه روسیه روابط داریم. آن باز است، جلساتی داشتیم، این در شبکه های اجتماعی بازتاب یافته است. ما همچنین در مسکو ملاقات کردیم و مذاکره کردیم، این برای رسانه ها باز بود. بنابراین روابط ما باز است، همه از آن آگاه هستند. ما چنین رابطه ای داریم.
آقای شاهین در پاسخ به سوالی که – آیا طالبان از سربازان اتحاد جماهیر شوروی که از جنگ دهه ۱۹۸۰ در افغانستان یا پاکستان بوده اند، اطلاعاتی دارند؟ گفت: “ما چنین اطلاعاتی نداریم، نمی دانیم. شاید وجود داشته باشند، اما شاید نه – جایی در حومه شهر. ما هیچ اطلاعات رسمی در مورد محل نگهداری آنها نداریم.”
فتنی است ادعای تبانی روسیه و طالبان برای نخستین بار از سوی New York Times مطرح و ادعا شد که دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا نیز در جریان آن بوده است.

ترامپ در نخستین واکنش خود در رابطه به این موضوع گفت که در جریان این گزارش نبوده است؛ چراکه منابع اطلاعاتی آمریکا به دلیل عدم وجود شواهد کافی ضرورتی به مطلع کردن او ندیده‌اند.

روسیه و طالبان هم در بیانیه‌های جداگانه این اتهام را رد کرده و آن را گامی در راستای مختل کردن روند صلح افغانستان تلقی کرده‌اند.

| منبع خبر : اسپوتنیک نیوز
به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : 0
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا دروغ باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.