Saturday, 2 March , 2024
امروز : شنبه, ۱۲ حوت , ۱۴۰۲ - 22 شعبان 1445
شناسه خبر : 24705
  پرینتخانه » سیاسی تاریخ انتشار : 10 سپتامبر 2020 - 9:46 |
ارگان‌های محلی:

از ۲٫۵ میلیون جریب زمین‌های غصب شده در کل کشور ۳۵۱ جریب استرداد شده

از ۲٫۵ میلیون جریب زمین‌های غصب شده در کل کشور ۳۵۱ جریب استرداد شده

به گزارش آژانس خبری پامیر، اداره مستقل ارگان‌های محلی در نشست کمیته هماهنگی و پیگیری قضایای غصب املاک دولتی حکومت گفته که از ۲٫۵ میلیون جریب زمین‌های غصب شده در سراسر کشور تنها ۳۵۱ جریب زمین استرداد شده‌است.

نشست کمیته هماهنگی و پیگیری قضایای غصب املاک دولتی و عامه دیروز چهارشنبه (۱۹ سنبله) به ریاست سرور دانش، معاون دوم ریاست جمهوری برگزار شده است.

اداره مستقل ارگان‌های محلی در گزارشی در این نشست گفته که از آغاز سال ۱۳۹۸ مطابق هدایت رییس جمهور لیست بلندی از غصب و استرداد املاک دولتی تهیه شده و به ریاست جمهوری ارائه شده است.

در این گزارش آمده، از ۲۹ ولایت در باره غصب املاک دولتی و عامه معلومات لازم جمع آوری شده و در ۲۵ ولایت هیأت‌های موظف اداره مستقل ارگان‌های محلی مستقیما قضایای غصب املاک عامه و دولتی را از نزدیک بررسی کرده و در پنج ولایت به دلیل تهدیدات بلند امنیتی و مداخلات زورمندان محلی، هنوز گزارش‌های ولایتی، به مرکز فرستاده نشده است.

دفتر مطبوعاتی معاون دوم ریاست جمهوری از پنج ولایتی که زورمندان مانع کار آنان شده نام نگرفته است.

اداره مستقل ارگان‌های محلی گزارش داد که حجم بسیار وسیع از زمین‌های دولتی غصب شده و تعداد کمی از املاک دولتی غصب شده دوباره استرداد شده است. بر اساس گزارش اداره ارگان های محلی، بیش از دو و نیم میلیون جریب زمین در مرکز و ولایات غصب گردیده که از این میان ۳۵۱ هزار جریب زمین دوباره استرداد شده است.

آقای دانش هم گفته که در راستای استرداد غصب املاک دولتی باید گام‌های عملی برداشته شود و بین نهادهای مسوول مانند اداره مستقل ارگان‌های محلی، وزارت شهر سازی و اراضی، شاروالی ها، وزارت عدلیه و به خصوص اداره قضایای دولت هماهنگی کامل ایجاد گردد.

معاون رئیس جمهور به نهادهای متذکره هدایت داد که لیست املاک دولتی وعامه غصب شده را به صورت واضح تهیه کرده و میان املاک غصب شده و یا املاک در تهدید غصب نیز تفکیک صورت گیرد.

وی به اداره مستقل ارگان‌های محلی و وزارت شهر سازی و اراضی هدایت داد که در رابطه به غصب املاک دولتی و عامه با مسوولیت برخورد کنند و بعد از توحید لیست املاک غصب شده، آنرا برای پیگیری لازم به نهادهای عدلی و قضایی ارائه کنند.

همچنین، در این نشست، شهرداری کابل نیز پیرامون غصب جایدادها در ساحات پلانی شهر گزارشی را ارائه کرده‌است.

شهرداری گفته که به منظور تأمین امنیت و ایجاد نظم شهری، ساحات و ملکیت‌های غصب شده در ساحات پلانی شهر را مستند سازی کرده است.

این نهاد گفته که ۲۹۰ جایداد با دخل و تصرفات و بدون هماهنگی شاروالی کابل مشخص شده که مورد غصب قرار گرفته است.

آقای دانش هدابت داده شهرداری کابل در هماهنگی با وزارت شهر سازی و اراضی و اداره قضایای دولت املاک دولتی غصب شده را دوباره بررسی کرده و به صورت تفکیک شده و برای پیگیری، لیست تهیه شده را به نهادهای امنیتی تحویل دهد.

گفتنی است که غصب املاک دولتی در سراسر کشور از مشکلات جدی است که در ۱۹ سال پسین دولت در جلوگیری آن عاجز بوده‌است.

به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : 0
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا دروغ باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.