پیامبر اکرم (ص) :
داناترین مردم کسی است که دانش دیگران را به دانش خود بیفزاید..../..... به راستی من مبعوث گردیدم تا مکارم اخلاق را کامل کنم
Sunday, 20 June , 2021
امروز : یکشنبه, ۳۰ جوزا , ۱۴۰۰ - 11 ذو القعدة 1442
شناسه خبر : 21658
  پرینتخانه » سیاسی تاریخ انتشار : 20 جولای 2020 - 18:16 |

فرمان تقنینی در مورد قانون شهرداری‌ها از سوی مجلس رد شد

فرمان تقنینی در مورد قانون شهرداری‌ها از سوی مجلس رد شد

فرمان تقنینی رییس جمهور غنی در مورد قانون شهرداری‌ها با اکثریت آرای نمایندگان مجلس رد شد.

کمیسیون مواصلات و مخابرات مجلس فرمان تقنینی شماره ۳۲۳ رییس جمهور غنی در مورد قانون شهرداری را به نشست امروز دوشنبه (۳۰ سرطان) مجلس ارائه کرد.

محمدالله بتاش عضو کمیسیون مواصلات و مخابرات مجلس گفت که فرمان تقنینی در مورد قانون شهرداری‌ها مخالف قانون اساسی صادر شده و از همین خاطر در جلسات مشترک کمیسیون با اتفاق آرا رد گردیده است.

آقای بتاش افزوده که بر بنیاد ماده ۱۴۱ قانون اساسی شهردارها از سوی مردم انتخاب می شوند؛ اما در فرمان تقنینی آمده که شهرداری‌ها از سوی ارگانهای محلی و با فرمان رییس جمهور غنی مقرر می شوند که خود نقض قانون اساسی است.

سر انجام میر رحمان رحمانی رییس مجلس نمایندگان فرمان تقنینی قانون شهرداری ها که در ۳۴ فصل و ۲۲۹ماده ترتیب شده است را به راگیری گذاشت که با اکثریت آرای نمایندگان مجلس رد شد.

قابل ذکر است که تا هنوز قانونی برای شهرداری ها در ۲۰ سال گذشته تصویب نشده و این نهادها بر بنیاد قانون دوران حکمروایی طالبان فعالیت های خود را تنظیم می کنند.

از سوی دیگر، کمیسیون عدلی و قضایی مجلس فرمان تقنینی رییس جمهور غنی در مورد ایزاد در فقره سوم ماده ۲۸ قانون تشکیل و صلاحیت دادستانی کل را نیز به جلسه امروز مجلس ارائه کرد و این فرمان نیز با اکثریت آرای نمایندگان مجلس رد شد.

حکومت در این فرمان شرایط استخدام کارمندان دادستانی را تعریف کرده بود؛ اما مجلس با صدور فرمان در شرایط موجودیت قانون مخالفت کرد و این کار رییس جمهور را به عنوان محدود کننده صلاحیت‌های مجلس خواند.

گفتنی است که رییس جمهور غنی از دوران حکومت پنج ساله خود تا اکنون صدها فرمان تقنینی صادر کرده که از سوی مجلس نمایندگان دخالت در صلاحیت قانونی این مجلس خوانده شده است.

به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : 0
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا دروغ باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.