پیامبر اکرم (ص) :
داناترین مردم کسی است که دانش دیگران را به دانش خود بیفزاید..../..... به راستی من مبعوث گردیدم تا مکارم اخلاق را کامل کنم
Friday, 30 July , 2021
امروز : جمعه, ۸ اسد , ۱۴۰۰ - 21 ذو الحجة 1442
شناسه خبر : 28548
  پرینتخانه » سیاسی تاریخ انتشار : 14 نوامبر 2020 - 16:30 |

سرور دانش به اداره‌های دولتی: به حالت محرمیت اسناد و برنامه‌ها پایان دهید

سرور دانش به اداره‌های دولتی: به حالت محرمیت اسناد و برنامه‌ها پایان دهید

محمدسرور دانش، معاون دوم ریاست جمهوری از اداره‌های دولتی خواسته است که به حالت محرمیت اسناد و برنامه‌های ادارات عامه پایان دهند و همه اطلاعات مربوط را با مردم در میان بگذارند.

معاون دوم ریاست جمهوری که روز شنبه، بیست‌وچهارم عقرب در نشست ملی مشارکت و دولت‌داری باز صحبت می‌کرد، گفت که دولت در راستای اجرای اهداف دولت‌داری باز و فراهم‌سازی زمینه آن، گام‌های بلندی را برداشته است.

دولت‌داری باز، به مدیریت دولت از طریق افزایش شفافیت، پاسخ‌گویی، حساب‌دهی، مبارزه با فساد، توان‌مندسازی شهروندان و استفاده از فناوری‌های نوین در دولت‌داری، عنوان شده است.

سرور دانش از مسوولان اداره‌های دولتی خواست که برای تطبیق اهداف دولت‌داری باز، قانون دست‌رسی به اطلاعات را به صورت دقیق و جدی تطبیق کنند.

دانش تأکید کرد که بدون تطبیق این قانون، نه شفافیت به وجود می‌آید، نه پاسخ‌گویی و نه هم زمینه مشارکت عامه تأمین می‌شود.

برخی از ادارات دولتی متهم شده است که با دسته‌بندی اطلاعات زیر نام «محرم و نامحرم» از دست‌رسی به آن ممانعت می‌کنند.

معاون دوم ریاست جمهوری دولت‌داری باز را در راستای تحکیم مشروعیت دولت‌ها و پاسخ‌گویی مداوم به شهروندان یک ضرورت دانست.

دانش می‌گوید که حکومت افغانستان از نگاه قانونی، حقوقی و ساختاری آماده اجرای اهداف و ارزش‌های دولت‌داری باز است، اما در مرحله اجرایی کردن تعهدات و اهداف، باید بیش‌تر تلاش کند.

معاون دوم رییس جمهور با این حال اذعان کرد که افغانستان با نهادینه‌شدن دولت‌داری باز فاصله زیادی دارد و باید تلاش بیش‌تر کند.

دانش اهداف دولت‌داری باز را شفافیت، حساب‌دهی، مشارکت عامه و استفاده از فناوری عنوان کرد.

به گفته او، همه اداره‌های دولتی باید فراتر از برنامه ملی بیندیشند و مسوولانه در این راستا برخورد کنند. دانش می‌گوید که هیچ اداره‌ای نیست که به دولت‌داری باز ارتباط نداشته باشد.

از جانب دیگر، سرور دانش تأمین صلح را اولویت دولت عنوان کرد و گفت که یکی از نیازهای جدی برای اجرای اهداف دولت‌داری باز، صلح است. به گفته او، دولت در این راستا همه مکلفیت‌هایش را اجرا کرده است.

دانش می‌گوید که جنگ همه زیربناهای کشور را ویران کرد و فعالیت حکومت را در تمام عرصه‌ها تحت تأثیر قرار داده است.

طبق معلومات دفتر معاون دوم ریاست جمهوری، حکومت افغانستان در سال ۱۳۹۵ با تکمیل کردن تمام پیش شرط‌ها، به نهاد بین‌المللی مشارکت دولت‌داری باز پیوست و بعد از آن برنامه عمل اول خود را که شامل ۱۱ هدف بود، در راستای تحقق اهداف دولت داری باز ترتیب و اجرایی کرد.

به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : 0
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا دروغ باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.